Zdraví a krása

Vši a žehlička na vlasy

Vši a žehlička na vlasy

Vši jsou postrachem prakticky všech dětských kolektivů a samozřejmě také rodičů. Jejich výskyt je přitom bohužel až příliš častý a problém zvaný vši řeší každoročně statisíce školáků a jejich rodin. Zbavit se vší trvá často několik dní, někdy i týdnů. Vši si navíc postupně zvykají na řadu prostředků, které jsme proti nim vymysleli a jsou stále odolnější. Co konkrétně tedy dělat, pokud se vši dotknou i vašich dětí a jak proti nim bojovat? A může pomoci žehlička na vlasy?

Vši, hnidy a žehlička

Při použití žehličky na vlasy je třeba si uvědomit, že její žhavý povrch je sice schopen zničit hnidy přichycené na vlasech, jen velmi těžko si ale poradí s hnidami uchycenými přímo u pokožky. Žehličku na vlasy je proto třeba používat spíše v kombinaci s dalšími metodami, od vyčesávání speciálními hřebeny, až po používání šamponů přímo určených pro odstraňování vší.

Víte, co je pedikulóza?

Pojem pedikulóza je odborným označením zavšivení vlasového porostu. Vši mohou přitom dorůstat do velikosti až 3 mm a jak již bylo zmíněno, jsou velmi odolné. Obecně platí, že se jim dobře daří především na místech, kde je teplo a sucho. Neznamená to ale, že by snad k vyhnání vší stačilo opláchnout si hlavu studenou vodou. Na to je potřeba zvolit jiné metody.

Metody odstraňování vší

Mezi ty nejběžnější metody odstraňování vší lze zařadit ty následující:

  • Speciální šampony na vši
  • Speciální hřebeny na vši (mechanické nebo elektrické)
  • Žehlička na vlasy
  • Stříhání
  • Babské rady (olej, ocet, alpa, petrolej, různé oleje…)

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z popsaných metod, mějte přitom na paměti, že nejde jen o to zbavit se vší jako takových. Ve skutečnosti je mnohem důležitější zbavit se jejich vajíček, tzv. hnid. Ta má velikost sezamového semínka a je pevně přichycena na vlasech.

Každá z uvedených metod má své výhody a případně i určitá omezení. To se týká i žehličky na vlasy, kterou řada lidí v případě likvidace vší používá.