Příroda

Dracena jak zastřihnout

Dracena jak zastřihnout

Dracaena marginata je oblíbenou pokojovou rostlinou. Jak se o ni starat a jak ji stříhat, aby zdárně rostla a dělala nám jen radost?

Jak zastřihnout dracenu

Co se týče prořezávání, opět se žádné speciální zacházení nevyžaduje. Postačí odříznou stonek. Dracéna by následně měla vytvořit novou korunu. Řez můžeme využít ke zmlazení rostliny, zbavíte se tak vizuálně neestetických holých stonků.

Ze stonku můžete odstranit spodní listy a využít řízek dále i k namnožení vlastních dracén. Učiňte tak nejlépe na jaře a v létě.

Dracéna je skromnou okrasou našich domovů

Znát můžete tuto zajímavou rostlinu i jako dracénu, ačkoli správné české označení zní dračinec. Pochází z čeledi chřestovitých, respektive agáve. Původně je „doma“ až na dalekém Madagaskaru. Posléze se rozšířila i do oblastí subsaharské Afriky a tropické Asie.

Následně úspěšně zdomácněla coby nenáročná pokojová rostlina. Impozantní vzhled jí dodává hlavně její výška, dracéna může dorůst až 150 cm. Ale pozor, byť si to díky jejímu exotickému vzhledu mnoho lidí myslí, tato rostlina nepatří mezi palmy.

Její původní domovina ji příliš neovlivnila v tom, jaké podmínky vyžaduje. Adaptuje se totiž bez problémů i na poměry běžných českých domácností. Dracéna ke svému zdárnému růstu potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Co se týče teplot, je dračinec taktéž poměrně nenáročný:

  • ideální teplota cca 20 °C
  • nevyhovující teploty méně než 15 °C a více než 25 °C

U dračince dbejte hlavně na zálivku

Dracéna by jednoznačně měla mít své stálé místo. Neustálým přesouváním jí můžete uškodit. Zareagovat pak může žloutnutím a shazováním listů. Najděte jí také prostor, kde na ni nepůjde průvan.

Rostlina vyžaduje i pravidelnou zálivku. Ve vegetačním období by to mělo být asi jednou za 2 až 3 dny. Že je nejvyšší čas dodat jí vláhu poznáte jednoduše: Sáhněte na zeminu. Stále by měla být mírně vlhká. Používejte odstátou vodu. Vděčná vám taktéž bude za rosení. V létě nezapomeňte za 2 až 3 týdny přidat tekuté hnojivo.