Televize je nedílnou součástí téměř každého obývacího pokoje, ložnice či jiné místnosti. Elektrospotřebič, který přináší nejenom aktuální zprávy z domova a ze světa, ale také filmové a hudební zážitky.

Televizory za dob své existence ušly velice dlouhou cestu a z velkých objemných krabic se změnily v tenké ploché obrazovky. Ty lze umístit v podstatě kamkoliv. Dnes představují televize chytrá multimediální zařízení s řadou nejrůznějších funkcí.

Jak se ale vyznat ve spleti moderních televizorů? Jaký produkt je ten nejlepší právě pro vás a na základě jakých parametrů vůbec volit výslednou obrazovku? Na to a mnohé další otázky vám odpovíme v našem článku „jak vybrat televizi“. Zjistěte, jaký výrobek je pro vaše účely ten nejlepší. A pokud by vám tento obsáhlý manuál nestačil, můžete si přečíst třeba ještě článek o výběru televize na webu Arecenze.cz.


Obsah článku

 1. Typ televize
 2. Velikost televize
 3. Rozlišení televize
 4. Frekvence zpracování obrazu
 5. Doba odezvy
 6. Jas a kontrast
 7. Spotřeba televize
 8. Vstupy a výstupy
 9. Tunery
 10. Smart TV a 3D televize
 11. Funkce
 12. Umístění televize
 13. Ceny

Nákup televize nemusí být tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. Vždyť to zná bezpochyby každý. Stačí vejít do libovolného obchodu s elektronikou a najednou před sebou máte desítky televizí a nevíte, jakou si vybrat.

A právě pořízení nového televizoru vám z velké míry usnadníme. Bude to prostřednictvím hodnotných informací, díky kterým se dozvíte, jaké existují typy televizí, jaké jsou dostupné velikosti a rozlišení. Seznámíme vás s pojmy frekvence zpracování obrazu nebo doba odezvy.

O televizích vám povíme naprosto vše, co se týče jejich celkové výbavy a možností připojení. Po přečtení několika následujících kapitol budete natolik informovaní, že se pro vás nákup nové televize stane doslova zábavou a vy už nebudete tápat, jaký model zvolit. Usnadněte si pořízení televize zrovna teď.


1. Typ televizoru

Každý si určitě všiml, že s pojmem televize se pojí zkratky typu LCD, LED či OLED. A právě po vysvětlení těchto slov začnete pronikat do problematiky moderních televizorů. Tyto zkratky totiž prezentují technologie zobrazení výsledného obrazu.

LCD televizory

Tento typ technologie je už poměrně zastaralý a narazíte na něj jen výjimečně. Přesto se o něm zmíníme, protože z něj vychází další varianty. LCD televizory pracují s tekutými krystaly. Ty se prostřednictvím elektrické energie smršťují a roztahují. Tím dochází k regulaci světla přenášeného na obrazovku a pak vzniká výsledný obraz.

LCD televize se prezentují nižším kontrastem, což pochopitelně zpozorujete na barvách obrazu. Ty jsou světlejší a nemusí působit rovnoměrným rozložením. Dále jsou to horší pozorovací úhly a zobrazení černé barvy.

Ve prospěch LCD technologie hovoří snad jen nižší pořizovací cena.

LED televizory

Jde v podstatě o nejpoužívanější televize vůbec. Jak už prozrazuje samotný název této skupiny produktů, jsou k podsvícení využívány LED diody. Na rozdíl od LCD televizorů je dosaženo mnohem lepšího podsvícení s důrazem na živější a jasnější obraz.

Ve prospěch LED televizorů hovoří ještě spousta dalších kladů. Je to například vyšší ostrost a kontrast obrazu, tenčí zpracování obrazovky a v neposlední řadě i nižší spotřeba elektrické energie. O tu se starají právě LED diody.

Setkat se můžete také s vylepšenými alternativami LED televizí, které prezentují někteří výrobci pod svými názvy – Triluminos, SUHD, SUPERUHD.

U LED televizorů můžete narazit na dva odlišné typy rozložení diod.

