Technologie

Nejčastější gesta na mobil: je mezi nimi i to vaše?

Nejčastější gesta na mobil: je mezi nimi i to vaše?

Přestože bezpečnostní doporučení varuje před používáním obvyklých gest pro zámek obrazovky telefonu, stále existuje valná řada uživatelů, kteří tato gesta využívají. Mezi nejčastější gesta na mobil patří:

  • vertikální nebo horizontální spojení bodů
  • diagonální spojení bodů
  • čtverec nebo neúplný čtverec
  • písmena „Z“, „N“, „L“ neo „S“
  • „mašlička“ nebo „osmička“

Vertikální nebo horizontální spojení bodů

Naprosto nejjednodušším a bohužel stále poměrně často používaným heslem zámku telefonů je vertikální nebo horizontální spojení jedné z úhlopříček spojovacích bodů. Jedná se o jednoduchou čáru pouze po jedné straně obrazce a riziko odhalení tohoto gesta je velmi vysoké.

Mohlo by vás také zajímat: Nabourání do Messengeru: 3 způsoby, na které si dejte pozor

Diagonální spojení bodů

Podobně snadné je rozklíčování gesta vzniklého spojením diagonál zamykací obrazovky. Spojení dvou protilehlých krajních bodů umožňuje rychlé a jednoduché odemčení, ale zároveň samozřejmě logicky výrazně zvyšuje riziko prolomení.

Čtverec nebo neúplný čtverec

Do řady jednoduchých a často používaných gest patří také čtverec, který jednoduše spojuje všechny okrajové body zabezpečovacího pole. Variantou je i nedokončený čtverec, který vynechává spojení jedné ze stran.

Písmena „Z“ „N“, L nebo S

Složitější, ale stále velmi často používané kombinace pro zámek obrazovky ztělesňují tvary písmen Z, N, L nebo S. Jedná se sice o nepravidelný a těžko odhadnutelný tah, ale díky jeho rozšíření je stále možné ho poměrně snadno prolomit.

„Mašlička“ nebo „osmička“

Mašlička a osmička spojují všechny strany zámku obrazovky s průnikem dvou přímek ve středovém bodu. Přestože jde opět o poměrně složité gesto platí u něj to stejné, jako v předchozím případě. Díky rozšířenosti se nejedná o bezpečnou volbu a raději byste se jí měli vyvarovat.

Zdroj: Arstechnica.com