Bydlení a zahrada

Proč si pořídit zahradní nábytek z technorattanu

Proč si pořídit zahradní nábytek z technorattanu

Asi každý, kdo má terasu, větší balkon nebo zahradu, si rád zvětšuje obytný prostor díky používání zahradního nábytku. Venku na čerstvém vzduchu skvěle chutná občerstvení s rodinou i přáteli a také se tu dobře relaxuje i pracuje.

Víte, co je to technorattan?

Ale abyste si mohli venku skutečně užívat, je třeba vybrat vhodný zahradní či balkonový nábytek. V posledních letech je stále oblíbenější ten, který je vyroben z technorattanu. Může ho najít také pod označením polyratan. Tento materiál v sobě spojuje přírodní vzhled oblíbeného nábytkového materiálu ratanu a zároveň odolnost a další pozitivní užitné vlastnosti polypropylenu.

Polymerní plast je při správném zpracování pro venkovní nábytek ideálním materiálem. Na rozdíl od přírodního ratanu, který se vyrábí z dřeva popínavých palem, můžete mít nábytek z technorattanu venku po celý rok a nijak negativně ho to neovlivní. Vzhledově jsou oba materiály naprosto srovnatelné, protože technorattan lze rovněž proplétat jako ratan přírodní, ale technorattan je odolný proti vlhkosti a plísním, takže se skvěle hodí i k bazénům, nebo na venkovní posezení bez zastřešení. Používá se také v restauračních zařízeních a na hotelových terasách, na nichž se přírodní ratan často velmi rychle opotřebuje.

Díky struktuře výpletu vypadá výborně, je příjemný na dotek a má lehkou konstrukci. Další výhodou je výběr z několika různých barevností – technorattanový nábytek si můžete pořídit v bílé, šedé, černé, béžové, hnědé, ecru a dalších odstínech. Široká nabídka tak umožňuje vybavit vhodným venkovním nábytek jak moderní, tak rustikální exteriér domu, ať už hledáte pohodlí a útulnost, nebo reprezentativnost.

Ve srovnání s jinými materiály vynikají jeho užitné vlastnosti. Je odolnější než dřevo a vlivem venkovního prostředí nemění svůj vzhled, což u mnoha dřevěných materiálů bez náročné údržby neplatí. Neohrožuje ho koroze jako kovová křesla a lehátka a je příjemnější, pevnější a lépe vypadá než obyčejný plastový nábytek. Technorattan odolává UV záření, takže se nemění jeho barevnost, a zvládne i nepříznivé počasí, včetně letních přívalových dešťů a krupobití. Navíc se snadno udržuje, na údržbu stačí hadřík a voda, případně nějaký jemný čistící prostředek. Zahradní stoly a další větší kusy lze umýt také přímo proudem vody z hadice, protože technorattan vodu nenasákává.

Jak se technoratttan používá

Základem technorattanového nábytku je obvykle kovová kostra z hliníku nebo oceli, která je polyratanem opletena a tím i chráněna. Technorattan se dá zpracovat stejně jako přírodní ratanová vlákna a na pohled je nerozeznáte. Desky technorattanových stolů jsou často kryty ochrannými skly, obvykle z tvrzeného skla, což také usnadňuje úklid a zvyšuje bezpečnost užití. Na výběr je buď plochý nebo kulatý oplet.

Co vše si lze z technorattanu pořídit

Technorattan se používá při výrobě všech druhů zahradního nábytku. Základem jsou různě velké sety nábytku pro dvě a více osob. Nabídka křesel, stolů, rovných i rohových pohovek v různých designech, barvách i velikostech umožňuje poskládat posezení v podstatě pro libovolně vysoký počet osob na soukromé i hotelové terase. Rohové pohovky jsou mohutnější a hodí se spíše do větších prostor. K nim si můžete pořídit jednoduchá sedadla bez opěradel, lavice, ale také ladící židle, případně křesla. Výhodou polštářů u zahradního nábytku je, že mají snímatelné a obvykle i pratelné povlaky. Textilní části setů se nejčastěji vyrábějí z polyesteru.

Z technorattanu se vyrábějí nejen jídelní, kávové či volnočasové zahradní sety, ale také jiné kusy zahradního nábytku, například závěsná křesla a zahradní lehátka. Pokud si chcete vybrat, zkuste se podívat na technorattanový nábytek na gardenway.cz, kde si můžete vybrat nejen podle počtu osob, vzhledu, určení, ceny, ale i dalších parametrů.