Cestování

Tipy a triky pro nezapomenutelnou dovolenou

Tipy a triky pro nezapomenutelnou dovolenou

Pravidelná dovolená je osvědčeným způsobem, jak načerpat novou energii a ulevit si od každodenních starostí. Chcete ale, aby dovolená byla v pozitivním slova smyslu nezapomenutelná? Pak právě pro vás máme několik tipů a triků.

Dovolená na poslední chvíli? Risk se nemusí vyplatit

S oblibou kupujete na poslední chvíli levné letenky a ubytování za akční ceny? Za takovou dovolenou sice možná ušetříte, zároveň jde ale o poměrně riskantní krok. Pravděpodobně se nevyhnete velkému množství stresu. A protože máte jen velmi improvizovaný plán, je v něm spousta děr, které mohou dovolenou značně pokazit.

Chcete-li tedy zvýšit šanci na to, že dovolená bude přesně podle vašich představ, začněte ji plánovat alespoň několik týdnů před termínem, ve kterém se dovolená uskuteční.

Sbalte si toho tak akorát, hlavně ale včas

Ke včasnému plánování patří také balení zavazadel. S oblibou začínáte balit jen několik desítek minut před odjezdem, resp. jen několik hodin před odletem?

V takovém případě s velkou pravděpodobností na něco zapomenete. Některé věci si samozřejmě až na poslední chvíli skutečně zabalíte – typicky jde o hygienické potřeby. Spoustu dalších potřeb si ale můžete připravovat již s několikadenním předstihem. Nespoléhejte přitom jen na sebe, z internetu si můžete stáhnout „checklist, podle kterého můžete při balení postupovat.

Mezi nejdůležitější potřeby patří trvale užívané léky, oblečení, doklady, hygienické potřeby a elektronika. Kromě toho nezapomeňte na určitý objem hotovosti a platební karty. Dnes platí, že v rozvinutých zemích koupíte prakticky cokoliv snadno na místě. Není tedy důvod si toho s sebou brát příliš – zbytečně se budete tahat s příliš velkými zavazadly, které vám cestování znepříjemní.

Cestujete-li se zvířaty, nezapomeňte na potřeby i pro ně. Při výletu do hor se například může hodit tableta proti klíšťatům pro psy. Stejně tak nezapomeňte náhubek, pamlsky, oblíbené hračky a další vybavení.

V případě, že některý z účastníků zájezdu trpí nevolnostmi při cestování, doporučujeme provést preventivní opatření a zabalit potřebné léky.

Týden pouze na pláži? Nebude na co vzpomínat

Když se při dovolené na týden zavřete do hotelu s all inclusive, sice si odpočinete, ale zážitků vám moc nezůstane. Hotel je totiž tak trochu sterilní prostředí, které zkrátka zážitky na celý život nabídnout nemůže.

Nerozmlouváme vám komfortní hotely s neomezeným přísunem jídla a pití, i když by bylo dobré, abyste si vedle smažených a sladkých potravin pravidelně dali také zeleninu či zdravý sirup.

I z těchto hotelů ale můžete během dovolené vyrazit do místní restaurace za lokální kuchyní, nebo si udělat výlet za památkami či za sportem, na místní festival, lokální trhy a podobně. Zkrátka navštivte něco jedinečného, co jinde vidět a zažít nemůžete, ať už to bude dovolená v České republice nebo v zahraničí.