Finance a peníze

Maximální hotovost u sebe

Maximální hotovost u sebe

Jakou maximální hotovost u sebe můžu mít? To je otázka, se kterou se na nás obrátil jeden z našich čtenářů. V následujícím článku si proto problematiku rozebereme, představíme vám základní doporučení a podíváme se, zda existují i legislativní omezení.

Co na to zákon?

Hned v počátku je nutné konstatovat, že zákon nijak neupravuje, jakou maximální hotovost u sebe můžete mít. V kapse, v kufru auta nebo v kabelce tak můžete přenášet klidně miliony korun. Jediným omezením, se kterým zákony počítají je limit pro hotovostní platby. Pokud částka přesahuje hodnotu 270000 Kč, je nutno provést platbu bezhotovostně.

V zásadě tedy neexistuje způsob, kterým by vás někdo mohl nařknout z toho, že při sobě máte příliš velkou částku v hotovosti.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vydělat 100 000 Kč měsíčně

Vysokou hotovostí se vystavujete riziku

Zároveň však platí, že manipulací s velkými obnosy peněz na veřejnosti se samozřejmě vystavujete celé řadě nebezpečí. Na první pohled budete poutat pozornost okolí, hrozí vám tak podstatně větší riziko, že se stanete obětí trestného činu a o své peníze přijdete.

Ideální částka v hotovosti

Určit maximální částku, se kterou je v hotovosti bezpečné manipulovat je velmi obtížné. Vždy záleží na konkrétní situaci. Někdy zkrátka potřebujete zaplatit v hotovosti větší obnos peněz a pokud budete k manipulaci přistupovat obezřetně budete v bezpečí. Jestliže peníze nemáte u sebe za žádným konkrétním účelem, bude lepší, pokud budete mít v peněžence z bezpečnostních důvodů maximálně jednotky tisíc korun.

Zdroj: Zakonyprolidi.cz