Bydlení a zahrada

Jak vybrat sušičku prádla

Jak vybrat sušičku prádla

Sušička prádla je novodobým elektrospotřebičem, který nachází své primární užití při sušení prádla. Jde o praktického pomocníka v domácnosti. S pomocí něho budete schopni usušit prádlo mnohem rychleji, než když ho pověsíte na prádelní šňůře.

Moderní sušička prádla, to je nejenom způsob bleskového sušení oblečení, ale také možnost jeho okamžitého složení a uložení do skříně. Tento produkt navíc dokáže věci dokonale zbavit jakéhokoliv dalšího prachu, chlupů a žmolků. Výsledkem použití sušičky prádla je tak úspora drahocenného času a fyzických sil.

Chcete-li investovat do tohoto efektivního spotřebiče, měli byste znát pár důležitých parametrů přispívajících k volbě vhodného zařízení. Přinášíme vám několik praktických rad, jak vybrat sušičku prádla, se kterou budete v maximální míře spokojeni, a až budete mít jasno, na různé modely sušiček se můžete rovnou podívat v testu sušiček na webu Arecenze.

Obsah

  1. Umístění sušičky
  2. Způsob plnění
  3. Typ sušičky
  4. Energetická třída
  5. Hlučnost sušičky
  6. Kapacita bubnu
  7. Ovládání
  8. Funkce
  9. Ceny
  10. Správné použití sušičky

Výběr sušičky prádla sebou nese určitou znalost některých technických parametrů. Musíte si rozmyslet, kam takový elektrospotřebič umístíte a jak velké množství prádla budete pravidelně sušit. V tomto směru nesmíte opomíjet ani na energetickou náročnost a celkový poměr cena/výkon.

Sušičky prádla jsou spojeny s řadou novodobých technologií, takže od nich můžete očekávat přemíru nejrůznějších funkcí a ovládacích prvků. I o takových věcech byste před nákupem konkrétního produktu měli vědět.

V následujících řádcích vám přineseme podrobný sumář informací, které pokrývají výše uvedené a mnohé další oblasti spojené s volbou kvalitní sušičky prádla. Dozvíte se, co je důležité nepřehlédnout, co můžete opomenout a čemu dát raději přednost. Zkrátka kompletní rádce s malým bonusem nakonec.


1. Umístění sušičky

Výběr sušičky prádla byste měli podrobit důkladnému rozmyslu, který pokrývá naprosto všechny okolnosti. Tou nejzákladnější věcí je umístění neboli situování sušičky. Dle vytipované oblasti se můžete zaměřit na konkrétní modely lišící se výslednými rozměry.

V tomto směru lze narazit na dvojí řešení.

  • Umístění sušičky prádla vedle pračky či kdekoliv jinde
  • Umístění sušičky prádla na pračce
  • Sušička 2v1

Důležité je zmínit, že umístění sušičky není přímo technickým parametrem a záleží pouze na vás samotných. Tato informace vám spíše pomůže při volbě odpovídajícího rozměru a způsobu plnění.

Umístění sušičky prádla vedle pračky či kdekoliv jinde

Model řešení, který je primárně náročnější na prostor. Vzhledem k tomu, že klasická sušička má standardní rozměry jako pračka, musíte počítat s místem cca 60×60 centimetrů. V potaz je třeba brát fakt, že kolem tohoto elektrospotřebiče musí vzniknout ještě tzv. „provozní prostor“. Je to mezera 5 centimetrů po stranách sušičky a 15 centimetrů ze zadní strany.

V případě volně stojící sušičky je tu možnost úspory drahocenného místa, a to za předpokladu volby výrobku s celkovou šířkou 40 centimetrů. Počítat samozřejmě musíte s menší kapacitou bubnu.

Maximální šířky běžně dostupných modelů dosahují hodnot 65 centimetrů a hloubky 84 centimetrů. To už jde ale o poměrně velké typy.

Umístění sušičky prádla na pračce

Druhou variantou je situování sušičky na pračce. K tomu, abyste mohli bezpečně umístit jeden elektrospotřebič na druhý, musí dojít za pomoci speciálního mezikusu. Ten se podepisuje především na celkové stabilitě a odpovídající bezpečnosti při provozu sušičky.

