Cestování

Novodobí průzkumníci: Cestování na vlastní pěst v digitální éře

Novodobí průzkumníci: Cestování na vlastní pěst v digitální éře

Žijeme v době, kdy si řada z nás organizuje dovolenou raději po svém, než aby přenechala osud své dovolené cestovce.

Podle studie společnosti StratosJets si dokonce skoro 90 % lidí svou dovolenou naplánuje online a 82 % si ji na stejném místě i zarezervuje. Z výzkumů také vychází, že mladí cestovatelé si nechávají plánování na poslední chvíli, zatímco životem otřelí jedinci si raději všechno zajistí s předstihem.

Tohle všechno ukazuje, jak moc jsou při plánování cest důležité online platformy a social media.

Lidé chtějí víc svobody a jedinečných zážitků s minimálními výdaji. Ať už je to touha po objevování míst, kam noha turisty nevkročila, nebo potřeba mít všechno naplánované podle sebe.

Dovolená po vlastní ose má mnoho plusů, ale občas se i v ráji objeví nějaký ten problém. Nemáte se ale čeho bát. V dalších pár řádcích vás na všechno připravíme.

Od papírových map k internetu

Dříve bylo plánování cesty pořádný oříšek, tyto časy už jsou ale s internetem naštěstí pryč. Konec stresu a hodin strávených nad itinerářem. S online rezervacemi, srovnávači cen a blogy plnými tipů je organizace výletu snadná a rychlá. Cestování si tak můžeme užít naplno a s minimem starostí. Stačí se jen neutopit v moři informací, které mohou často vyvolat mylný dojem. 

Proč plánovat dovolenou na vlastní pěst?

Svoboda na míru

Hlavní kouzlo “DIY” dovolené? Vše si ladíte přesně na míru svým potřebám. Jestli půjdete na sopku, do údolí, či na pláž. Jestli přespíte v provtřídním glampingu nebo zapadnete mezi další cestovatele do hostelu. Čemu věnovat víc času a čemu míň. Všechno, co zažijete, záleží jen na vás. Bez čekání a kompromisů.

Budete vjemový kulturista

Posilujte své vjemy. Při vlastním plánování můžete objevit místa nezatížená turistickým ruchem a ponořit se tak do místní kultury, zkoušet jídla , která jste nikdy neochutnali nebo zvyky, které jste nikdy neviděli. To jsou věci, které nenajdete v žádném průvodci. 

Peněženka vám poděkuje

S chytrým plánováním můžete ušetřit nemalé peníze. Jízdenky, nocleh, zážitky – vše si můžete najít za lepší ceny, než nabízí cestovky. Vybíráte, kde utáhnout pásek, a kde se to opravdu vyplatí.

Silnější vztahy

Samostatnost. Rozhodování.  Řešení problémů. Plánování dovolené je skvělá životní škola. Když navíc plánujete s kamarády nebo rodinou, je to zábava, při které se navíc o sobě dozvíte hromadu nového.

Technologie jako parťák na cesty

Dnes už se neobejdeme bez apek, které nám usnadňují objevování nových míst a sdílení zážitků. Technologie zásadně změnila způsob, jakým plánujeme, prožíváme a vzpomínáme na naše cesty. Tady máte pár klíčových nástrojů, které vaše dobrodružství velmi usnadní a zefektivní.

Objevování a inspirace

Instagram a Pinterest – Vynikající zdroje inspirace pro cestovatele, kde uživatelé sdílí fotky a příběhy z cest. Na Instagramu můžeš nejefektivněji hledat skrze hashtagy, geotagy a sledování profilů, zatím co na Pinterestu se můžeš soustředit na klíčová slova, procházení kategorií nebo sledování pinboardů.

Trvl.cz – Nová  designová platforma, na které můžeš čerpat inspiraci z míst a cest. Spoustu krásných spotů a tipů, včetně itinerářů, která ti klidně vyrobí na míru. Projekt od cestovatelů pro cestovatele. Od výšlapu na horu, přes lenošení na ukryté pláži až po skvělou večeři v doporučením podniku.

Mapy.cz – Snad nejlepší aplikace na turistické trasy na světě a to bez nadsázky. Mapy.cz mají nejvymakanější turistické trasy a navíc nabízejí možnosti výletů v okolí míst, které hledáš. Můžeš si je dokonce stáhnout a využívat je i v offline režimu.

