Jídlo a pitíLifestyle

Vegan nebo vegetarián?

Vegan nebo vegetarián?

Žijeme v době, kdy máme téměř ve všem na výběr. To platí i o naší stravě. Na rozdíl od doby komunismu nenajdeme v supermarketu jen dva druhy jogurtů, a mléko, které doma máme v lednici, vůbec nemusí být nutně kravské. V posledních pár letech se čím dál více lidí odklání od klasické masité stravy a přechází k jídelníčku, který obsahuje hlavně zeleninu a rostlinné složky. Moderních “stravovacích směrů” je hodně, ale mezi ty nejznámější patří určitě vegetariánství a veganství.

VEGANSTVÍ

Veganství má svůj základ ve Velké Británii, kde se tento pojem poprvé objevil v roce 1944, kdy první nadšenci založili organizaci s názvem The Vegan Society.

Veganství je více než jen strava, je to také celkový životní styl. Zastánci této moderní etické filozofie se snaží o to, aby lidé zvířata nevyužívali ke své potřebě, a to ani jako potravinu, ani například při výrobě kosmetických přípravků. Vegana určitě neuvidíte jíst kromě masa také vajíčka, mléko, všechny výrobky z něj vyrobené a vlastně dokonce ani včelí med. Sami vegani často říkají, že to, že nejí maso, neznamená, že jim nechutná, ale že nesouhlasí s krutým zacházením, které je mnohdy na zvířatech pácháno. V dnešní době navíc existuje spoustu chutných alternativ masa, a například kokosové či sójové mléko je v obchodě také běžně k dostání.

VEGETARIÁNSTVÍ

Vegetariánství je výživový směr, který se v dějinách lidstva vyskytuje už od 7. století našeho letopočtu. Hlavním cílem vegetariánů je bezmasá strava, kterou podporují jak z vlastních etických zásad, tak například i z náboženských důvodů. Tyto stravovací návyky jsou rozšířeny po celém světě, ale největší zastoupení mají v Indii, kde je, podle výzkumu z roku 2006, vegetariánem přes 30% procent obyvatel této země, což znamená téměř 400 miliónů lidí. Samozřejmě není vegetarián jako vegetarián, a tak i v tomto směru existují jisté odlišnosti – například co se týká konzumace vajec, které jsou pro jednoho “masového nejedlíka” tabu, ale druhý je naprosto bez problému sní.

Kdybychom to měli zjednodušit tak, aby tohle téma pochopil i kdejaký lajk, hlavním rozdílem mezi veganstvím a vegetariánstvím je to, že zástupci prvně zmíněného zbrojí proti jakémukoliv využití zvířat a živočišných produktů, zatímco druzí jsou o něco méně konzervativní a jejich hlavním cílem je omezit konzumaci masa a ryb, avšak klidně je uvidíte s korbáčkem v ruce.