Sport a cvičení

Jak dlouho trvá fotbalový zápas

Jak dlouho trvá fotbalový zápas

Standardní fotbalový zápas trvá 90 minut čistého herního času a 15 minut poločasové přestávky. Existují však situace, které mohou dobu hry poměrně zásadně prodloužit. Jaké to jsou a jaká je průměrná délka fotbalového zápasu si rozebereme v následujícím článku.

Narozdíl od jiných sportů je doba pevná

Zmíněný časový údaj je pak platný univerzálně, a protože se čas v nepřerušuje v případě, kdy je zastavená hra, dá se trvání zápasu poměrně přesně odhadnout.

Mění se doba nastavení aneb aktuální trendy

Zároveň však platí, že aktuální trend ve fotbale nasvědčuje změně přístupu v délce nastaveného času. Na mistrovství světa v roce 2022 rozhodčí pod vlivem nových směrnic výrazně zvýšili průměr nastaveného času a ten se začal zvyšovat i na úrovni národních ligových soutěží. K čistému času je tak nutné připočíst někdy i 10 až 15 minut času nastaveného.

Mohlo by vás také zajímat: Jak dlouho trvá hokejový zápas

Délka prodloužení a pokutových kopů

Nakonec je ještě třeba podotknout, že v zápasech, které se konají ve vyřazovacích částech pohárových soutěží se v případě nerozhodného výsledku prodlužuje. Standardně je prodloužení rozděleno do dvou nastavených poločasů po patnácti minutách. Pokud se nerozhodne ani v nich, přichází na řadu penaltové kopy.

Průměrná délka zápasu

Pro ilustraci průměrné délky zápasu bez prodloužení můžeme použít statistiky z posledního mistrovství světa. Tam průměrný zápas trval 105 minut a 14 sekund. Ve slavné ostrovní Premier League je pak sezóny 2021/2022 98 minut a 16 sekund.

Zdroj: Theguardian.com