Léto už je neodvratně pryč a vládu nad počasí pomalu začíná přebírat zima. Obchodní řetězce již zareagovaly a sukýnky či plavky na stojanech nahradily kabáty a svetry. Že se v chladných teplotách musíme více oblékat je jasné. Často ale zapomínáme na ty části, které do svetru zachumlat nemůžeme – pleť, rty a ruce. Ty v zimě vyžadují speciální péči, která se od té letní výrazně liší. Několik rad, jak se o pleť v zimě starat, vám přinášíme v tomto článku.
Opalovací krém neuklízejte, budete ho potřebovat
Mohlo by se zdát, že pokožku musíme před sluncem chránit pouze v létě. To, že tomu tak není, jistě pocítilo několik z vás na horských svazích, ze kterých jste si kromě krásných zážitků domů přivezli také spálený nos. To, že slunce nedopadá kvůli mrakům na naši pokožku přímo, totiž znamená snížení UV záření pouze o 10 %. Většina škodlivých paprsků projde i touto bariérou a dokáže nám velice znepříjemnit život. Nehledě na dlouhodobé škody, které mohou na nechráněné pokožce napáchat. Samostatnou kapitolou je horské slunce. S každým metrem nadmořské výšky se totiž působení UV záření zvyšuje. Když se k tomuto jevu přidá ještě sněhové zrcadlo, které odráží až 80 % paprsků, vystavíte svou kůži vyššímu záření než na letní dovolené u moře. Až budete vyrážet na hory, nezapomeňte si k placatce a palčákům přibalit také lahvičku krému s ochranným faktorem. Zabráníte tak nejen spáleninám ale také vzniku červených žilek či pigmentových skvrn.
Pokud vám z léta žádný krém nezbyl, mžete sáhnout po řadě Mountain od značky Piz Buin, která je určená speciálně pro ochranu před horským sluncem.
Vybírejte mastnější krémy
Pokožka je v zimě vystavena několika extrémním podmínkám. Mráz pokožku vysušuje a celkově oslabuje. Ta je pak křehčí a náchylnější na poškození. Druhým extrémem je časté přecházení z velké zimy do vytopených místností. Teplotní šoky neprospívají prokrvení a tím jsou ovlivněny i vlastnosti pleti. Ta ztrácí pružnost. V chladnějším počasí se také snižuje produkce mazu a pleť je tedy nejen vysušená, ale hlavně ztrácí svou přirozenou ochranu V chladném počasí je tedy důležité používat hutnější krémy s vyšším obsahem tuků, které ochrání pokožku před mrazem a škodlivými vlivy. Dobré je vybírat krémy s antioxidanty, které zabraňují vstřebávání škodlivých látek například ze smogu. Bát se ale nemusíme ani hydratačních krémů, je ale lepší používat je na noc, kdy pleť odpočívá a může vstřebávat živiny.
Můžete vyzkoušet například krém AVÈNE – Cold Cream, ochrání suchou a namáhanou pokožku a dodá ji hebkost.
Nezapomínejte na rty
Pokud je pokožka na obličeji citlivá a ohrožená, u pokožky rtů to platí dvojnásob. Rty totiž nemají mazové žlázy a nejsou tedy nijak chráněny. Navíc je kůže na rtech velice tenká a citlivá. Je proto potřeba zejména v mrazivém počasí a při pohybu venku tuto část obličeje chránit výživným balzámem či vazelínou.
Noste rukavice
Další odkrytou částí jsou ruce. I ty jsou často namáhané mrazem a mohou na nich vznikat nepříjemné vyrážky či ekzémy. Kromě výživného mastného krému je proto dobré nosit rukavice. Dalším dobrým zvykem je neumývat si ruce těsně před tím, než jdete ven. A čemu je opravdu nutné se vyvarovat, je ohřívání prokřehlých rukou teplou vodou. Teplotní šok může způsobit popraskání kapilár a s tím spojené problémy.
Hodně pijte
Chladné počasí nás nenutí pít tolik, jako horké léto. Přesto však nesmíme doplňování tekutin opomíjet. Je to důležité mimo jiné také pro pleť, která je i tak vysušená chladným počasím. Dostatečnou vnitřní hydratací ji ale můžeme napomoct. Ale pozor, pro hydrataci je vhodná pouze voda či bylinkový čaj. Káva a alkohol naopak vysušují. Pokud si tedy dáte svařák pro zahřátí, nezapomeňte jej vykompenzovat minimálně jednou sklenicí vody.