Nezařazené

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Ač se zdá výběr vhodného tepelného čerpadla pro laika velmi náročný proces a občas máte pocit, že je potřeba vystudovat vysokou školu, nemusí být situace tak složitá.

Spojili jsme se odborníkem v oblasti tepelných čerpadel a klimatizací – Bc. Alešem Boubelíkem, z firmy NODIP s.r.o. Ten přináší několik základních rad, kterých byste se při výběru nového čerpadla měli držet.

Zhodnocení stavu specialistou

Dle typu nemovitosti, zda se jedná o rekonstrukci, novostavbu či dokonce větší objekt typu penzion nebo bytový dům, je v prvním kroku potřeba zhodnotit současný stav.

Ptáme se na počet osob žijících v objektu, počet vytápěných místností, zateplení, současné zdroje tepla atd.

Návrh vhodného řešení

Dle dodaných informací firma navrhne vhodné řešení pro TČ. Systémy TČ berou energii z okolního vzduchu, země nebo vrtů. Každé řešení má své výhody a nevýhody. I proto se obracíte na odbornou firmu, která vám poradí vhodné řešení. Instalace TČ je totiž koncesovaná živnost, u která je potřeba prokázat potřebné vzdělání, zkušenosti a atestaci od státních a profesních institucí.

Nabídka není jen cena, ale také popis řešení

V tomto kroku již dostáváte konkrétní nabídku. Není to jen tabulka s cenou, ale i popis řešení. V něm se dočtete, jaký výkon TČ firma navrhuje a proč. Dle dohody je v nabídce případně zahrnut také ohřev teplé užitkové vody (TUV). TČ vedle vody do radiátorů či podlahového topení umí ohřívat také TUV a vy tak šetříte hned 2x. TČ umí také chladit či ohřívat vodu do bazénu, s tím je však potřeba počítat dopředu v plánu.

V nabídce se také podívejte na sekci věnovanou záručním podmínkám. Standardně je potřeba 1x za rok nechat TČ a celý systém odborně revidovat, to je nejen podmínka výrobců, ale vychází také ze zákonných norem. Díky pravidelné péči získáte delší záruku, pět, sedm nebo i deset let. Pečlivě si však zkontroluje, na co se prodloužená záruka vztahuje. Extra dlouhá záruka se často nevztahuje na celé zařízení.

Kolik takové čerpadlo stojí a jaká je jeho životnost?

Nelze jen tak od stolu stanovit cenu, ta je vždy počítána individuálně. Mimo samotného stroje, tedy TČ, totiž zahrnuje veškerý spojovací materiál, případnou nádrž na TUV, montáž a odborné uvedení do provozu atd. Cena u pasivních či nízkoenergetických menších domků tak může začínat na 150 000 Kč (vč. 15% DPH), ale může se také vyšplhat i ke 300 000 Kč u větších domů s vysokou energetickou ztrátou.

Obecně se v případě životnosti setkáte s číslem „jen“ kolem 10 let. Číslo se zdá poměrně nízké, výrobci si však raději dávají rezervu, aby neslibovali modré z nebe. Tepelná čerpadla prožívají turbulentní vývoj k vyšší efektivitě a i díky tomu se číslo zvyšuje.Třeba já mám doma TČ již více než 15 let a funguje bez problémů, jen je potřeba ho 1x za rok zkontrolovat. Touto jednoduchou péčí vám bude sloužit dlouhá léta a vy budete každý rok šetřit na energiích.

Hlučnost může být rozhodující

Hlučnost je parametr, na kterém renomovaní výrobci TČ v posledních letech hodně pracují. Nikdo totiž nechce, aby ho vrtule čerpadla v noci budila, nebo rušila sousedy. U moderních TČ tak u tichého režimu TČ dosahují pouze 35 dB. Jen pro srovnání, pokud máte doma opravdu tichou myčku na nádobí, má cca 42 dB a sami víte, že vás při sledování televize opravdu neruší. Navíc kvalitní TČ využívají invertorovou technologii, která nejenže snižuje hlučnost, ale také samotnou spotřebu energie potřebnou pro chod čerpadla.

Funguje také v zimě na českých horách?

Tepelná čerpadla bez problému fungují i při – 28 °C. A pokud se obáváte příchodu arktické zimy, TČ obsahují elektrické patrony, které slouží jako záložní zdroj pro případ, kdyby se přeci jen Grónsko rozhodlo pro přesun do střední Evropy. Lokalitu nemovitosti a podnební podmínky je potřeba zohlednit při výpočtu potřebného výkonu tepelného čerpadla. Navíc spousta výrobců svá TČ vyvíjí a vyrábí v Evropě a na naše klimatické podmínky jsou tedy připravená.

Ušetřím přechodem z jiného zdroje? A co dotace?

Ano, ušetříte čas, svou energii a často také dost peněz. Pokud přecházíte z topení uhlím nebo dřevem, které jsou u nás velmi levné, o úspoře peněz není tolik řeč. Vy však topíte a ohříváte TUV automaticky, bez přikládání a špinavých rukou od uhelného prachu. Pokud však přecházíte ze starého elektrokotle nebo plynového kotle, můžete ušetřit až desítky tisíc ročně. Ano, přechodem na TČ z těchto zdrojů lze ušetřit až 70 % za energie. Odhadovanou úsporu vám specialista na vyžádání také spočítá.

Nezapomeňte se firmy zeptat na možnost dotací, stále lze částečně čerpat kotlíkové dotace na staré uhelné kotle nebo Novou zelenou úsporám či další lokální dotační programy. Díky dotaci se návratnost investice může snížit i na polovinu.

Instalace TČ

Instalace TČ trvá cca 1-3 dny, a to dle velikosti zásahu do současného otopného systému. Nebudeme vám říkat, že to zvládnete se sousedem za víkend, montáž ze zákona musí provést autorizovaná firma, protože se jedná o nakládání se vzácnými plyny. 

Opravdu doporučujeme instalaci TČ na klíč, občas se setkáváme s žádostí klientů, kteří si koupili někde na bazaru čerpadlo a chtějí ho „jen“ nainstalovat. To velmi nedoporučujeme, protože na takové čerpadlo pak nemáte žádnou záruku. A když si spočítáte, že s dotací od státu ušetříte až 50 %, nakupovat TČ z druhé ruky bez záruky se opravdu nevyplatí.

Zdroj: http://www.nodip.cz/