Bydlení a zahrada

Stůl z pařezu

Stůl z pařezu

Práce pouze pro zkušeného dřevorubce či tesaře? To ani náhodou! Máte doma pařez, se kterým si nevíte rady, ale rádi byste pro něj našli využití? V tomto článku najdete přehledný návod, jak si stůl z pařezu vyrobit klidně i ve své domácí dílně. 

Jaké dřevo vybírat?

Předtím, než si řekneme, po jakém typu dřeva se porozhlédnout je důležité si říct, že pařez musí být hlavně zdravý a dostatečně vysoký, jinak by hrozilo zplesnivění dřeva nebo napadení kůrovcem či tesaříkem. Před těmito škůdci je vhodné si koupit sprej proti škůdcům a svůj dřevěný nábytek s ním udržovat.

Smrk nabízí měkké, ale dosti pevné a pružné dřevo. Používá se například při výrobě hudebních nástrojů. Je tedy nejvhodnější volbou pro výroby stolu z jeho pařezu. 

Mezi další vhodné adepty se řadí borovice či dub nebo habr. Jedná se o odolné dřeviny.

Co budete potřebovat?

Samozřejmě kromě mohutného pařezu a kovových či dřevěných „nožiček“ je potřeba mít i následující:

  • Bruska 
  • Ochranný nátěr na dřevo
  • Ochranné brýle

Nechte pařez chvíli vyschnout, poté odstraňte kůru a vytvarujte pařez podle svých představ. Zbruste dřevo, abyste odstranili hrubé hrany a aby bylo hladké. Očistěte pařez a použijte ochranný nátěr na dřevo.

Mohlo by Vás také zajímat: Pletení pomlázky ze 4 prutů – přehledný návod

Jak zakomponovat stůl z pařezu do interiéru? 

Přemýšlíte, zda pařez umístit na zahradu nebo do svého obývacího pokoje? Pařez v místnosti přináší kousek exteriéru do interiéru a dodá místnosti útulný, organický nádech. Spolu s dalšími doplňky tak můžete docílit  moderního stylu. 

Pokud si vyberete umístit stůl z pařezu na svou zahradu je vhodné doplnit i zbytek venkovního vybavení dřevěným nábytkem. Můžete si tak vybudovat svou malou oázu klidu. 

No řekněte sami, dokážete si představit lepší místo pro Váš odpočinek?

Zdroj: twelveonmain.cz