Bydlení a zahrada

Jak vybrat pračku

Jak vybrat pračku

Automatická pračka je jedním z nejlepších výdobytků současné doby. Technologicky vyspělý pomocník, se kterým jste schopni prát prádlo tím nejjednodušším, nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem vůbec. Mělo by jít o standardní součást každé domácnosti.

Výběr moderní pračky nemusí být na první pohled tak triviální, protože na trhu existuje velká spousta výrobců a modelů. Každý má zároveň zcela odlišné požadavky na praní prádla. Nákup se proto může na základě různých kritérií nepříjemně zkomplikovat.

A právě od toho je tu náš článek „jak vybrat pračku“, ve kterém vás seznámíme se všemi důležitými parametry tohoto novodobého elektrospotřebiče. Nahlédněte do světa automatických praček díky komplexním informacím a velice záhy se dozvíte, jaký produkt je vhodný zrovna pro vaše účely. Pokud vás zajímají rovnou spíše tipy na kvalitní pračky, tak ty můžete najít například v testu praček na webu Arecenze či Vybero.cz. Uživatelské odpovědi a otázky nejen k tématu praček zase najdete na portále Zodpovime.cz.


Obsah článku

  1. Umístění pračky
  2. Přední vs. horní plnění
  3. Typ motoru
  4. Otáčky
  5. Hlučnost
  6. Kapacita bubnu
  7. Energetická třída
  8. Spotřeba vody
  9. Ovládání, funkce a programy
  10. Ceny

K výběru pračky musíte přistupovat individuálně a na základě vlastních požadavků. Před samotným nákupem se musíte zamyslet nad řadou odlišných věcí. Mezi ně patří například situování tohoto spotřebiče, způsob plnění a kapacita vloženého prádla. Správná pračka musí být dimenzována dle aktuálního počtu všech členů domácnosti.

My se vám pokusíme přinést cenné rady související s výběrem ideální automatické pračky. Seznámíme vás s těmi nejzásadnějšími technickými parametry, mezi které patří rozhodně typ motoru, energetická třída, spotřeba vody, rychlost otáček a celková hlučnost.

Dozvíte se, jaké jsou nejefektivnější funkce a programy přispívající k lepšímu, rychlejšímu a snazšímu praní prádla. Po přečtení následujících kapitol budete s přehledem vědět, jakou si vybrat pračku a zároveň, jak správně prát prádlo.


1. Umístění pračky

Nežli se zaměříte na výběr konkrétního modelu automatické pračky a začnete porovnávat technické parametry jednotlivých modelů, rozmyslete se, kam tento elektrospotřebič umístíte. Tato informace je důležitá pro volbu velikosti produktu a také způsobu plnění.

Na trhu lze narazit na produkty odlišných rozměrů.

  • Šířky od 40 do 60 centimetrů
  • Hloubky od 50 do 60 centimetrů
  • Výšky od 80 do 90 centimetrů

Za standardní rozměr je považována pračka o velikosti 60×60 centimetrů. Jestliže nedisponujete dostatkem prostoru, můžete zvolit tzv. variantu „slim“. U ní je předpoklad, že bude hluboká jen 50 centimetrů a nabídne bohatší možnosti z pohledu situování.

Umístění pračky velice úzce souvisí také se samotným způsobem umístění. V tomto ohledu existují dvě varianty vyhotovení.

  • Vestavěné pračky – Automatické pračky, které zakomponujete do nábytku, například v kuchyni. V ten okamžik se stávají součástí interiérového vybavení. Vestavěné pračky mohou být dokonce skryty za předními dvířky.
  • Volně stojící pračky – Pračky umístěné na libovolném místě. Obvykle to bývá v koupelně, technické místnosti nebo v prádelně.

U obou variant počítejte s tím, že kolem pračky musí být určitý prostor v řádu 5 – 15 centimetrů. A to ze stran a ze zadní části.


2. Přední vs. horní plnění

Od umístění potažmo velikosti pračky je to jen malý krůček k dalšímu důležitému rozhodnutí. Musíte se rozmyslet, zda zvolíte model automatické pračky s předním nebo horním plněním. Obě tyto varianty mají samozřejmě své klady a zápory, se kterými vás podrobněji seznámíme. Nelze jednoznačně říci, co je lepší. Každá varianta má totiž svého kupce.

