Finance a peníze

Polské bankovky platné v roce 2024

Polské bankovky platné v roce 2024

Polské bankovky mají svou specifickou estetiku a symboliku, která odráží bohatou historii a kulturu země. Pro české turisty a obchodníky, kteří navštěvují Polsko, je důležité znát platné bankovky, aby se vyhnuli případným problémům při platbách. V tomto článku se podíváme na aktuální polské bankovky, jejich hodnoty, design a bezpečnostní prvky.

Platné polské bankovky

Polská měna, známá jako zlotý (PLN), má aktuálně v oběhu několik nominálních hodnot bankovek. Tyto bankovky jsou důležité jak pro každodenní transakce, tak pro větší finanční operace.

Bankovky v oběhu

Polské bankovky se v současnosti vyskytují v následujících nominálních hodnotách: 10, 20, 50, 100, 200 a 500 zlotých. Každá z těchto bankovek má své specifické designové prvky a bezpečnostní opatření, která zajišťují jejich autenticitu a ochranu proti padělání.

Bankovka 10 zlotých

Bankovka v hodnotě 10 zlotých je nejmenší v oběhu. Na její přední straně je zobrazen kníže Mieszko I., zakladatel polského státu. Na zadní straně je zobrazena stylizovaná kompozice obsahující fragmenty dokumentů a artefaktů z doby Mieszka I. Bezpečnostní prvky této bankovky zahrnují vodotisk s portrétem knížete a metalizovaný proužek​.

Bankovka 20 zlotých

Bankovka v hodnotě 20 zlotých nese podobiznu krále Boleslava I. Chrabrého. Zadní strana bankovky zobrazuje orla jako symbol moci a síly. Mezi bezpečnostní prvky patří hologram, vodotisk a speciální ochranný prvek ve formě mikrotextu​.

Mohlo by vás také zajímat: Tržnice v polském Těšíně: všechny informace

Bankovka 50 zlotých

Na bankovce v hodnotě 50 zlotých je vyobrazena postava krále Kazimíra III. Velikého, významného reformátora a zakladatele mnoha institucí. Na zadní straně bankovky je zobrazen královský hrad ve Wawelu. Bezpečnostní prvky zahrnují bezpečnostní proužek, hologram a vodoznak​.

Bankovka 100 zlotých

Tato bankovka je jednou z nejběžnějších v oběhu a je na ní zobrazen král Vladislav II. Jagellonský. Zadní strana zobrazuje orla z Jagellonské dynastie. Bezpečnostní prvky zahrnují metalický proužek, hologram a ochranný prvek ve formě UV.

Bankovka 200 zlotých

Bankovka s nominální hodnotou 200 zlotých nese podobiznu krále Zikmunda I. Starého. Zadní strana zobrazuje renesanční detaily a architektonické prvky z jeho doby. Mezi bezpečnostní prvky patří průhledné okénko, vodoznak a speciální fóliový proužek​.

Bankovka 500 zlotých

Nejnovější bankovka v oběhu, 500 zlotých, byla zavedena s cílem zlepšit efektivitu hotovostních transakcí. Na její přední straně je vyobrazena postava krále Jana III. Sobieského, známého svým vítězstvím nad Turky. Zadní strana zobrazuje scénu bitvy a symboly spojené s jeho vládou. Bezpečnostní prvky zahrnují pokročilé holografické prvky, metalický proužek a další moderní ochranné technologie​​.

Bezpečnostní prvky

Každá polská bankovka obsahuje různé bezpečnostní prvky, které zahrnují:

  • Vodotisky: Viditelné při prosvícení bankovky.
  • Bezpečnostní proužky: Metalizované proužky, které mění barvu při pohledu z různých úhlů.
  • Hologramy: Obrazy a symboly, které mění barvu a tvar při změně úhlu pohledu.
  • Mikrotexty a mikroprinty: Drobné texty a vzory viditelné pouze pod lupou.
  • UV prvky: Viditelné pouze pod ultrafialovým světlem.

Zdroj: Investopedia.com