Zdraví a krása

Jak se chovat po operaci štítné žlázy

Jak se chovat po operaci štítné žlázy

V prvních dnech po operaci štítné žlázy můžete očekávat nepříjemné pocity, únavu a bolest v krku. Zotavení po operaci nějakou dobu trvá, proto je důležité si na určitou dobu odpočinout od práce a jiných aktivit. Kombinace odpočinku, léků od bolesti a vykonávání nenáročných činností, které vás baví, vám pomůže dosáhnout rychlejšího zotavení. Níže naleznete informace o tom, co vás čeká a také několik rad, jak zvládnout rekonvalescenci po operaci štítné žlázy.

Následky operace

Po operaci štítné žlázy můžete očekávat následující:

  • bolestivost a otok v místě rány
  • potíže s polykáním
  • změna hlasu

Rekonvalescence

V závislosti na průběhu operace a pooperačním stavu budete z nemocnice propuštěni po 4 až 7 dnech, následná rekonvalescence trvá zhruba 3 týdny a je třeba dodržovat klidový režim a důsledně užívat předepsanou medikaci. Pokud byla štítná žláza zcela odstraněna, je naprosto nezbytné užívat léky (hormony) doživotně. V prvních několika dnech se snažte hodně odpočívat, v případě bolestivosti užijte lék proti bolesti (Paracetamol, Ibuprofen, případně léky na předpis).

Je normální, že se po jakémkoli typu operace štítné žlázy necítíte dobře a odpočinek je důležitý pro zotavení vašeho těla. Snažte se však zůstat aktivní. S každým dalším dnem se snažte pomalu zvyšovat úroveň své aktivity mírným cvičením. Každý den se jděte projít, ale neprovozujte žádný namáhavý sport, dokud nebudete zcela zotaveni. Nezapomeňte, že je v pořádku si dobu rekonvalescence užívat a trochu lenošit, vždyť jste právě prodělali velkou operaci a potřebujete si odpočinout

Péče o ránu a jizvu

V rámci rekonvalescence několikrát denně pasivně a jemně protahujte krk malými cviky. Po deseti dnech odstraňte všechny obvazy, které jsou stále na ráně. Po 14 dnech nanášejte na přední část krku dvakrát denně hydratační krém. Pevně jej rozetřete, aby se zlepšil vzhled jizvy. Trvá dobrých 12 měsíců, než se jizva zcela zahojí a stane se z ní tenká bledá čárka. Během této doby se nedivte, že se jizva vyvýší nebo zbarví. Stačí provádět výše uvedené cviky a snažit se být trpělivý – nakonec ustoupí a bude méně viditelná.

Změna hlasu

Co se týče změny hlasu, je v 90 % dočasná a do šesti měsíců se zlepší. Pokud se u vás změna hlasu projeví, vyzkoušejte tato cvičení, která vám pomohou hlas opět posílit:

  • Řekněte samohlásku (a,e,i,o nebo u) a držte ji co nejdéle. Změřte si čas; pokud vydržíte déle než 12 sekund, nerv pracuje normálně.
  • Pomocí brčka a sklenice s vodou foukejte do vody bubliny tak dlouho, jak to jen půjde.