Kultura

Staré puncovní značky Rakousko-Uhersko

Staré puncovní značky Rakousko-Uhersko

Pokud jste si někdy podrobně prohlíželi řetízky, prstýnky nebo jiné zlaté šperky, které máte doma, velmi pravděpodobně jste přitom narazili na zvláštní malé značky, tzv. puncy. Ty mají za úkol umožnit komukoliv rychle a jasně zjistit ryzost a původ šperku, resp. drahého kovu, ze kterého je vyroben. Punc přitom není žádnou moderní novinkou, používá se již celá staletí. V našich domácnostech jsou přitom stále poměrně běžné šperky z období Rakousko-Uherska. Jak je číst?

Rakousko-Uherské puncovní značky

Na území habsburské monarchie se od začátku 18. století používaly puncovní značky zavedené patentem císaře Josefa II. z roku 1788. Mluvíme-li ale o značkách rakousko-uherských, máme na mysli ty, které definoval v roce 1866 zákon č. 75 ze dne 26.5.

Tip pro vás: Podívejte si i na zlaté šperky v nabídce eshopů na internetu

Ty zůstaly v platnosti po celou dobu vlády císaře Františka Josefa a po rozpadu monarchie se používaly ještě další tři roky i na území nově vzniklého Československa, než je v roce 1921 nahradil systém značek nových. Nemluvíme ale o jejich platnosti, ta nikdy neskončila a stejně jako další puncovní značky používané historicky na našem území samozřejmě stále pokračuje.

Jak se ve značkách vyznat?

Setkat se lze se třemi hlavními typy rakousko-uherských puncovních značek:

PořadíPopis značky
1.Hlava boha Apollóna s hvězdou ve vlasech
2.Stylizovaný kamzík či liška
3.Přes sebe psaná písmena AV

První typ, tedy hlava Apollóna, značil velké zboží, kamzík s liškou zboží menší a písmena AV byla vyhrazena pro zboží cizí. Tyto symboly mohou mít různou podobu, jsou vyobrazeny na jiném poli a doplněny číslem. Tato konkrétní podoba potom určuje konkrétní ryzost.

K puncovní značce patří i označení puncovního úřadu. To se skládá ze dvou znaků, písmene a čísla. Písmeno odkazuje na jeden ze sedmnácti hlavních puncovních úřadů (A-V, přičemž A značí Vídeň, C Prahu atd., až po V označující Záhřeb). Číslo je potom označení konkrétního podřízeného puncovního úřadu. Pod Prahu spadala např. i filiálka puncovního úřadu v Českých Budějovicích, která měla číslo 5, výsledné označení je tedy C5.