Bydlení a zahrada

Jak předejít každodenní potopě v koupelně

Jak předejít každodenní potopě v koupelně

Koupelna je pro nás všechny místem denní osobní hygieny a relaxace. Často se ale stává polem pro malé vodní bitvy. Během sprchování či koupání se voda snadno šíří po celém prostoru. Proč je to problém? Hrozí riziko uklouznutí, v dlouhodobě vlhkém prostředí se také daří plísním. Jak efektivně ochránit koupelnu před vodou?

Sprchový závěs je řešením za pár korun

Sprchové závěsy jsou jednoduchým řešením pro zabránění šíření vody po koupelně během sprchování. Možná nejsou tím nejestetičtějším, vítězí však na plné čáře co se týče ceny. Závěs můžete využít u sprchy i vany. Může být z PVC, polyesteru nebo bavlněný.

Na výběr máte z mnoha variant designů, od jednoduchých a elegantních až po výrazné barevné motivy. Na závěsu mohou ulpívat zbytky pěny od šamponu a sprchového gelu, někdy se na něm mohou tvořit plísně. Aby byl zase jako nový, stačí takový závěs otřít nebo jednoduše vyprat v pračce. Musíme zmínit i jednoduchost instalace takového závěsu, stačí namontovat tyč a pověsit ho na něj. Není nutné žádné speciální kotvení a složitější instalace, jako v případě vanových a sprchových zástěn. Nevýhodou je to, že oproti zástěnám a dveřím neposkytují potřebnou těsnost.

Sprchové zástěny a kouty

Sprchové zástěny se dnes nabízejí v mnoha provedeních. Oblíbená je instalace sprchové zástěny bez vaničky (přímo na podlahu), která vytvoří bezbariérový sprchový kout a bezrámové sprchové zástěny walk-in. Ty jsou velmi elegantním a minimalistickým řešením. 

Sprchové kouty jsou stále nejčastější volbou. Mohou být rámové i bezrámové. Výplň dnes bývá nejčastěji skleněná. Vybrat si můžete otevření posuvem dveří, zalamovací otevírání i klasické otočné dveře. Obecně platí, že čím větší prostor kout nabízí, tím je i pobyt v něm samozřejmě komfortnější. Pro menší koupelny je skvělým řešením například čtvercový sprchový kout o rozměrech 80×80 cm. Na trhu dnes ale pořídíte i atypické rozměry (80×120 cm, 120×70 cm i 140×100 cm).

Proč dnes vede skleněná výplň

Co se týče materiálu, dnes je nejpopulárnější variantou pro kouty i zástěny skleněná výplň. Mezi hlavní výhody skla patří jednoduchá údržba i jeho vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. U skla si můžete zvolit jednoduchou čirou výplň, oblíbená je i neprůhledná varianta. Ta může být na celé ploše skla nebo jen na vybraných místech. Aby byla péče co nejsnadnější, je dnes sprchové sklo opatřené speciální úpravou, která zabraňuje tomu, aby se na něm usazoval vodní kámen. Výplní je speciální tvrzené sklo, které má obvykle 6-8 mm tloušťku. Pokud se stane nehoda a dveře se rozbijí, jeho odštěpené kousky mají tupé hrany.

Doporučujeme vaničku i zástěnu pořizovat u stejného výrobce. Dejte si pozor na jeho zadání, na základě kterého správně změřit nutný rozměr zástěny na sprchový kout. Často se totiž stává, že zákazník tento krok podcení, nezohlední v měření nutnost odsazení pro instalaci těsnění vaničky a připraví si tím zbytečně starosti. Pokud není zástěna správně nainstalovaná, nebude dobře těsnit a unikání vody se nevyhnete.

Plastové výplně pro kouty a zástěny

Plastové výplně jsou dnes spíše výjimkou, proto i výrobci nabízejí v této kategorii stále méně produktů. K jeho nevýhodám patří to, že ho lze snadno poškodit a výplň časem ztrácí stoprocentní čirost. Také bílý rám z plastu může časem získat nevzhledný nažloutlý nádech. 

Vanová zástěna 

Vanu si v koupelně nemůže dovolit každý. Pokud to však dispozice vaší koupelny umožňují, neváhejte. V takové vaně se můžete bez obav i sprchovat, jen je nutné opatřit ji kvalitní vanovou zástěnou. Ta se postará o to, aby voda zůstala jen tam, kde má – ve vaně. Zástěny k vaně jsou dnes k dispozici v různých provedeních. Rohová zástěna nekopíruje celou délku vany. Zasahuje zhruba do její první poloviny, kde je vodovodní baterie a sprcha Jde tedy o nejkritičtější místo při sprchování. Posuvná vanová zástěna zase vytvoří ochranu před vodou klidně po celé délce vany. Je jen na vás, jakou alternativu vyberete.

Vanová zástěna může být pevná nebo skládací. Ta druhá zmíněná navíc v otočném či posuvném provedení. Díky tomu můžete zástěnu vždy, když chcete, sklopit a nechat vyniknout vzdušnému dojmu z vany. Oblíbené jsou také pneumatické vanové zástěny. Integrované pneumatické písty umožňují zdvižení zástěny a její následné sklopení na zeď, například nad vanovou baterii. Jedná se o řešení, které nabízí snadnou údržbu a přístup k vaně. Díky přítlačnému pístu je zajištěná ochrana proti rozstřiku vody.

Proč je voda na podlaze problém

Šíření vody po podlaze koupelny je problémem nejen z hlediska údržby koupelny. Mokrá podlaha zvyšuje možnost uklouznutí a pádu, zejména pro děti a starší osoby může jít o velmi vážné riziko. Vlhké prostředí podporuje růst plísní a roztočů, to zase vede k problémům s dýcháním a zdravotním obtížím.

Na výběr máte hned z několika variant, jak ochránit koupelnu před vodou během koupání či sprchování. Sprchová zástěna, vanová zástěna nebo obyčejný sprchový závěs jsou skvělými volbami pro zachování suchého a bezpečného prostředí pro vás i další členy domácnosti.

Zdroj: Svet-koupelny.cz