Výhodou tohoto umístění je úspora místa. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že nad pračkou vám musí zbýt místo na sušičku. Její výška se pohybuje mezi 84 – 89 centimetry, v závislosti na daném modelu.

Sušička 2v1

Z pohledu prostorové nenáročnosti se nabízí ještě produkty 2v1. Jak prozrazuje jejich název, jde o kombinaci pračky a sušičky. Jeden jediný spotřebič o klasické velikosti 60×60 centimetrů, který však dokáže nejenom prát, ale také sušit. V tomto směru místo rozhodně ušetříte.

I sušička 2v1 má ale jisté zápory. Tak například nemůžete současně prát a sušit prádlo, jako je to možné při variantě dvou samostatných spotřebičů. Potom si také musíte dát na to, zda daný výrobek dokáže usušit stejné množství prádla, jako vyprat. V porovnání s normální sušičkou jde určitě o trochu horší kvalitu sušení.


2. Způsob plnění

Sušičky se stejně jako pračky vyrábí ve dvou vyhotoveních. S předním a vrchním plněním. Je pravdou, že u všech výrobců převládají sušičky s předním plněním. Pro úplnost se ale zmíníme i o konkurenční variantě.

Pračka s vrchním plněním má výhodu snad pouze v tom, že se vyrábí v úzké, respektive zmenšené variantě kolem 40 centimetrů, takže nezabírá tolik místa v okamžiku, kdy ji máte postavenou vedle pračky nebo kdekoliv na zemi. Prostorový nedostatek obecně však řeší už zmiňované situování nad pračkou s předním plněním, při němž se nemusíte okrádat o vnitřní objem sušičky.


3. Typ sušičky

Jedna z nejdůležitějších kapitol tohoto rádce. Nákup nové sušičky by měl v každém případě souviset s typem provedení. Na mysli máme především použitou technologii, s pomocí které dochází k požadovanému sušení prádla. Narazit můžete zhruba na čtyři verze vyhotovení.

  • Kondenzační sušička
  • Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem
  • Parní kondenzační sušička
  • Ventilační sušička

O každém z těchto výrobků vám sdělíme dostatek podrobných informací, včetně výhod či případných záporů. Díky tomu si uděláte představu o tom, jaký model je vhodný právě pro vás.

Kondenzační sušička

Na tento typ sušičky narazíte pravděpodobně nejčastěji. Způsob fungování kondenzační sušičky je poměrně jednoduchý. Vše funguje na principu kondenzace páry. Hlavní slovo má horký vzduch sycený párou. Při procesu sušení dochází ke tvorbě zbytkové vody. Ta je následně odváděna pryč ze sušičky. V tomto směru máte možnost volby dvou modelů vypouštění.

  • Napojení na odpad – Nemusíte se o cokoliv starat. Sušička přebytečnou vodu odvádí odpadní hadicí do opadu.
  • Zásobník na vodu – Sušička vodu hromadí ve speciálním zásobníku na vodu, který je třeba pravidelně vylévat.

Ve prospěch kondenzační sušičky hovoří určitě absence jakýchkoliv stavebních úprav. Tento produkt můžete umístit do libovolné místnosti ve vaší domácnosti a začít okamžitě používat. Jedinou nevýhodou může být vyšší spotřeba elektrické energie.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Vylepšená verze kondenzační sušičky. V tomto případě je horký vzduch ochlazován a je odstraňována všechna přebytečná vlhkost. Odborně se tomuto procesu říká „uzavřený obvod“. Ten má minimální ztráty a nedochází k žádnému úniku energie. Ta je opětovně využívána.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem vám může ušetřit až 50 % provozních nákladů oproti klasické variantě. Zároveň se pyšní velice šetrnou metodou sušení prádla při teplotě o třetinu menší. Ta odpovídá hodnotě zhruba 50 – 55 °C. I tento proces má svůj pozitivní výsledek. Sušení je jemné a šetrné, takže můžete počítat s dlouhodobější životností oblečení a se zachováním stále stejného vzhledu.

I kondenzační sušička s tepelným čerpadlem má samozřejmě jisté negativum, a to je vyšší pořizovací cena oproti běžné kondenzační sušičce bez čerpadla.

