NezařazenéTechnologie

Zapojeni rádia z Číny

Zapojeni rádia z Číny

Objednali jste si z Činy rádio, ale nevíte si rady s jeho zapojením? Pak věřte, že tento článek tu je od toho, aby vám pomohl odpovědět na otázku, jak na zapojení rádia z Číny. 

Proč ale vlastně může být zapojení objednaného rádia z Číny problémem? Na vině je skutečnost, že tato rádia bývají častokráte dodávána s odlišnými kabely, než je v Evropě standardem (zde jsou obvyklými 2 x 8pinové ISO konektory). 

Co bude potřeba pro zapojení rádia z Číny? 

Hlavní věcí, kterou tedy budete k zapojení čínského rádia potřebovat, je redukce, jež se zapříčiní o propojení vstupního a výstupního konektoru. To vyřeší problém s rozdílností čínských a evropských standardů, a vám tak umožní zprovoznit rádio. 

Zapojení rádia z Číny krok po kroku 

Postup se může lišit dle výrobce a typu rádia, nicméně vesměs bude vždy podobný tomuto: 

KrokPostup zapojení
1.Pořiďte si vhodnou ISO redukci pro váš typ rádia a přepojte do ní všechny potřebné kabely (více v sekci Kam co zapojit). Z toho vyplývá, že je jedno, jestli půjde o typ rádia 2din či 1din, prodávají se totiž pochopitelně redukce pro oba tyto standardy, jež mají na jedné straně výstup pro evropské ISO konektory. Samozřejmě některá čínská rádia jsou již plně určena pro evropský trh a žádná redukce tak vůbec nebude potřeba.
2.Jakmile má již rádio správný konektor, tak většina typů rádií již nepotřebuje žádné složitější zapojování, neboť funguje na principu plug and play.
3.Pakliže nedošlo k zapnutí rádia po připojení, je potřeba zkontrolovat především správné připojení žlutého a červeného kabelu k 12 + V napětí. Tyto špatně zapojené kabely se totiž dokáží zapříčinit o to, že rádio nelze vůbec zapnout (zatímco chyba v zapojení jiných kabelů způsobí “jenom” problémy se zvukem apod.).

Kam co zapojit? 

Pro zapojení budete muset odříznout konektory z původních kabelů a volné vodiče odpovídajícím způsobem připojit k evropskému ISO. Jakým způsobem? 

  • červený kabel ke kladnému pólu 12 + V 
  • žlutý kabel též ke kladnému pólu 12 + V 
  • černý kabel k zápornému pólu 12 – V 
  • modrý kabel k zesilovači (poslouží ke spínání zesilovače)