Přední plnění

Pravděpodobně nejznámější model plnění pračky. Skleněná dvířka jsou situována z přední části, takže musíte počítat i s adekvátním pracovním prostorem zepředu. Výhodou je určitě fakt, že přes skleněná dvířka můžete pozorovat proces praní.

Na druhou stranu se musíte smířit s trochu většími rozměry. Standardně jde o hloubku 60 centimetrů, ve variantě „slim“ je to 50 centimetrů. Tato zmenšená verze má však vliv na celkovou kapacitu vkládaného prádla. Na trhu lze narazit také na variantu „extra slim“, která má hloubku kolem 37 centimetrů.

Ve prospěch předního plnění hovoří lepší přístupnost při vkládání a vyndávání prádla, vyšší stabilita pračky a také tišší chod.

Horní plnění

Pro horní plnění se rozhodují zákazníci, kteří víceméně bojují s nedostatkem volného místa pro uložení automatické pračky. Tyto produkty jsou plněny horem, takže nad pračkou musíte mít pracovní prostor alespoň 50 centimetrů, abyste mohli pohodlně vkládat a vyndávat prádlo. Předností těchto modelů je užší rozměr 40 centimetrů.

Vzhledem k tomu, že dvířka se nachází v horní části, je možné zbytek pračky bez sebemenšího problému obestavět. Horní plnění oceňují také lidé s bolestmi zad. Ty se pro prádlo nemusí ohýbat.

I pračky s horním plněním však mají jisté nevýhody. Nad pračku například nemůžete umístit sušičku prádla, jak bývá zvykem. Díky neprůhledným dvířkám nevíte, co se v pračce aktuálně děje.


3. Typ motoru

I když to může být pro někoho zcela nepodstatná věc, je třeba se zmínit o typu motoru, který je součástí moderních praček. Tento parametr sice většina prodejců neuvádí, vy ale můžete být dostatečně znalí i v této oblasti.

V závislosti na pořízeném modelu pračky se lze setkat se třemi variantami motorů.

  • Klasický motor
  • Invertorový motor
  • Direct Drive motor

Klasický motor

Je využíván především u „vyběhlých“ modelů praček a dnes ho lze označit za starý a nevhodný. Jeho součástí jsou totiž uhlíky, které je třeba čas od času měnit. To u novodobých automatických praček už není zapotřebí. V jeho neprospěch hovoří hlavně vyšší hlučnost a vibrace.

Invertorový motor

Tento typ motoru vychází z toho klasického a jeho složení je v podstatě obdobné. Jeho řízení je realizováno elektronicky. Tím je snižována celková spotřeba elektrické energie a hlučnost výrobku. Invertorový motor se pyšní velice plynulou regulací otáček.

Direct Drive motor

Jeden z nejmodernějších motorů současné doby. Ten se od těch výše uvedených liší hlavně svou konstrukcí. Motor je situován v ose bubnu, takže nejsou využívány žádné řemenice. To se kladně promítá na minimální hlučnosti, vysoké stabilitě a zanedbatelných vibracích. Nutno podotknout, že toto efektivní řešení je součástí především dražších zařízení.


4. Otáčky

Počet otáček je jedním z důležitých parametrů automatické pračky a úměrně se promítá do pořizovacích nákladů takového elektrospotřebiče. Tento údaj se vztahuje k procesu odstřeďování, při němž pračka zbavuje prádlo vlhkosti. Na současném trhu můžete narazit na pračky s rozsahem otáček od 800 ot./min. až po 1 800 ot./min.

Při volbě otáček byste měli určitě znát pár důležitých věcí. Tak například, čím vyšší otáčky zvolíte, tím sušší prádlo bude. Na druhou stranu bude hodně zmačkané a je třeba ho žehlit. Jiná je ale situace, když vlastníte sušičku prádla. U ní je sušší prádlo plusem, protože se snižují celkové náklady na jeho sušení. Do sušičky je vhodné vkládat prádlo vyprané v pračce alespoň na 1 200 ot./min.

Otáčky lze u většiny modelů regulovat buď v závislosti na volbě konkrétního programu, nebo manuálně. Abyste měli představu o tom, kolik otáček je zapotřebí pro vyprání toho či onoho prádla, přinášíme vám podrobnější informace.