Parní kondenzační sušička

Sušičky s parní funkcí vás osloví absencí jakéhokoliv hluku. K sušení prádla totiž není zapotřebí otáčivého pohybu bubnu. Proces sušení je realizován za pomoci horké páry. Ta je schopna prádlo nejenom dokonale prosušit, ale odstranit z něj i nejrůznější záhyby, takže jej stačí ve výsledku jenom složit a dát do skříně. Horká pára je výborná na odstranění všech nežádoucích zápachů z oblečení.

Velkým plusem je fakt, že se vyhnete nepříjemnému žehlení prádla, což ale v omezenější míře přislibují také kondenzační sušičky.

Ventilační sušička

Tento model je méně využívaný, i přesto můžete na trhu narazit na několik takových produktů. Ventilační sušička je mnohdy označována, jako odtahová nebo odvětrávací. Tento název do jisté míry vznikl podle fungování tohoto elektrospotřebiče.

Ohřátý vzduch je totiž vyfukován ze sušičky ven, takže pokud nemáte hodně velkou místnost na sušení prádla, budete se potýkat s přebytkem vlhkosti ve vzduchu. Vhodnou volbou je vývod vzduchu hadicí ven z nemovitosti. Počítat tedy musíte se stavebními úpravami. V případě dostatečně odvětrané místnosti jde však o zajímavou volbu pro sušení prádla.


4. Energetická třída

Při nákupu sušičky prádla by vás neměly zajímat pouze pořizovací náklady, ale i ty provozní. O tomto parametru mnohé vypovídá energetický štítek, který je součástí každého produktu. O celkové spotřebě elektrické energie rozhoduje například to, jak velký objem bubnu výrobek má nebo jaká je jeho třída účinnosti sušení. Výsledné provozní náklady se odvíjí také od volby konkrétního programu nebo od toho, zda je sušička vybavena tepelným čerpadlem.

Energetická třída sušiček je značena stejně, jako na ostatních elektrospotřebičích. To znamená prostřednictvím písmene. Dnes se můžete nejčastěji setkat s označením A a B. Výrobci v tomto směru posouvají hranice neustále kupředu, takže výjimkou nejsou ani tyto energetické třídy.

  • A+
  • A++
  • A+++

Někdy můžete narazit také na značení A-10% až A-60%. Tento parametr prozrazuje, o kolik je sušička úspornější oproti klasické verzi s energetickým štítkem A.

Je samozřejmě logické, že čím úspornější produkt pořizujete, tím vyšší vstupní náklady musíte vydat. Proto stojí za zvážení ještě jedna věc. Jak často budete sušičku využívat, aby se vám její ekonomický provoz v adekvátním čase navrátil.

Pro představu vám uvedeme, kolik elektrické energie lze spotřebovat při cca 150 sušících cyklech pro odlišné energetické třídy.

  • Energetická třída B – spotřeba cca 504 kWh
  • Energetická třída A+ – spotřeba cca 233 kWh
  • Energetická třída A+++ – spotřeba cca 176 kWh

5. Hlučnost sušičky

Provozní hlučnost může při výběru hrát také poměrně důležitou roli, a to hlavně v případě, že máte sušičku umístěnou blízko obytných místností. Tento parametr je standardně udáván v decibelech a je prezentován pod zkratkou „dB“.

  • Nejtišší sušičky prádla mají hlučnost pod 65 dB
  • Zlatá střední třída je v rozmezí 67 – 71 dB
  • Hlučnější sušičky vykazují parametr nad 71 dB

Pokud máte sušičku umístěnou ve sklepě či v prádelně v jiném patře, pak pro vás tento údaj nemusí být směrodatný.


6. Kapacita bubnu

Tento parametr sušičky musíte volit s ohledem na to, kolik osob trvale žije ve vaší domácnosti, respektive kolik množství prádla pro ně budete pravidelně sušit. S velikostí bubnu samozřejmě souvisí také velikost konkrétního produktu.

V průměru je většina výrobků na současném trhu vybavena velikostí bubnu kolem 7 – 8 kilogramů. Při volbě vhodné velikosti se vám praktickou pomůckou může stát následující dělení.

  • Domácnost se dvěma osobami – kapacity bubnu cca 6 – 7 kilogramů prádla
  • Domácnost se třemi/čtyřmi osobami – kapacita bubnu cca 7 – 9 kilogramů prádla
  • Domácnost s více, jak čtyřmi osobami – kapacita bubnu nad 9 kilogramů prádla

7. Ovládání

I když mohou sušičky na prádlo vypadat podobně z hlediska celkového vzhledu, často narazíte na odlišné ovládání, jak mezi značkami, tak jednotlivými modelovými řadami. Setkat se můžete se dvěma typy ovládacích prvků.

