Bydlení a zahrada

Budka pro sýkorky nákres

Budka pro sýkorky nákres

Stále více lidí se snaží aktivně pomáhat přírodě. Způsobem, jak pomoci opeřencům, může být i realizace ptačí budky. Jak na to, pokud chceme ke svému příbytku přilákat sýkorky?

Jak správně postavit ptačí budku

Přirozené prostředí pro ptactvo se mění. Staré stromy, které obsahují dutiny, se kácí na kvůli bezpečnosti chodců i v rámci revitalizace parků a stromořadí. Sýkorky tak často nemají kde stavět svá hnízda.

Jako obyvatel každé zahrady je přitom tento drobný opeřenec vítaný: Je totiž poměrně spolehlivým likvidátorem hmyzu, ale vaší úrody si nevšimne. Proto je vhodné pomoci mu k tomu, aby se mu na vašem pozemku žilo dobře. Vhod sýkorkám jednoznačně přijde ptačí budka. Jak ji postavit?

Nejdůležitější jsou správné rozměry. Ty se odvíjejí právě od druhu ptačích obyvatel. Budka jednoznačně nesmí být příliš malá, ale ani nadměrně velká. Přizpůsobit navíc musíme i velikost vletového otvoru. Pokud bychom ji dimenzovali nevhodně, znamená to, že by se do budky mohly „nastěhovat“ druhy, o které na zahradě úplně nestojíme.

Rozměry budky pro sýkorky a její nákres

Pro menší druhy sýkorek, jako je například modřinka, tak potřebujeme budku s rozměrem dna přibližně 12 x 12 cm. Vletový otvor by měl nabídnout 27 až 28 mm. Hloubka dutiny se pohybuje v rozmezí 20 až 25 cm.

Pro větší sýkorky, mezi něž náleží třeba koňadry, je potřeba adekvátně přizpůsobit i velikost plánovaného obydlí. Rozměr dna zvětšíme na 12 x 12 cm. Vletový otvor v takovém případě je potřeba vyrobit ve velikosti 33 až 34 mm. Hloubku dutiny můžeme zachovat na 20 až 25 cm.

Budka pro sýkorky nákres

Co budeme potřebovat pro stavbu budky

Materiál:

  • prkna
  • spojovací materiál (vruty a šrouby) 

Co se týče materiálu, použít můžete neošetřené dřevo nebo lepené dřevěné desky.

Nářadí:

Jak na realizaci budky

PořadíPostup
1.Prkna nařežte na požadovaný rozměr tak, aby se dno dalo vsadit mezi stěny. Z vnější strany je ohoblujte. Vyřízněte vletový otvor. Ohoblujte čelní i zadní stranu v horní části kvůli usazení stříšky.
2.Předvrtejte si otvory a všechny části sesaďte. Čelní stěnu je vhodné upevnit v dolní části směrem zepředu a shora přes stříšku většími vruty kvůli pozdějšímu snazšímu čištění budky.
3.Sýkorník lze samozřejmě i variovat. U pokročilých výrobků už pro větší srozumitelnost může být vhodný i obrazový návod. V takovém případě můžete využít například nákres, který zveřejnil Český svaz ochránců přírody.