Příroda

Jak dlouho vydrží růže bez vody

Jak dlouho vydrží růže bez vody

Řezané květy jsou tradičním darem, který se využívá k řadě specifických příležitostí. Mezi řezanými květinami je to práv růže, která je považována za symbol lásky a obecné náklonnosti. Na rozdíl od jiných řezaných květů nemusí být růže darována vázaná do jednoduché kytice, ale často je předáván pouze jediný stonek, případně kytice sestávající pouze z růží bez dalších ozdobné zeleně. Všechny řezané květiny potřebují vodu, jejich životnost bez ní se výrazně zkracuje. Jak je to tedy s řezanou růží?

Řezaná růže bez vody

Životnost řezaných květin závisí na mnoha okolnostech včetně konkrétní aplikované péče. Pokud jsou květiny ovšem delší dobu bez vody, začínají vysychat a jejich degradace se urychluje. Konkrétní vliv na konečnou životnost květiny, resp. růže bez vody mají pak další aspekty, jakými jsou obecná vzdušná vlhkost, působení slunečního záření a samozřejmě teplo. V zimním období tak má růže větší šanci přežít delší dobu než v letním horku. Běžně ovšem neošetřená zastřižená růže může bez vody vydržet i 2-3 hodiny, jsou-li příznivé podmínek (resp. neznačně ihned rychle vadnout).

Jak prodloužit okamžitou životnost řezané růže

Potřebujete-li, aby vám řezaná růže vydržela několik hodin čerstvá bez umístění do vázy, je nutné ji alespoň částečně ošetřit. To zahrnuje již zmíněné seříznutí a následné zajištění přísunu vody. Ideální je použít:

  • navlhčený kapesník nebo kus látky, kterým se stonek na potřebnou dobu omotá
  • uzavíratelnou nádobku s vodou, do které se stonek nasune (k dostání v květinářství)

Tímto způsobem lze prodloužit životnost řezané růže i o několik hodin, nejedná se však o dlouhodobější řešení. Správné ošetření růže vyžaduje zajištění větší nádoby (vázy) s čerstvou vodou (případně také výživou pro růže), pravidelnou výměnu vody a zakracování stonku. Květina by měla být navíc umístěna v prostředí se stabilní, ne příliš vysokou, teplotou.

Jakou zvolit barvu růže  

Přehled nejčastějších barev, jejich významů a příležitostí, ke kterým se zaručeně hodí shrnuje následující tabulka: 

Barva   VýznamPříležitost   
Červená  Touha, sexualita, láska  Rande, žádost o ruku, valentýn  
Bílá   Čistota, mír, nevinnost  Narození dítěte, svatební kytice, pohřeb mladého  
Oranžová  Radost, vřelost, veselí  Narozeniny, poděkování, začínající vztah  
Žlutá  Radost, přátelství, hrdost  Narozeniny, pro kolegyni, kamarádku  
Růžová   Jemnost, něha, romantika  Narozeniny, výročí, promoce