Finance a peníze

Jak se vyznat v úrokových sazbách a co je to p. a. či RPSN?

Jak se vyznat v úrokových sazbách a co je to p. a. či RPSN?

Nenechte se zlákat reklamou s extra výhodnou úrokovou sazbou za úvěr. Za líbivým číslem se většinou skrývají další poplatky a podmínky. Rozklíčujte s námi, co znamená zkratka p. a. uvedená za hodnotou úroku, a zjistěte, proč je vhodné sledovat RPSN. Poradíme vám také, jaký online nástroj vám pomůže zorientovat se v tom, kolik vás půjčka bude nakonec stát.

Úroková sazba může být marketingový tah

Úroková sazba je procentní hodnota, kterou banky účtují za půjčky a spotřebitelské úvěry. Zjednodušeně je to cena za půjčení peněz. Samotná výše úrokové sazby bohužel neříká, kolik skutečně zaplatíte. Její výši ovlivňuje typ úvěru, doba splatnosti i vaše bonita, tedy to, nakolik jste v očích banky schopni splácet. Úroková sazba tedy může být pouze vyšperkované číslo do reklamy.

Tajemná zkratka p. a. říká o něco více

Za číslem úrokové sazby vždy uvidíte některou z tajemných zkratek, nejčastěji p. a. Tato zkratka vychází z latinského „per annum“ a znamená roční úročení. Setkat se můžete také s:

  • p. s., „per semestre“, pololetním úročením,
  • p. q., „per quartale“, čtvrtletním úročením,
  • p. m., „per mensem“, měsíčním úročením,
  • p. d., „per diem“, denním úročením.

Úroková míra určuje, kolik zaplatíte za půjčku za dané období. Zatímco úroky s roční sazbou, p. a., lze mezi sebou snadno porovnávat, sazby za kratší období vás mohou zmást. Například 2% úroková sazba p. q. není stejná jako 2% úroková sazba p. a.; ve skutečnosti 2 % p. q. je 8 % p. a. Dvě písmenka mohou zcela změnit výhodnost půjčky a vyznat se v jednotlivých nabídkách není pro laika jednoduché. Stále tak platí doporučení: dívejte se na údaj o RPSN.

Hodnotu půjčky odhalí jedině RPSN

Hodnota RPSN vám nejlépe ukáže cenu vaší půjčky. Zahrnuje v sobě všechny poplatky, úroky a další náklady spojené s úvěrem. Umožňuje objektivně posoudit, kolik vás daný úvěr bude stát a zda je pro vás výhodný. Díky RPSN snadno srovnáte nabídky jednotlivých bank. Všechny bankovní i nebankovní společnosti jsou povinny u svých produktů uvádět RPSN.

Nemusíte pročítat několikastránkové dokumenty a hledat jednotlivé parametry. S užíváním úrokové kalkulačky jednoduše zjistíte, kolik vás půjčka bude stát. Jedná se o online nástroj, který vám na svém webu nabídne většina tuzemských bank. Úrokové kalkulačky zobrazují orientační hodnoty, které potřebujete znát, tedy výši splátek, dobu splácení a celkovou částku, včetně úrokové sazby, RPSN a dalších poplatků.