 • Edge LED – diody jsou rozloženy po krajích obrazovky, což může způsobovat trochu nerovnoměrné podsvícení
 • Direct LED – diody jsou rozmístěny po celé ploše obrazovky, což přináší celkově vyšší kontrast

OLED televizory

OLED technologie je další úspěšnou nadstavbou LED technologie. V tomto případě jsou aplikovány organické diody vylepšující jas, kontrast a podání barev. Domoci se můžete ještě reálnějšího obrazu s důrazem kladeným na snížení celkové spotřeby elektrické energie.

Výsledkem moderní OLED technologie mohou být zakřivené televize, které diváka ještě více vtáhnou do děje a představí mu nezapomenutelný filmový zážitek.

OLED televizory mají pravděpodobně jediný zápor. Je to vyšší pořizovací cena oproti dostupnějším LED televizím.


2. Velikost televize

Jedním z velice důležitých parametrů při nákupu televize je její velikost, respektive velikost úhlopříčky, která se počítá z jednoho rohu do druhého. Tento parametr je nejčastěji uváděn v palcích. Rychlou pomůckou pro přepočet se vám stane vzoreček 1“ = 2,54 centimetrů.

Jak můžete správně tušit, velikost televize je třeba volit podle toho, z jaké vzdálenosti budete koukat na obrazovku. I zde platí jedno velice jednoduché pravidlo. Vzdálenost televize by měla odpovídat 2,5 – 3 násobku velikosti úhlopříčky. Pro lepší představu uvedeme několik příkladů těch nejvyhledávanějších velikostí televizorů.

 • Úhlopříčka 32“ = optimální vzdálenost cca 0,95 – 1,55 metrů
 • Úhlopříčka 42“ = optimální vzdálenost cca 1,25 – 2,05 metrů
 • Úhlopříčka 46“ = optimální vzdálenost cca 1,4 – 2,25 metrů
 • Úhlopříčka 55“ = optimální vzdálenost cca 1,65 – 2,65 metrů
 • Úhlopříčka 65“ = optimální vzdálenost cca 2 – 3,15 metrů

Velikost televize rozhodně nepodceňujte, protože při volbě nevhodné úhlopříčky se může stát, že si výsledný obraz dokonale nevychutnáte, ať už je to malou televizí nebo naopak tou velkou, kdy vám budou oči jezdit z jednoho rohu do druhého.


3. Rozlišení televize

S velikostí televize souvisí také její rozlišení. Pod tímto pojmem si představte počet bodů prezentovaných na obrazovce. Tyto body jsou označovány, jako pixely. V tomto případě platí jedno základní pravidlo. Čím vyšší rozlišení televize má, tím ostřejšího obrazu se vám dostane.

Setkat se můžete v podstatě se třemi variantami rozlišení.

 • HD Ready – rozlišení 1 366 x 768 pixel – Pro nenáročného diváka. Toto rozlišení se obvykle používá u menších televizorů do úhlopříčky 32“ neboli 81 centimetrů.
 • Full HD – rozlišení 1 920 x 1 080 pixel – Nejvyužívanější rozlišení. Ideální pro sledování filmů v dobré kvalitě, včetně Blue-ray disků. Při tomto rozlišení bude dokonale čistý obraz i v okamžiku, kdy budete u televizoru sedět příliš blízko.
 • 4K Ultra HD – rozlišení 3 840 x 2 160 pixel – Špičkové rozlišení nabízející tu nejlepší kvalitu obrazu. Jeho potenciál využijete při přehrávání kvalitních filmů. Rozlišení podchycuje i ty nejmenší detaily obrazu.

4. Frekvence zpracování obrazu

Jestliže si chcete po koupi nové televize dopřávat toho nejlepšího vizuálního zážitku, měli byste i přihlížet k ostatním technickým parametrům. Jedním z nich je například frekvence zpracování obrazu. Ta je udávána v hertzích a označena zkratkou Hz.

Čím vyšší frekvence zpracování obrazu je, tím plynulejší a ostřejší podívané se vám dostane. Laicky řešeno jde o počet snímků zobrazených za jednu vteřinu. Setkat se můžete se třemi frekvenčními hodnotami.

 • Frekvence 50 Hz
 • Frekvence 100 Hz
 • Frekvence 200 Hz

5. Doba odezvy

Doba odezvy je údajem, který by si měli pohlídat hlavně milovníci rychlých a sportovních scén. Doba odezvy se udává v milisekundách a má vliv hlavně na plynulost obrazu. Na trhu můžete narazit na televize s dobou odezvy od 5 do 12 milisekund. Jistým standardem je 5 – 6 milisekund. Patříte-li k milovníkům sportu, určitě si pohlídejte, aby tento parametr televizoru nepřesáhl hodnotu 8 milisekund.


