Bydlení a zahrada

Jaký druh rekuperace je pro vaši domácnost nejlepší?

Jaký druh rekuperace je pro vaši domácnost nejlepší?

Zdroj: stiebel-eltron.cz

Dýchat zdravý vzduch v domácnosti, tedy v prostředí, kde trávíte více než třetinu života, by pro nás mělo být prioritou. Zároveň se při nestálých cenách energií vyplatí investovat do systémů, díky kterým ušetříte na vytápění. Oba tyto požadavky můžete vyřešit tzv. jednou ranou – stačí si pořídit řízené větrání s rekuperací.

Systém řízeného větrání s rekuperací funguje tak, že vyvádí znehodnocený vzduch z místnosti a nahrazuje jej vzduchem čerstvým. Znehodnocenému vzduchu přitom odebírá teplo a naopak tomu přiváděnému jej dodává. Tím nedochází k výraznějším ztrátám energie a ke kolísání teploty v místnosti. Přiváděný vzduch navíc prochází filtrací, která jej zbavuje alergenů, nečistot, prachu i nepříjemných pachů.

Stavíte, nebo rekonstruujete?

Před tím, než začnete nad pořízením systému uvažovat, seznamte se s různými typy větrání s rekuperací. Prvním typem je centrální systém, kdy jedna rekuperační jednotka slouží pro celý dům. Tento typ se hodí zejména pro novostavby, protože vyžaduje poměrně složité rozvody vzduchu, které se zapouštějí do zdí. U rekonstrukcí a budov, kde se shromažďuje více lidí, například v nemocnicích, ve školách, nebo v bytech panelových domů, se hodí decentrální rekuperace. Ta slouží pouze jako lokální pro danou místnost nebo prostor. V každé místnosti tak může být zapnuta dle potřeby a nevyžaduje složité potrubní systémy.

Novostavba vyžaduje plánování předem

Zdroj: stiebel-eltron.cz

Stavíte-li nový dům, pak byste už při konzultaci s architektem měli vědět, že rekuperaci do domu požadujete. V ideálním případě by už jednotlivé rozvody i místo pro rekuperační jednotku měly být zanesené v plánech.

Dalším faktorem bude také výběr jednotky. Průtok rekuperovaného vzduchu by totiž měl odpovídat skutečnému objemu, který je třeba v domě vyměnit. Ideální poměr metrů čtverečních domu na metry krychlové rekuperace je přibližně 1 : 1-1,3, ale záleží na výšce a vlastnostech místnosti.

Rekuperační jednotka by měla být umístěna v technické místnosti, sklepě či šatně, protože může být hlučná. V každém případě se vyplatí pořídit si jednotku od ověřeného a kvalitního prodejce, který má hlučnost svých výrobků certifikovanou. Takovým výrobcem je například STIEBEL ELTRON, jehož jednotky mají při správné instalaci hlučnost nejvýše moderních myček na nádobí.

Rekonstrukce musí být komplexní

Chcete-li rekuperaci do staršího domu a chystáte se na rekonstrukci, pak je nejjednodušší a zároveň finančně nejvýhodnější pořídit si decentrální jednotky. Při jejich instalaci není potřeba zasahovat do vnitřku domu či bytu. Vyžadují jen malý otvor skrz venkovní stěnu a elektrické rozvody. Pak už jen stačí, když z venkovní strany stěny připojíte jednotky k řídícímu panelu kabely vedoucími pod tepelně-izolačním materiálem. Jednotky pak navzájem spolupracují a efektivně tak větrají i větší domácnost.

Při rekonstrukci je však dobré myslet na to, že pokud ponecháte původní konstrukce a okenní výplně, pak dává ekonomicky rekuperace smysl pouze v případě vyšší koncentrace vlhkosti v domě.

Cena rekuperace

Na rekuperační jednotce se rozhodně nevyplatí šetřit. Hledejte takovou, která je kvalitní a má vysokou životnost – případná výměna může být velmi náročná a finančně nákladná.

Cena za takovou kvalitní rekuperaci se pak pohybuje od 60 000 Kč výše, připočítat však musíte také cenu za rozvody vzduchu a instalaci systému. Využít však můžete dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Na systémy řízeného větrání se zpětným získávání tepla můžete dostat až 105 000 Kč.