Bydlení a zahrada

Jak oteřít dozický zámek

Jak oteřít dozický zámek

Dozické zámky jsou nedílnou součástí většiny běžných vrat či dveří, a to jak v interiéru tak v exteriéru. Není se čemu divit, protože takzvané zadlabací zámky jsou univerzální, tudíž se dají velmi snadno instalovat na jakékoliv místo. I přes jejich veškeré výhody se však stává, že je někdy nutné tyto zámky otevřít bez klíče. Nemusíte se však ničeho obávat, protože si s problémem poradí každý z vás.

Jak jej otevřít?

I když odvrtání zámku nepřipadá v úvahu, existuje několik možností, jak jej otevřít. Konkrétně uvažujte tyto varianty:

  • Použití šperháku – pouze u zámků s jednoduchým zámkem a netvarovaným klíčem
  • Speciální šperhák na dozické zámky – nutná značná šikovnost a zručnost
  • Opatrné otevření obou křídel dveří (vrat) – zámek však zůstane v zamčené poloze
  • Kontaktování zámečníka

Hlavním problémem dozického zámku je klíč se speciálními drobnými zářezy, který perfektně zapadne do mechanismu. Kvůli tomu je jeho otevření extrémně složité, takže jej raději přenechte zkušenému zámečníkovi.

Jak zámek funguje?

Nejdůležitější součástí zamykacího mechanismu jsou u dozického zámku malé planžetky s perky a zástrčka. Jakmile jsou dveře či vrata zamčené, tlačí perka planžety dolů směrem na čep, který je naopak vytlačován opačným směrem. Při zasunutí originálního dozického klíče dochází k nadzvednutí planžety, čep se posouvá a vysouvá západku směrem do zámku. Konstruktéři totiž počítali s tím, že se bude dozický zámek zamykat na 2 západy, nicméně to dělá opravdu málokdo.

Dá se odvrtat?

Už z prvního pohledu na dozický zámek je jasné, že odvrtání během snahy o otevření zaseknutého zámku nepřipadá v úvahu. S vrtačkou si pomůžete pouze u zámku s obyčejnou vložkou. Možnosti otevření dozického zámku se pak liší v závislosti na tom, kde se dveře nachází a z jakého důvodu je potřebujete otevřít. U vrat do stodoly si můžete dovolit větší škody, nicméně dveře do rodinného domu poškodit určitě nechcete.