Zdraví a krása

Otlaky na nohou způsobené špatnou obuví: Jak si ulevit od bolesti a jak na krytí rány

Otlaky na nohou způsobené špatnou obuví: Jak si ulevit od bolesti a jak na krytí rány

Otlaky na nohou se mohou vytvořit už po několika desítkách metrů chůze. Nemusí přitom jít jen o společenskou obuv, například dámské lodičky, puchýře se mohou vytvořit i v obuvi navržené pro chůzi na dlouhých trasách. Jak si ulevit od bolesti a jak ranku ošetřit?

Boty zkuste nejprve „vyšlápnout“

Největší riziko otlačených nohou hrozí od nového páru bot. Než jej tedy obujete na první společenskou akci nebo třeba mnohakilometrovou túru, je dobré nazout boty „na zkoušku“. Ve společenských botách můžete vyrazit například do restaurace, v outdoorových botách zase na malou procházku v blízkosti bydliště. V obou případech byste měli nachodit výrazně méně, než očekáváte na blížící se události, a tak ověříte, zda vám boty skutečně dobře sedí.

Výhodou také je, že nohy si na novou obuv přivyknou, případně odhalíte rizikové body, kde by k otlačeninám mohlo dojít. K tomu nejhoršímu – bolavým mozolům – tak možná vůbec nedojde. Pokud ale náhodou ano, učiňte následující kroky.

Otlačená místa přelepte

Máte-li již s botami zkušenosti a víte, že otlačeninám se nevyhnete, můžete si na paty nebo jiná postižená místa nalepit ochranné polštářky. Díky tomu budou vaše nohy více chráněné a otlaky budou menší. Někdy bývají polštářky i hojivé a lze je tedy aplikovat na místa, kde už ke vzniku mozolů došlo. V nouzi ale může dobře posloužit i běžná náplast. Snažte se o to, aby na mozolu byl přiložen polštářek náplasti a lepivá část náplasti se nacházela na neotlačené části chodidla.

Nikdy nechoďte přes nesnesitelnou bolest

Pokud jsou již nohy opravdu hodně otlačené a nohy vás nesnesitelně bolí, měli byste boty bez odkladů vyzout a nazout pohodlnější pár. Během plesu je to samozřejmě náročnější než například v zaměstnání, ale ruku na srdce – užijete si společenskou událost, když myslíte jen na to, jak moc vás bolí nohy?

Pokud je to možné, kontaktujte příbuzné nebo přátele a zkuste si na zbytek večera sehnat pohodlnější obuv. Někdo ochotný se jistě najde, i kdyby mělo jít o obyčejné pantofle.

Večerní kúra na bolavé nohy

Když jste doma a teprve zde zjistíte, jak moc dostaly nohy zabrat, na nic nečekejte. Sundejte boty a ponožky a nohy ošetřete. Mozoly za žádných okolností nestrhávejte, situaci byste si jedině zhoršili. Nedoporučuje se ani jejich propichování – rozhodně ne ve chvíli, kdy jsou mozoly čerstvé.

Místo toho nohy nechte v klidu, případně je zchlaďte ledovou vodou v kbelíku. Chlad vám pomůže k rychlé úlevě od bolesti.

Pomůže i hojivá mast

Pro urychlení hojení neváhejte na bolavé místo aplikovat po dobu několika dní hojivou mast. Také díky tomu se vám uleví od bolesti a rychleji ustoupí i případný otok. Do pár dnů nebudete o bolestech vědět.