LifestyleNezařazené

Pletení pomlázky ze 4 prutů – přehledný návod

Pletení pomlázky ze 4 prutů – přehledný návod

Pomlázku si samozřejmě můžete i koupit. Není ovšem nad to zvládnout si ji uplést vlastnoručně. Jak na to? Přinášíme návod na pletení pomlázky ze 4 prutů.

Z čeho uplést pomlázku

  • pruty z vrby bílé
  • plést lze minimálně ze 4 prutů

K pletení pomlázky se používá vrbové proutí. Tradičně se jedná o vrbu bílou. V období předjaří si tak, pokud nemáte vlastní vrbu na zahrádce, můžete zajít na procházku kolem rybníku. Určitě tam příslušný vhodný „porost“ objevíte.

Proutí je potřeba zpracovat optimálně hned poté, když si ho donesete domů. Případně jej alespoň co nejrychleji vložte do vody. Žádoucí je, aby zůstalo pružné a ani při ohnutí se vám nezlomilo. Proutí by však nemělo být příliš silné, budou vás totiž z práce zbytečně bolet prsty.

Klasicky se pomlázka plete z 8 proutků, můžeme ji ale uplést i z 9, 10, 12 i 16 proutků. Zkušení tvůrci pletou i z mnohem vyššího počtu. Maxinum prakticky stanoveno není, záleží jen na vás, na co si troufnete.

Případně si samozřejmě také tento klasický počet proutků zmenšíme. Nejmenší možný počet proutků, ze kterého lze pomlázku vyrobit, jsou právě 4 pruty.

Jak plést pomlázku

  • pleteme rukojeť, pokračujeme k samotné pomlázce
  • základní grif spočívá v rozdělení prutu na dvě poloviny
  • vnější prut provlékáme shora mezi prvním a druhým zprava

Důvodem, proč plést z menšího počtu proutků, je právě to, že si zjednodušíme práci. Berte tak 4 proutky klidně jako pomyslný „trénink“. Musíte se totiž smířit s tím, že pomlázka takto vyrobená bude slabší i méně vizuálně zajímavá.

Klasicky se pomlázka začíná plést od rukojeti. Připravte si základní 4 proutky a ještě jeden slabší. Ze čtveřice proutků si vytvořte pomyslný čtverec. Do něj vsuňte pátý proutek a zároveň jím začněte rukojeť obmotávat. Snažte se ho pokud možno hodně utahovat.

Princip pletení pomlázky dál je jednoduchý: Rozdělíme si pruty na pomyslné dvě skupiny, tedy po dvojicích. Vezmeme vnější prut a provlékneme jej shora mezi prvním a druhým zprava. Spodem jej prut vrátíme na původní pozici doleva a umístíme doprostřed. Zopakujeme stejný postup s pravým vnějším proutkem a upleteme pomlázku až do konce.

Jak plést pomlázku
Počet prutů:Obtížnost pletení:
4 prutynízká
6 prutůnízká
8 prutůstandardní
9 prutůnáročnější
12 prutůnáročnější
16 prutůnáročná