  • Cca 1 000 ot./min. pro jemnější prádlo
  • Cca 1 200 ot./min. pro rifle, trička a ostatní bavlněné oblečení
  • Cca 1 400 ot./min. pro montérky a oblečení, které potřebujete více vyždímat

5. Hlučnost

Každý, kdo někdy slyšel prát a hlavně odstřeďovat automatickou pračku jistě moc dobře ví, že tento parametr je při volbě odpovídajícího produktu také zásadní. Požadavek na nižší hlučnost vzrůstá za předpokladu, že pračku budete mít umístěnou v kuchyni nebo koupelně situované blízko obytných místností, kde trávíte většinu svého denního času.

Hlučnost je samozřejmě ovlivněna pořizovací cennou pračky. Pro lepší představu vám přinášíme rozpis dostupných hlučností v kombinaci s pořizovanými výrobky. Tento parametr je udáván v decibelech značených zkratkou „dB“.

  • Hlučnost kolem 50 dB mají ty nejlepší pračky – tento zvuk odpovídá klidné pracovně.
  • Hlučnost kolem 60 – 70 dB mají běžné pračky – hluk odpovídající běžnému rozhovoru či puštěné televizi.
  • Hlučnost kolem 80 dB mají levné pračky – hluk jako při vysávání vysavačem.

6. Kapacita bubnu

Kapacita bubnu je do určité míry ovlivněna velikostí pračky. Nemusí tomu ale tak být za všech okolností. Tento údaj by měl korespondovat především s počtem osob ve vaší domácnosti. Trh je v tomto směru poměrně bohatý, takže narazit můžete na automatické pračky s kapacitou bubnu od 5 kilogramů do 10 kilogramů a více. S nárůstem objemu samozřejmě roste i cena, proto je vhodné koupit tu správnou velikost, abyste za pračku nedávali více peněz, než musíte.

Pomůckou při výběru optimální kapacity bubnu se vám stanou následující řádky.

  • Domácnost s jednou/dvěma osobami – kapacita bubnu cca 5 – 6 kilogramů
  • Domácnost se třemi/čtyřmi osobami – kapacita bubnu cca 7 – 8 kilogramů
  • Domácnost s více, jak čtyřmi osobami – kapacita bubnu cca 9 kilogramů a více

Co se týče samotného bubnu jako konstrukčního prvku, téměř vždy narazíte na nerezovou ocel, což je pochopitelně správně. Všímat si můžete snad jen otvorů v bubnu. Prostřednictvím nich je přiváděna voda k prádlu. V tomto směru platí, že čím menší otvory jsou, tím vzniká nižší šance na to, že dojde k poškození vloženého prádla. Za nejlepší bubny na trhu jsou považovány ty voštinové.


7. Energetická třída

Spotřeba elektrické energie je bezpochyby údajem, který vás bude zajímat v souvislosti s libovolným elektrospotřebičem, včetně automatické pračky. Celkovou spotřebu vyčtete z technických parametrů a hlavně z energetického štítku. Na tom jsou zobrazeny písmenné údaje prezentující energetickou náročnost. Dnes, kdy jsou kladeny vysoké nároky, na co nejnižší spotřebu se můžete setkat s písmeny „A“ a „B“. Úspornější varianta „A“ je následně doplněna o další symboly A+, A++ a A+++. Čím více plus, tím nižší spotřeba elektrické energie.

Automatické pračky na energetickém štítku uvádí hned několik údajů spojených s energetickou třídou.

  • Spotřeba energie
  • Účinnost praní
  • Účinnost odstředění

V potaz samozřejmě musíte brát fakt, že písmenem označovaná energetická třída je orientačním a přibližným údajem vztahujícím se ke konkrétnímu režimu praní. Obvykle je to program pro praní bavlněného prádla na 60 °C. Při jiných programech lze docílit zcela odlišných hodnot.

Energetickou třídu mohou ve výsledku snižovat i speciální funkce automatické pračky. Mezi ty nejzásadnější patří například „množstevní automatika“. Tento systém vás nenutí plnit pračku na sto procent, abyste docílíte co největší efektivity práce, ale sám vyhodnotí potřebné množství vody a délku programu pro vyprání na základě daného obsahu.

Pro lepší orientaci v označování energetických tříd vám přinášíme přibližné náklady na jedno vyprání.

