Zajímalo Vás někdy jak vlastně funguje stavba sopky a z čeho se skládá? Nejste sami!
Matka příroda má rozhodně spoustu záhad, ale tuto se naštěstí podařilo rozluštit, a proto Vám přinášíme tento článek, ve kterém si stavbu a složení sopky popíšeme. Kdo ví, třeba si pak takovou menší sopku budete moci postavit doma se svými nejmenšími.
Tvorba sopky
V důsledku vulkanických pochodů se pod zemským povrchem i nad ním tvoří rozmanitá tělesa a struktury. Tvary mohou být různorodé, závisí totiž na složení výchozího magmatu či povaze litosférických desek. Dalším důležitých faktorech je hromadění magmatu pod mořskou hladinou, která ovlivní další důležité vlastnosti sopky. Celý tento proces se ukrývá zhruba 60-250 km pod zemským povrchem.
Z čeho se sopka skládá?
Nejdůležitější prvek je magmatický krb, který produkuje lávu a díky sopouchu a sopečnému kuželu láva stříká do výšky až 30 metrů. Často můžeme také pozorovat mrak sopečného popela, který se valí spoustu s vyvěrající lávou.
Bez těchto čtyř elementů by sopka zřejmě nefungovala tak, jak to známe dnes, ale lákadlem pro turisty by zajisté zůstala i nadále.
Mohlo by Vás také zajímat: Jak se sbalit na několikadenní túru lehce a chytře
Jak si sestavit vlastní sopečný model?
Co vlastně ke stavbě vlastní sopky budete potřebovat?
- Trychtýř, jedlá soda, ocet, jedlé barvivo
- Plastová lahev, písek
Vytvořte si kopec písku, který bude tvarově připomínat sopku. Poté umístěte plastovou lahev uprostřed Vaší „sopky“. Použijte trychtýř a přidejte do plastové lahve jedlou sodu.
V separátní nádobě smíchejte jedlé barvivo a ocet. Míchejte, dokud nebudete mít pocit, že máte ten správný odstín lávy. Směs nalijte přes trychtýř do plastové lahve s jedlou sodou a připravte se na pořádný sopečný výbuch!
Zdroj: www.unacademy.com