6. Jas a kontrast

S kvalitou obrazu souvisí také dva další pojmy, o kterých se zmiňujeme v různých kapitolách.

Je to jas. Ten je prezentován v jednotkách cd/m2. Vyjadřuje svítivost televizoru při zobrazování bílé barvy. Jas vyšší jak 500 cd/m2 zajistí lepší viditelnost obrazu na slunci.

Dále je to kontrast. Poměr mezi bílou a černou barvou. U obou platí, že čím vyšších hodnot docílíte, tím kvalitnější a ostřejší obraz bude.


7. Spotřeba televize

Spotřeba tohoto elektrospotřebiče je bezpochyby důležitým faktorem při jeho výběru. Dvojnásob to platí pro lidi, kteří před televizí tráví dlouhé hodiny denně. Tento údaj je součástí energetického štítku a je uváděn v kilowatthodinách za rok (kWh/rok). Výrobci prezentují průměrné hodnoty vztahující se ke čtyřhodinovému dennímu provozu. Toto číslo se samozřejmě úměrně promítá do třídy energetické účinnosti označované písmeny A, A+, A+++, apod. Vedle roční spotřeby můžete na energetickém štítku nalézt i spotřebu energie v zapnutém stavu.

Spotřeba televizoru se odvíjí nejenom od použité technologie zobrazení, ale také od velikosti úhlopříčky. Narazit můžete na produkty s celkovou spotřebou od 20 kWh do 400 kWh za rok.


8. Vstupy a výstupy

Televize je svým způsobem multimediální zařízení, respektive ho z ní můžete udělat. Tento proces ovlivňují vstupy a výstupy daného produktu. Ty vám umožní k televizi připojit bezpočet dalších externích zařízení. Mezi ně patří DVD a Blue-ray přehrávače, zesilovače, herní konzole, notebooky, mobilní telefony, HDD, domácí kina, antény a set-top boxy.

S přihlédnutím k novodobým technologiím pro vás budou zásadní porty HDMi a USB. Dále se můžete setkat i s následujícími.

 • SCART – postarší rozhraní pro DVD přehrávače a obdobná zařízení
 • Audio vstupy a výstupy – pro připojení domácího kina, přehrávačů, apod.
 • LAN – pro připojení k internetu
 • Anténa – pro připojení externí antény
 • CI slot – pro vložení satelitní karty

Chytré televize mohou být vybaveny také bezdrátovou technologií Wifi. Prostřednictvím ní jste schopni připojit televizi k domácí síti a k internetu, což značně rozšiřuje použití takového výrobku. Tyto produkty jsou nejčastěji označovány zkratkou Wifi Ready. Výjimkou nemusí být ani podpora Bluetooth.


9. Tunery

Televize je obecně kusem elektroniky, který nebude fungovat bez jedné podstatné části. A tou je tuner. Prvek umožňující příjem digitálního signálu. Díky němu nemusíte televizi doplňovat set-top boxem, jako tomu bylo ještě do nedávné doby u starých typů televizí.

Provedení tuneru do jisté míry prozrazuje to, kolik programů budete přijímat a v jaké kvalitě. Narazit můžete na pozemní, kabelový, ale také satelitní tuner. V tomto směru se setkáte s těmito zkratkami, které jsou jasně vypovídající.

 • DVB-T – Aktuálně používaný standard pozemního vysílání. Jeho funkčnost bude za několik let omezena. Nahrazen bude DVB-T2.
 • DVB-T2 – Nový standard přinášející HDTV. Jeho výhodou bude lepší a kvalitnější obraz dostupný díky vyššímu datovému toku.
 • DVB-S2 – Televize vybavená tímto tunerem dokáže zobrazovat satelitní příjem. Je však podmínkou pořídit si dekódovací modul a satelitní kartu.
 • DVB-C – Tuner pro kabelový příjem, pro který je nutné zajistit zdroj signálu a kartu pro příjem televizních stanic.

Díky zabudovaným tunerům se oprostíte od nutnosti připojovat k televizoru další elektronické krabičky. Tím šetříte místo kolem TV a vyhnete se nutnosti používat více ovladačů naráz.


