Zdraví a krása

Co se dělá na 15leté prohlídce: 5 nejčastějších vyšetření

Co se dělá na 15leté prohlídce: 5 nejčastějších vyšetření

Chystáte se na 15letou prohlídku a rádi byste dopředu věděli, co můžete očekávat? Co se dělá na 15leté prohlídce, tak přesně na toto vám v tomto článku odpovíme. Tato prohlídka se skládá z:

  • vstupní hodnocení a anamnéza
  • fyzikální vyšetření
  • psychické zhodnocení
  • sexuální výchova a antikoncepce
  • vakcinace

Vstupní hodnocení a anamnéza

Prohlídka začíná vstupním hodnocením, kde lékař shromažďuje informace o zdravotní historii a stávajícím zdravotním stavu pacienta. To zahrnuje:

  • Přezkoumání zdravotní historie: lékař se doptá na předchozí zdravotní problémy, očkování, hospitalizace, alergie a také na rodinnou zdravotní historii.
  • Aktuální zdravotní stav: dotazy na případné aktuální zdravotní potíže, psychické problémy, stravovací návyky, fyzickou aktivitu, nebo návyky související s konzumací alkoholu, kouřením, nebo užíváním drog.

Fyzikální vyšetření

Následuje fyzikální vyšetření, které zahrnuje měření hmotnosti a výšky, kontrolu kůže, vyšetření očí, uší a krku, včetně uzlin, kontrolu plic a srdce pomocí stetoskopu, prohmatání břicha, kontrola páteře a jejího zakřivení a kontrola svalů. V rámci kontroly genitálií doktor kontroluje u chlapců varlata, zdali správně sestoupila, dívky jsou poslány na speciální gynekologické vyšetření u gynekologa.

Mohlo by vás také zajímat: Co se dělá na 13leté prohlídce

Psychické zhodnocení

Lékař kontroluje emocionální zdraví dospívajícího a jeho sociální vývoj. Ptá se na nálady, pocity a kvalitu spánku. Dále se může zabývat vztahy v rodině, ve škole a mezi vrstevníky.

Sexuální výchova a antikoncepce

Jelikož patnáctiletí se mohou začínat zajímat o sex, lékař může poskytnout sexuální výchovu a informace o antikoncepci. To může zahrnovat diskusi o sexuálním chování a možných rizicích, vysvětlení fungování antikoncepce a prevence sexuálně přenosných nemocí.

Vakcinace

V patnácti letech je také čas na některé dávky očkování, například meningitidy. Dle aktuálního kalendáře očkování je v tomto věku na řadě druhá dávka vakcíny proti HPV pro dívky.

Zdroj: Kidshealth.org