AllTrails – Podrobné mapy a trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku a běh v přírodě po celém světě. Appka která ti ukáže cestu podle tvých představ, místa i časových možností. Můžeš si místa klidně uložit, nebo sdílet ta svá.

Výlety a uchovávání vzpomínek

Day One – Digitální deník par excellence, který ti umožní zachytit každý okamžik tvých cest. Ať už jde o poznámky, fotografie nebo dokonce audio záznamy, Day One poskytuje intuitivní platformu pro dokumentaci tvých dobrodružství. 

Remo2rio – Nezbytný společník pro plánování cest, který ti ukáže všechny možné dopravní spojení od bodu A do bodu B.. Od letadel, vlaků, autobusů až po trajekty a jízdy autem, Rome2rio poskytuje komplexní přehled o cenách, trasách a časech cestování, což ušetří hodně času a úsilí při plánování. 

Travello – Sociální síť určená přímo pro cestovatele, která ti umožní spojit se s komunitou a, sdílet zkušenosti a tipy. Ať už hledáš společníky na výlet, doporučení na místní atrakce nebo chceš jen sdílet své příběhy, Travello nabízí platformu, kde můžeš komunikovat s lidmi, kteří sdílejí společnou vášeň pro cestování.

Polarsteps – Automaticky sleduje tvoji trasu a vytváří digitální deník tvých cest. Můžeš přidávat fotografie a poznámky k jednotlivým zastávkám, což ti umožní snadno sdílet své dobrodružství s přáteli a rodinou. Polarsteps je fantastická appka pro ty, kdo chtějí bez námahy dokumentovat a sdílet své cestovatelské příběhy, a zároveň získat přehled o tom, kde všude byli.

DeepL – Překladač s vynikající přesností v překladech. Je neocenitelným nástrojem pro cestovatele, kteří se potřebují dorozumět v cizím jazyce.. Ať už potřebuješ přeložit menu v restauraci, informační tabuli nebo dokonce celý email. DeepL využívá AI nástroje a umí překládat přesněji a přirozeněji než jiné online překladače.

Check-list před cestou

  • Mějte jasný cíl, jak chcete cestovat a co chcete vidět
  • Vytvořte si rozpočet
  • Rezervujte si většinu věcí dopředu (Vozidlo, ubytování, tours…). 
  • Nechte si i nějaké volné dny pro spontánní chvilky.
  • Mějte v záloze plán B. Kdyby se cokoliv pokazilo.
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění. 
  • Vezměte si s sebou kopie důležitých dokumentů
  • Buďte chytří, buďte připraveni a hlavně si to naplno užijte.

Příběhy cestovatelů

Každý má svůj důvod k tomu proč opustit konvenční objevovací cestičky a najít si vlastní směr. Zeptali jsme se několika zkušených cestovatelů, jaká byla právě ta jejich pouť za objevováním na vlastní pěst.

Baví nás vyšlapávat si vlastní cestičky. Občas se ztratíme, ale pak jsou z toho ty nejnapínavější příběhy pro kamarády. Máme za sebou pár cest ve stylu „musíme stihnout všechno”, ale čím jsme starší, tím víc si užíváme pomalejší nasávání atmosféry, kultury, lidí. Práce nám umožňuje zůstat na jednom místě i několik týdnů a objevovat i turisticky neprofláknuté oblasti. Posledně jsme se takhle vydali objevovat sopky na Jávu a můžeme to všem dobrodruhům doporučit

Eva + Pavel, cestovatelé a digitální nomádi

Cestování miluju už od malička, avšak za posledních několik let, kdy jsme se ženou začali cestovat více na vlastní pěst i do vzdálenějších destinací jako Austrálie, USA, Kanada či Island, jsme si uvědomili, jak je skvělé mít všechno na dovolené podle sebe – termíny, co navštívíme, jak dlouho tam budeme, kde se najíme apod. My například nejraději kombinujeme přírodu i “výlety do civilizace”, prostě od každého trochu. A všechny tyhle zkušenosti chceme nyní předávat dál, navíc v rámci budování skvělé komunity cestovatelů.

Spoluzakladatel trvl.cz Martin Prokop

Závěr

Plánování cesty na vlastní pěst může být sice náročnější, ale odměna ve formě nezapomenutelných zážitků a svobody stojí za to. Vyzbrojen správnými nástroji, informacemi a plány můžeš objevovat svět přesně podle svých představ a na vlastní pěst. Tak proč to nezkusit a nenechat se inspirovat příběhy těch, kteří se na cestu již vydali?

Zdroj: trvl.cz