  • Mechanická tlačítka – Tlačítka nebo kolečka, která vyžadují mechanickou manipulaci – otočení, stisknutí, apod.
  • Dotykové tlačítka – Tlačítka umístěná na displeji. Pro jejich aktivaci stačí jemný stisk displeje.

Modernější sušičky prádla jsou v mnoha případech vybaveny displeji. Na nich můžete vidět nejenom zapnuté funkce, ale také další informace o probíhajícím procesu, počtu nastavených otáček, zbývajícím čas sušení a ostatních věcech.


8. Funkce

Právě funkce a nejrůznější ovládací prvky jsou tím, co zvyšuje cenu toho či onoho modelu sušičky. S pomocí bohatých funkcí můžete z obyčejného „hloupého“ elektrospotřebiče udělat produkt, který vám ušetří nejenom spoustu drahocenného času a fyzické práce, ale přinese také mnohé navíc.

Abyste měli přehled o tom, čím mohou být vybaveny moderní sušičky, nabízíme vám přehled toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího. Je pravdou, že čím více programů daná sušička má, tím více možností sušení prádla máte, ať už je to z pohledu výrobních materiálů, šetrnosti nebo odstranění zvířecích chlupů, apod.

  • Žehlící funkce – Během sušení je do prádla přiváděna pára způsobující narovnání nepříjemných záhybů na prádle. Tato funkce je aktivní do té doby, dokud prádlo nevyndáte ze sušičky. Díky tomu se vyhnete jakémukoliv zdlouhavému žehlení.
  • Odložený start – Sami si nastavíte čas, kdy se má sušička zapnout. Ideálně v okamžiku, kdy chcete po příchodu z práce ihned vyndat prádlo a uskladnit jej, aby nedošlo k jeho zmačkání.
  • Šestý smysl – Funkce mnohdy nazývaná, jako Fuzzy Logic. Sušičky prádla vybavené tímto systémem lze označit za inteligentní. Jejich výhoda spočívá v tom, že dokáží sami zjistit vlhkost vloženého prádla a jeho celkovou hmotnost. Na základě toho je pak upravována doba trvání programu. Ta může být kratší, popřípadě delší. Šestý smysl tak může šetřit náklady na sušení při vložení menšího množství prádla.
  • Refresh program – Program, který dokáže z prádla odstranit nepříjemné zápachy, aniž byste prováděli jeho praní.
  • Systém proti mačkání – Funkce hodící se v okamžiku, kdy prádlo ze sušičky nejste schopni vyndat ihned po jejím vypnutí. Sušička pak buben v pravidelných intervalech občas protočí. To zabrání nepříjemnému pomačkání prádla.
  • Senzor vlhkosti – Sušičky vybavené tímto senzorem dokáží vypnout elektrospotřebič v okamžiku, kdy je prádlo suché.

Vedle optické signalizace na displeji se můžete spolehnout také na tu zvukovou. Ta vás bude informovat o tom, že prádlo je suché a je možné jej vyndat ze sušičky. Z praktického hlediska se hodí také vnitřní osvětlení bubnu. To je užitečné hlavně v noci nebo šeru, kdy si nemusíte rozsvěcet v místnosti, popřípadě lépe vidíte na prádlo uvnitř. Nepostradatelnou součástí by měla být i dětská pojistka. V okamžiku, kdy je aktivní, nemohou děti rozpustile mačkat tlačítka, respektive prostřednictvím nich měnit jednotlivé funkce, natož otevírat a zavírat dveře sušičky.


9. Ceny

Sušičky prádla lze obecně zařadit k nákladnějším spotřebičům v domácnosti, které však dokáží ušetřit spoustu práce a drahocenného času. Cenové rozpětí je v tomto případě různé a setkat se můžete s produkty od 7 000 Kč, ale také se špičkovými, jejichž cena překračuje hranici 75 000 Kč.

O výsledné ceně samozřejmě rozhodují daní výrobci sušičky. Za prověřená a cenově dostupná zařízení lze označit AEG, Beko, Candy, LG, Electrolux, Bosch, Gorenje, Whirpool nebo Indesit. Prahnete-li po nadstandardní kvalitě, bude jednoznačnou volbou Miele.