10. Smart TV a 3D televize

Vybírat si nemusíte jen z obyčejných televizorů popisovaných výše. Novodobý trh vám přináší i nadstandardní modely produktů, které se pyšní dvěma unikátními technologiemi, potažmo označením.

 • SMART TV
 • 3D televize

SMART TV

Pod názvem SMART TV se ukrývají chytré televize. Tyto výrobky jsou obohaceny o jisté nadstavby a předinstalované aplikace nacházející primární využití na internetu. Rozhodnete-li se pořídit si SMART TV, její největší potenciál využijete pouze za předpokladu, že ji připojíte k internetu.

To vám umožní prohlížet další obsah, včetně toho filmového. K dispozici vám budou takové aplikace, jakými jsou například Skype, YouTube, Facebook a mnohé jiné. Dostupné jsou i služby spojené s přehráváním filmů a pořadů online – Stream, Netflix, HBO.

SMART TV vám poslouží k zobrazení obsahu z jiných externích zařízení, aniž byste jej museli propojovat kabelem. Typickým příkladem jsou chytré mobilní telefony, tablety a notebooky.

S tímto typem televizorů se pojí také jeden velice často omílaný pojem Hybrid Broadcast Broadband TV. Narazit na něj můžete pod zkratkou HbbTV. Jde o hybridní televizory vybavené řadou doplňkových aplikací a služeb využitelných na internetu.

3D televize

Chytrou televizí váš filmový zážitek rozhodně končit nemusí. Jsou tu ještě televize přinášející 3D obraz stejně, jako je tomu v kině. Konkrétní modely jsou vybaveny technologií, která při použití brýlí dokáže změnit obraz tak, že jej vidíte ve 3D.

Setkat se můžete se dvěma odlišnými typy technologií.

 • Aktivní 3D – Obraz se vám bude zobrazovat střídavě pro levé a pravé oko. Používat proto musíte speciální brýle napájené s pomocí klasických baterií.
 • Pasivní 3D – Obraz se vám bude zobrazovat prokládaně. Z hlediska použitých brýlí jde o levnější a technicky méně náročnou variantu.

Každý člověk má v tomto směru trochu jiné vnímání, proto byste před nákupem 3D televize měli obě technologie vyzkoušet a zjistit, která vám bude vyhovovat nejvíce.


11. Funkce a ostatní informace

Každý výrobce televize obohacuje své produkty o řadu praktických funkcí. Na ty lze narazit pod odlišným označením, i když prezentují v podstatě to samé. Některé funkce a technologie dokáží ještě více rozšířit použití televizoru a staví jej o úroveň výše. Domoci se toho můžete například při využití níže uvedených výdobytků současného trhu.

 • Intel WiDi – Intel Wireless Display – Funkce umožňující propojení televizoru a monitoru bez použití jakýchkoliv kabelů, tedy bezdrátově.
 • HDR – Technologie představující vyšší dynamický rozsah. To se promítá hlavně v narůstající kvalitě obrazu, kde docílíte širšího barevného spektra a většího kontrastu v kombinaci s dokonalými detaily.
 • Zahnutá obrazovka – Hit současnosti. Televize jsou lehce zahnuté a dokáží svým obrazem mnohem více pohltit diváka. Zaručují lepší filmový zážitek.
 • PVR – Personal Video Recorder – Televize vybavená touto funkcí je schopna nahrávat obraz z televize na USB zařízení.
 • DLNA – Digital Living Network Alliance – Technologie sloužící ke sdílení a streamování obsahu v rámci vlastní sítě. Například zobrazení fotek z notebooku na televizoru bez použití kabelů.
 • Android TV – Takto označená televize je vybavena operačním systém Android, takže vám umožní využívat jeho potenciál. Například instalovat aplikace z Google Play.
 • EPG – Elektronický programový průvodce – Jde o vestavěný televizní program.
 • Magic Motion – Speciální pohybový ovladač, se kterým můžete ovládat televizor.
 • PIP – Obraz v obraze – Funkce umožňující sledování více zdrojů obrazu najednou, a to ve zmenšeném okně.

