Bydlení a zahrada

Kde koupit knoty do svíček

Kde koupit knoty do svíček

Vlastnoruční produktů je v dnešní době velmi oblíbená, jelikož primárně zaručuje specifickou kvalitu a používání materiálů, které si člověk sám vybere, a zároveň umožňuje popustit uzdu kreativitě. Výsledkem tak může být nejen neotřelý nábytek či dekorace, ale také skvělý dárek v podobě krásného mýdla či svíčky. Výroba svíček skýtá nepřeberné možnosti, co se týká druhů, tvarů a barev, jedná se tak o velmi originální způsob obdarovávání. Víte jak na ni?

Knoty do svíček

Nedílnou součástí svíčky je knot, který tvoří její základní strukturu a udržuje oheň při zapálení. Knoty jsou rovněž dostupné v různých variantách, standardně se člení na dvě základní skupiny, a to:

  • knoty dřevěné – pevné, využívané především u gelových a rolovaných
  • bavlněné – využívány jsou kulaté nebo ploché s různými úpravami

Dřevěné knoty jsou pevné a rovné, bavlněné nabízí větší variabilitu a je možné je zakoupit jako nadělené kusové (obvykle se zatěžovacím plíškem) nebo v celku pro nastříhání. Standardní knoty naleznete v běžných drogériích, případně v obchodech s výtvarnými nebo laboratorními potřebami. Knoty vhodné pro výrobu svíček z včelího vosku bývají k dostání také ve včelařských potřebách. Řada e-shopů, které se specializují na vlastnoruční výrobu či výrobu svíček také nabízí poměrně široké spektrum knotů. Výběr obvyklých cen různých typů knotů je uveden v tabulce níže.

TypMnožstvíObchodCena
Bavlna, 3 mm, vcelku20 mLyson (specializovaný e-shop)79 Kč
Bavlna, -, 10 cm1 ksVýtvarné potřeby (e-shop)5 Kč
Bavlna, 2 mm, 50 cm1 ksDrogerie teta (kamenný obchod)14 Kč
Dřevo, -, 6-20 cm10 ksUrban trend (e-shop)249 Kč

Druhy svíček

Výroba svíček nabízí hned několik variant, které lze dále kreativním způsobem obměňovat. Při výběru vhodného typu pro vaše účely je nejdříve dobré se zaměřit na účel svíčky – zdá má plnit funkci především jako zdroj světla pro navození určité atmosféry, vytvářet barevné efekty nebo doplňovat prostor o další senzorický vněm v podobě vůně. Pro vonné svíčky se využívá především gelové formy, do které se snadno zamíchá éterický olej, není však výjimkou přidávání esencí také do svíček tuhých. Svíčky se tak primární člení podle materiálu, a to na:

  • gelové – jejich základem je měkký gel, který ovšem nedrží samostatně tvar a musí být umístěn do nádoby
  • voskové – využívajících pevného vosku – včelího nebo parafínu

Typy voskových svíček

Zatímco gelové svíčky nabízí různá tvarová řešení s ohledem na nádobu, kterou vyplňují a jsou tak omezeny na jeden charakteristický útvar, technik výroby voskových svíček je hned několik. Standardní technikou je máčení nebo rolování mezistěn (výroba z včelího vosku), velmi často se však používá také lití a ořezávání, lití do forem, případně navlékání menších dílků na knoty. V tomto směru je výroba svíček velmi variabilní.