Kultura

Pocta Václavu Havlovi

Pocta Václavu Havlovi

Pocta Václavu Havlovi byla velká kulturní akce, která byla na počest zesnulého Václava Havla. Akce se konala v pátek 23. prosince 2011 v den pohřbu prezidenta Václava Havla v Lucerně.

Prezident Václav Havel

Pan Václav Havel, byl posledním prezidentem Československa a prvním prezidentem České republiky. Byl to také český dramatik, politik, disident a jeden z největších kritiků a bojovníků proti komunistickému režimu. Byl jedním ze zakladatelů Charty 77 a obráncem politických vězňů. Prezident Václav Havel, byl velmi uznáván po celém světě a jeho úmrtí 18. prosince 2011 zasáhlo nejen Českou republiku, ale také velkou část světa.

Organizátoři akce

Václav Havel, měl pohřeb 23. prosince roku 2011, tedy 5 dní po jeho úmrtí. Ihned po zprávě o skonu pana Havla začal jeho bývalý tajemník Vladimír Hanzel řešit akci, která by měla vzdát hold našemu prvnímu prezidentovi. Hlavními organizátory této pocty nakonec bylo 5 lidí, kteří celou akci dokázali velmi rychle zorganizovat. A to:

  • Vladimír Hanzel
  • Lubomír Schmidtmayer
  • David Gaydečka
  • Jakub Mejdřický
  • Jindra Zemanová

Lucerna vzdala poctu Václavu Havlovi

Jako místo akce organizátoři vybrali pražskou Lucernu, která byla celá vyčleněna pouze pro tuto akci, a celou Lucernu zdobili fotografie pana prezidenta. Moderátorem byl vybrán velmi známý a největší hudební kritik Jiří Černý. Akce byla zahájena v hlavním sále v 17:30 oblíbenou divadelní hrou prezidenta Václava Havla Husa na provázku.

Velký sál plný hudby

Ve velkém sále postupně vystoupilo a projevilo svou poctu Václavu Havlovi několik českých i zahraničních zpěváků. Speciální skladbu věnovanou právě pro tuto akci napsal český hudebník žijící v USA Ivan Král, který vystoupil společně s Davidem Kollerem a také s Janem Pomocným.

Největší zahraniční hvězdou byla Suzanne Vega, známá folková zpěvačka, autorka a hudební producentka, která vystoupila bez doprovodu s písní Tom´s Diner. Dalšími vystupujícími byli Tata Bojs, Dan Bárta, Vladimír Mišík, Tonya Graves, Matěj Ruppert, Ondřej Brousek, The Plastic People of the Universe a mnoho dalších.

Kino Lucerna

V kině Lucerny běželo hned několik filmů o zesnulém prezidentovi, a to filmy:

  • Prezident Václav Havel
  • Prezident a režisér
  • Havel na Hrad
  • Kde byl Bill aneb Partnerství pro jazz
  • Americká pocta Václavu Havlovi režisérky Caroline Stoessinger

Lucerna Music Bar

V baru Lucerny zase provázel moderátor Zdeněk Suchý, kde vystupovali například Toxique, Zrní nebo The Colorblinds.

Celá akce Pocta Václavu Havlovi byla zdarma, a vstupenky na tuto akci byli rozebrány do pár hodin. Celou akci mohli lidé sledovat také na Václavském náměstí, kde byla zřízena velkoplošná projekce. Pocta z Lucerny byla také vysílána od 20:00 na České televizi a končila něco před 24 hodinou.

Použité a další zajímavé zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pocta_V%C3%A1clavu_Havlovi

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10401846411-pocta-vaclavu-havlovi/21154215699/

hhttps://www.arecenze.cz/audio/