Cestování

Je v letadle Wi-Fi?

Je v letadle Wi-Fi?

Wifi a s ní související připojení k internetu je v dnešní době nepostradatelnou součástí našich životů. Najdeme ji již skoro úplně všude, od kaváren, po autobusové zastávky přes vlaky. Je ale wifi připojení dostupné i v oblacích při cestě v letadle? Ano je! Připojit se v dnešní době při letu k internetu a být online je už skoro běžnou realitou. 

Jak funguje wifi v letadlech

  • Satelitní připojení – Většina letadel využívá pro připojení k  internetu satelity. V praxi to funguje tak, že je letadlo vybaveno anténou, která komunikuje se satelitem na oběžné dráze planety Země. Satelit pak přenáší data mezi letadlem a stanicí. 
  • Rychlost přenosu – Rychlost wifi v letadle může být menším úskalím. Rychlost přenosu většinou nebývá nijak závratná. Vše záleží na tom, kde se zrovna letadlo nachází a především také na tom, kolik pasažérů se v daný moment na palubě letadla k wifi připojí. 
  • Omezený počet uživatelů wifi –  Kapacita wifi systému na palubě letadla je omezena, proto mohou letecké společnosti upřednostňovat tuto službu pouze pro první nebo business třídu, kde tuto službu poskytují bezplatně. 

Dostupnost wifi v letadlech

Wifi už dnes najdeme opravdu i v letadlech, není však samozřejmostí, že se připojíte vždy a na jakékoliv palubě letecké společnosti. Některé aerolinky toto poskytují jako běžnou službu, jiné pouze za příplatek.

AerolinkyDostupnost WifiCena za připojení
American AirlinesANOCeny začínají na 10 $
British AirwaysANOCeny začínají na 5 £
EmiratesANOpro členy klubu zdarma v 1. a business třídě
LufthansaANO5 €/ 1-2 hodiny (email, surfování) 10 € 1-2 hodiny (streamování)dlouhý let – chat 7 €
RyanairNE

Jak je tedy vidět, wifi v letadle už není žádným problémem, před svým odletem si ale zjistěte, zdali vaše aerolinka tuto službu poskytuje a za jaký poplatek. 

Zdroj: Financebuzz.com