Ostatní

Od kdy je motorka veterán?

Od kdy je motorka veterán?

Patříte mezi majitele motorek? A máte jednu doma? Možná se vám stane, že se dříve nebo později stane veteránem, aniž byste si to přáli. Holt, doba jde neustále kupředu a stejně, jako lidé nabývají různých označení po dosažení jistého věku, je tomu tak i v moto světě. Zatímco důchodci se stáváme po dosažení šedesáti let, u motocyklů a automobilů je tato doba stanovená ministerstvem na 25 let. 

Veteránem se rozumí historická motorka

Co se změní, když se motorka stane veteránem? Už samo označení přináší motorce mnohé. Veteráni jsou historická vozidla obecně, kdy se jejich následný význam může měnit. Zatímco některé jsou zajímavé svou historií a stávají se pro sběratele velmi atraktivní, jiní veteráni takto zajímaví nejsou a je často ideální je po dosažení zmiňovaného věku recyklovat. 

V každém případě nálepka veterána neznamená, že máte v garáži pravděpodobně poklad. Přináší to také jisté změny a mnohdy i řadu povinností, které jsou zákonem stanovené, proto je musíte dodržet.

Mohlo by vás také zajímat: Automobily Tesla

Platí se ekologická daň

Mezi povinnosti majitele patří například úhrada takzvané ekologické daně. Neexistuje jednotná cena, stanovuje se až na základě toho, jaké emisní limity splňuje. Pokud bychom měli uvést alespoň částku pro představu, řekneme, že vozidlo starší 20 let platí ekologickou daň i deset tisíc korun. 

Ovšem pozor! Při první registraci jsou veteránské vozy od této daně zcela osvobozeni, dokonce se k nim vztahují i nižší sazby v případě povinného ručení. 

Desítky tisíc vozidel

Do kategorie vozidel v tomto případě zahrnujeme jak auta, tak motorky. Aktuálně se v této skupině veteránských vozidel nachází desítky tisíc dopravních prostředků, které se nyní mohou pyšnit označením „V”. Právě toto písmeno nacházející se na registrační značce člověku ihned říká, že se o historické vozidlo jedná. 

Aby však toto označení mohlo být získáno, musí se projít řádnou registrací, která zahrnuje klubovou a krajskou testaci, při nichž musí auto nebo motorka splnit potřebné požadavky. V tomto navazujícím článku se dozvíte, jak přihlásit veterána a získat veteránské RZ.