12. Umístění televize

V okamžiku, kdy si na základě uvedených informací vyberete konkrétní typ televizoru, měli byste znát také možnosti umístění u vás v domácnosti. Zde se nabízí dvě varianty řešení.

 • Stojan – Součástí každého televizoru je praktický stojan. K němu připevníte televizi a postavíte ji třeba na skříňku či speciální stolek.
 • Držák na stěnu – Chcete-li docílit ještě lepšího vzhledu vámi situované televize, pak k tomu využijete držák na stěnu. Ten může být nastavitelný a umožní vám posouvání a natáčení do stran. Pokud máte kabely zabudované ve zdi, bude televize vypadat, jako zavěšený obraz, což působí luxusním dojmem. Při výběru držáku si pohlídejte parametr VESA. Ten by měl korespondovat s parametrem na vaší televizi.

Při hledání vhodného místa pro televizi přihlížejte i k tomu, odkud na ni budete koukat. Nemáme na mysli vzdálenost, ale přímý či boční pohled. Pak totiž hrají důležitou roli pozorovací úhly daného modelu. Ty vám umožní sledovat televizi ze strany, aniž by došlo ke zkreslení, ztrátě jasu, kontrastu či ztmavení. LED televizory se pyšní pozorovacími úhly cca 170° – 178°.

Při umístění se vám mohou hodit i praktická pravidla.

 • Televizi postavte do takové výšky, abyste očima koukali přímo na střed obrazovky
 • Obraz musí být ve vašem zorném poli, které tvoří 35° – 40°

13. Ceny

Při pořizování nové televize máte určitě na výběr. Desítky výrobců přináší na trh více, jak 1 500 nejrůznějších modelů lišících se velikostí a ostatními parametry. Jedním z klíčových údajů pro každého zákazníka bude nákupní cena. Tu si každý stanoví individuálně. My vám však přinášíme možnost nahlédnout na to, co si v dané cenové kategorii koupíte.

Televize jsou dostupné už od 3 000 Kč a jejich cena se může vyšplhat k astronomickým částkám přes 500 000 Kč. Je pravdou, že za takovou cenu můžete získat například OLED televizi s úhlopříčkou 77“. My se zaměříme spíše na dostupnější sortiment. Jeho přednosti vám nastíníme v několika cenových skupinách.

 • Cena do 10 000 Kč
 • Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
 • Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč
 • Cena nad 30 000 Kč

Mezi prověřené a kvalitní výrobce televizí patří značky LG, Phillips, Samsung, Sony, Sencor, Panosonic, Hyundai, JVC, GoGEN a Orava.

Cena do 10 000 Kč

Do částky 10 000 Kč si pořídíte maximálně LED televizi, to je celkem pochopitelné. Na jakékoliv jiné technologie rozhodně zapomeňte. Největší zastoupení budou mít modely s úhlopříčkou do 102 centimetrů. Za nižší ceny budou ještě stále převládat televize s rozlišením 1 366 x 768 pixel. Co se týče doby odezvy, počítejte s 5 – 6 milisekundami, levnější varianty na tom budou o něco hůře 8 – 10 milisekund.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Co se týče úhlopříčky, určitě se posunete k výše k hranici 125 centimetrů. Do výběru můžete zahrnout i několik produktů s aktivní či pasivní 3D technologií. Těšit se můžete na slušnou výbavu vstupů a výstupů. Alespoň 2 – 3 porty HDMi, 2 porty USB a DVB-T2 tuner. Většina televizorů už podporuje Wifi, je vybavena LAN a disponuje technologií HbbTV.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Přesáhnou-li vaše vstupní náklady částku 20 000 Kč, můžete se zaměřit na podstatně vyšší úhlopříčky až 150 centimetrů. Full HD rozlišení pomalu ale jistě střídá vysoké rozlišení 3 840 x 2 160 pixel. Příjemné jsou například funkce PIP, podpora HDR, Wifi a samozřejmě kodek H.265 HEVC.

Cena nad 30 000 Kč

Chcete-li si dopřávat opravdu kvalitního filmového zážitku, pak investujte do nové televize více, jak 30 000 Kč. Můžete si být jisti, že z pohledu technologií určitě nebudete jakkoliv omezováni. Kromě LED televizí se vám nabízí také OLED televize. Jejich velikost s přehledem překročí hranici 165 centimetrů. A to už je pořádná zobrazovací plocha.

Další články