Zdraví a krása

Jak dlouho můžu mít tampon? Známe odpověď!

Jak dlouho můžu mít tampon? Známe odpověď!

Používání tamponu je v dnešní době velmi pohodlný a rozšířený způsob řešení krvácení při menstruaci. Nejvíce doporučovaná doba, po kterou můžete tampon bezpečně nechat v těle, je 4 až 8 hodin. To je doba, kdy je riziko vzniku toxického šoku nejnižší, což je potenciálně život ohrožující stav, který může nastat v důsledku dlouhodobého nošení tamponu. Taktéž je to ideální doba pro zajištění správné hygieny a omezení možnosti vzniku infekcí. Výdrž tamponu taktéž závisí na těchto okolnostech:

  • období menstruace
  • den/noc
  • aktivita

Období menstruace

Na začátku menstruačního cyklu, kdy je krvácení obvykle silnější, může být potřeba tampon měnit častěji, možná každé 3-4 hodiny. To záleží na individuální intenzitě menstruačního toku. V tyto dny může být vhodné využít vysoce absorbční tampony, které nasají krve více, avšak mohou v důsledku toho působit značné nepohodlí, takže výměna po 3-4 hodinách je zde vždy na místě.

Na konci menstruačního cyklu, kdy je krvácení obvykle slabší, můžete ponechat tampon až 8 hodin. V těchto dnech můžete také použít tampony s nižší absorbční schopností. Měňte je však stále pravidelně a nikdy nenechávejte tampon zasunutý déle než 8 hodin.

Přes den a v noci

Během dne by měly být tampony měněny pravidelně, ideálně každých 4 až 8 hodin. Pokud chcete nosit tampony přes noc, zvolte varianty určené k nočnímu nošení s vyšší absorpční schopností a měňte je ihned ráno po probuzení.

Při koupání

Tampon byste měla vyměnit před a po koupání, ať už se jedná o koupání ve sprše doma, na bazénu, či v moři. Tampon může nasáknout vodou při koupání, což může změnit jeho absorpční schopnosti a zvýšit riziko syndromu toxického šoku. Také by mohlo dojít k rozvoji bakterií, pokud by byl tampon vlhký po delší dobu.

Při sportu

Intenzita pohybů při sportování může způsobit, že tampon se naplní rychleji. Aktivity jako je například běh nebo skákání mohou zvýšit tlak v pánvi, což může také ovlivnit rychlost, jakou se tampon naplní a tím pádem bude potřeba jej dříve vyměnit. 

Zdroj: Fda.gov