  • Energetická třída A = spotřeba cca 0,85 kW
  • Energetická třída A+ = spotřeba cca 0,75 kW
  • Energetická třída A++ = spotřeba cca 0,7 kW
  • Energetická třída A+++ = spotřeba cca 0,65 kW

8. Spotřeba vody

Se spotřebou elektřiny samozřejmě úzce souvisí také spotřeba vody, která je při praní naprostou nebytností. I v tomto případě většina výrobců uvádí spotřebu roční, při cca 200 pracích cyklech a optimálním programu na 60 °C. Jde tedy spíše o orientační údaj lišící se dle volby konkrétního programu. Roční spotřeba vody se může pohybovat od 5 800 litrů do 15 950 litrů. Z logiky věci tedy vyplývá, že nižší spotřeba je lepší. Ne vždy ji však dosáhnete.


9. Ovládání, funkce a programy

Pohodlné, komfortní a přehledné ovládání by mělo být součástí každé automatické pračky. Zvolíte-li produkt s vámi požadovanými parametry, neměli byste opomíjet ani na jednoduché a rychlé ovládání. K tomu vám mohou posloužit ovládací panely nabývající dvou podob.

  • Mechanické ovládání – Jednotlivé programy a funkce budete spouštět za pomoci mechanických tlačítek.
  • Dotykové ovládání – Automatická pračka je ovládána prostřednictvím dotykového displeje. Výjimkou nejsou ani dražší a inteligentní pračky, které lze propojit s  mobilním telefonem.

Většina programů a údajů je zobrazována buď prostřednictvím identifikačních diod, nebo v lepším případě za pomoci přehledného displeje. Jednotlivé parametry jsou prezentovány skrze čísla, písmena či speciální symboly.

Funkce a programy

Ty největší možnosti použití automatické pračky vychází hlavně z funkcí a systémů těchto moderních elektrospotřebičů. V závislosti na pořizovací ceně se můžete dopracovat k výrobkům majícím více, jak 20 programů.

A jaké funkce a programy vám přináší současné produktové nabídky praček?

  • Odložený start – Nastavíte si přesný čas, kdy se má pračka zapnout. Vše si můžete připravit dopředu – prádlo, prací prášek, program, apod. Ideální volba pro ty, kdo chtějí prát například při levnějším tarifu elektřiny.
  • Množstevní automatika – Pračky s touto funkcí disponují řadou nejrůznějších čidel a senzorů. Ty jsou schopny vyhodnotit vložený obsah prádla a podle něj upraví spotřebu vody, otáčky a další provozní parametry. Ve výsledku dokáží ušetřit elektrickou energii.
  • Sprchování prádla – Funkce sprchování prádla přispívá ke zkrácení doby praní, intenzivnějšímu proprání a zvýšení účinnosti pracího procesu.
  • Aqua Stop – Bezpečnostní systém, který hlídá, aby vám pračka nevytekla a nezpůsobila škodu.
  • Silent system – Tichý režim praní. Hlučnost pračky je snížena na minimum. Ideální pro noční praní prádla.
  • OptiSence system – Často označován, jako šestý smysl. Systém podobný množstevní automatice. Pračka si zvolí jednotlivé prací hodnoty v závislosti na obsahu bubnu. Na tento systém můžete narazit také pod názvem Fuzzy Logic.
  • Dětská pojistka – Bezpečností prvek, který zabraňuje dítěti měnit programy pračky při jejím chodu. Zároveň omezuje otevření dveří automatické pračky.
  • Antibacterial system – Vhodné pro lidi trpící nejrůznějšími alergiemi a dýchacími obtížemi. Program nazvaný jako BabyProcect dokáže z prádla odstranit všechny nechtěné bakterie a zbytky pracího prášku a aviváže.
  • Parní program – Tento systém je součástí praček s parním generátorem, které dokáží s pomocí páry vyprané prádlo dokonale načechrat a zbavit jej všech nežádoucích prachů, bakterií a podobných věcí.
  • Snadné žehlení – Program má pozitivní vliv na menší pomačkání prádla. Výsledného efektu je docílenou za pomoci ochlazování prací lázně.

Z pohledu pracích programů se můžete setkat ještě s těmito – Rychlý program s dobou praní 15 – 20 minut, Program na skvrny, Eco program, Ruční praní pro hedvábí a vlnu, Program na jemné prádlo, Program pro odstranění chlupů a s mnohými dalšími.