Moderní sušičky prádla lze z pohledu pořizovacích nákladů rozdělit do několika skupin.

  • Cena do 10 000 Kč
  • Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
  • Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč
  • Cena nad 30 000 Kč

Ne nadarmo platí v tomto segmentu jedno základní pravidlo, že s cenou roste kvalita, množství funkcí a v neposlední řadě i celková úspora elektrospotřebiče.

Cena do 10 000 Kč

Tato cenová kategorie vám zaručí, že si pořídíte obyčejnou sušičku prádla. Nebude to žádný přetechnizovaný výrobek, svoji funkci však splní na výbornou. Povětšinou se bude jednat o klasické kondenzační sušičky s kapacitou kolem 7 kilogramů prádla. Velké množství z nich bude disponovat energetikou třídou B, v lepším případě A. Jako naprostý základ lze považovat dětskou pojistku.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Sušičky prádla vybavené LCD displeji, funkcí odložený start a schopností ochlazování. Tyto modely se pyšní více, jak 12 programy a jsou schopny pojmout kolem 8 kilogramů prádla. Energetická náročnost takových elektrospotřebičů spadá do kategorie A++. Výjimkou není ani možnost nákupu menších výrobků s hloubkou a šířkou pod 60 centimetrů.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

V této ceně se do vašeho hledáčku dostanou skutečně kvalitní značky, mezi nimiž vyniká ona zmiňovaná Miele nebo Siemens. Produkty, do kterých uložíte až 10 kilogramů prádla a přitom se budou pyšnit energetickou náročností A++ a A+++. Tyto sušičky prádla mají vnitřní osvětlení bubnu, tepelné čerpadlo, Eko sušení a v některých případech jsou schopny použít dokonce i páru.

Cena nad 30 000 Kč

Zde jde o tiché domácí pomocníky, kde jednoznačně vedou provozní úspory, velké bubny nad 10 kilogramů prádla a více, jak 18 funkcí. Ty jsou povětšinou ovládány a zobrazovány prostřednictvím velkého LCD displeje. Se značkovými výrobky samozřejmě souvisí i nadstandardní servis spjatý s dlouhou zárukou a celkovou životností.


10. Správné použití sušičky

Ač to možná nevypadá, tak správným používáním sušičky můžete ovlivnit provozní náklady na provoz takového elektrospotřebiče, popřípadě prodloužíte jeho životnost a zajistíte si bezporuchový stav. Abyste toho docílili, přinášíme vám několik zásadních informací souvisejících právě s touto oblastí.

  • Dbejte na důkladné třídění prádla před umístěním do sušičky, potažmo do pračky. Je vhodné sušit obdobné výrobní materiály, které schnou podobně dlouhou dobu.
  • Nepřekračujte maximální dávkování vkládaného prádla. Buben sušičky by neměl být nikdy plný, aby docházelo k potřebnému převalování a obracení prádla.
  • Co se týče prádla s nejrůznějšími kovovými prvky a obdobnými doplňky, platí stejné zásady jako u praní. Buď takové oblečení obrátíte naruby, ať nevydává zbytečný hluk při sušení nebo použijte speciálních košů, do kterých se prádlo vkládá.
  • Do sušičky dávejte prádlo odpovídající vlhkosti. Míra vlhkosti se ztratí při volbě správného programu na pračce. Čím více bude prádlo mokré, tím delší dobu sušička poběží a spotřebuje více elektrické energie.
  • Při sušení se nebojte otevřít okno, aby v dané místnosti byl čistší a chladnější vzduch. Tento aspekt se totiž kladně podepisuje na celkové účinnosti sušícího procesu.
  • Vždy když dokončíte sušení prádla, nezapomínejte na čištění potřebných filtrů. Zbavte filtry všech chlupů a nečistot, ať už za pomoci vysavače nebo pod vodou. Vypraný filtr nechte před dalším použitím dostatečně vyschnout. Čistota filtrů se promítá do celkové spotřeby elektrické energie.
  • Jestliže vaše sušička produkuje odpadní vodu do zásobníku, nezapomeňte na jeho pravidelné vylévání, jinak by mohlo dojít k poškození zařízení či jiné škodě.

Zdroje: Nejlepsi-susicky.cz, Arecenze.cz