Rodina a děti

Jak komunikovat s toxickou matkou

Jak komunikovat s toxickou matkou

Vztah s toxickým člověkem může být velkou výzvou a může představovat celou řadu výzev. V případě rodičů to pak platí dvojnásob. Jak komunikovat s toxickou matkou? To jsme pro vás rozebrali v následujícím článku.

Hledejte příčiny

V první řadě byste měli být schopni identifikovat, co toxické chování vaší matky způsobuje, abyste mohli zvolit správný přístup. Jedná se o křivdy z minulosti, konzumaci alkoholu nebo povahový rys? Podle zjištěné příčiny přizpůsobte svůj přístup a snažte se eliminovat problémové aspekty. Také se snažte eliminovat setkání, která se konají právě v časech nebo obdobích, kdy se matka chová nejhůře.

Mohlo by vás také zajímat: Rozchod s narcisem

Myslete sami na sebe

Ačkoliv pro vás může být těžké akceptovat tento fakt, měli byste vždy myslet především na sebe a své psychické zdraví. Dodržet byste pak měli především následující zásady:

  • nesnažte se toxické chování rodičů měnit
  • nesnažte se uspokojit jejich nepatřičné požadavky
  • nehádejte se s nimi
  • střežte si před nimi své soukromí
  • setkávejte se s nimi jen v méně problémových časech a obdobích
  • nebojte se setkání nebo telefonní hovory ukončovat v případě nevhodného chování

Poraďte se s odborníkem

V některých případech bohužel toxické chování překračuje meze únosnosti a může pro vás být téměř nemožné se s ním vyrovnat svépomocí. V takové situaci je správným řešením vyhledat pomoc odborníka. Terapeuti zaměřující se na mezilidské vztahy vám zprostředkují objektivní zpětnou vazbu a poradí vám, jaká řešení zvolit.

Zdroj: Psychcentral.com