Padne-li vám do oka konkrétní model automatické pračky, určitě věnujte pozornost také jeho pracím programům, které by měly korespondovat s tím, jaké prádlo chcete prát a co od pračky vlastně očekáváte.


10. Ceny

Současný trh s pračkami je natolik štědrý, že si z bohatého portfolia produktů dokáže vybrat opravdu každý. Pořizovací náklady takového elektrospotřebiče se pak odvíjí podle toho, jakým funkcím a technickým parametrům dáte přednost. Cenu ovlivňuje i kvalita zpracování jednotlivých výrobců – Zanussi, AEG, Gorenje, Indesit, Whirpool, Beko, Bosch, Electrolux, Samsung, Siemens, Miele, Brant, Fagor, Hoover a ostatní.

Pořizovací ceny automatických praček mohou začínat na částce 5 000 Kč a mohou se šplhat až k 110 000 Kč, takže na své si přijdou opravdu všichni zákazníci. Ať už jsou to ti dávající přednost nižší ceně, tak ti prahnoucí po vysoké kvalitě a luxusu.

My jsme si pro vás připravili čtyři cenové kategorie, prostřednictvím kterých vás seznámíme s tím, co můžete za danou nákupní cenu pořídit.

  • Cena do 10 000 Kč
  • Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
  • Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč
  • Cena nad 30 000 Kč

Cena do 10 000 Kč

Jak jsme už zmínili výše, ty nejlevnější pračky můžete pořídit od 5 000 Kč. Nutno podotknout, že od nich nemůžete čekat žádné zázraky z pohledu funkcí a maximálního počtu otáček. To spíše výrobky pod hranicí 10 000 Kč toho budou mít více, co nabídnout. Největší zastoupení mají pračky s kapacitou kolem 6 kilogramů prádla a s počtem otáček cca 1 000 ot./min. Výrobky v energetické třídě A až A+ se 14 – 15 programy a funkcemi typu dětská pojistka, odložený start a Fuzzy Logic.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

S přibývající cenou roste chuť a to platí také u automatických praček. Vybírat si můžete modely s horním plněním, včetně těch vestavěných. Dostupné jsou vyšší kapacity bubnů až 8 kilogramů. Pozvolna se snižuje hlučnost těchto produktů k 60 dB a zvyšuje počet otáček k 1 400 ot./min. Využívat můžete šestý smysl, Aqua Stop, ale i sprchování prádla. Energetická náročnost dosahuje hodnoty A+++.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Zde narazíte na špičkové a výkonné modely praček nabízejících počet otáček přes 1 600 ot./min., hlučnost praní pod 56 dB a počet programů nad číslo 15. Ve většině případů půjde o modely s předním plněním, do kterých uložíte více, jak 8 kilogramů prádla. Automatické pračky vybavené přehlednými displeji umí sprchování prádla, ale i parní praní.

Cena nad 30 000 Kč

Tato cenová kategorie končí až za hranicí 110 000 Kč. Za tyto peníze pořídíte jen několik vybraných kousků pocházejících od výrobců Miele, Smeg, Samsung a Schulthess. Tyto pračky lze s naprostou jistotou označit za inteligentní a řídit je můžete i prostřednictvím mobilního telefonu. Velký důraz je kladen na luxusní vzhled.


11. Jak správně prát prádlo

V okamžiku, kdy si na základě výše uvedených kapitol vyberete ideální pračku a přivezete si ji domů, měli byste také něco vědět o tom, jak ji efektivně využívat. Máme na mysli otázku správného praní prádla. Ano, i tento proces má jisté zásady, které je vhodné dodržovat.

  • Nežli vložíte prádlo do pračky, proveďte jeho roztřídění podle typu výrobního materiálu. Důležité je třídit i podle barvy na černé, bílé a barevné.
  • Nikdy neplňte buben pračky až po okraj. Pro správnou funkci praní je nezbytné, aby ve vrchní části bubnu zůstala mezera. Ideálně na šířku vaší dlaně.
  • Při nastavování programů a teploty vody dbejte na informace uvedené na štítcích oblečení. Vyvarujete se tím poškození vašich věcí.
  • Vedle sypkých a tekutých pracích prášků máte možnost využít také vonné aviváže, které dodají prádlu lehkost, jemnost a zároveň ho dokonale provoní.