Zdraví a krása

Kde je temeno hlavy? Známe odpověď

Kde je temeno hlavy? Známe odpověď

Temeno hlavy, známé také jako vertex, je anatomický bod na vrcholu lidské lebky. Nachází se ve střední a zadní části hlavy a je důležité pro různé činnosti, od úpravy vlasů po nošení pokrývek hlavy.

Lokalizace temena hlavy

Pro nalezení temena hlavy je nejlepší využít hmat. Umístěte prsty na střední linii čela a pomalu je posouvejte směrem dozadu po vrcholu hlavy. Jak se blížíte k zadní části, lebka začne stoupat. Nejvyšší bod, který pocítíte, je právě temeno hlavy. Tento bod může být u různých lidí umístěn mírně odlišně v závislosti na tvaru jejich lebky.

Mohlo by vás také zajímat: Kde je slinivka v lidském těle?

Orientace v praxi

V praxi je znalost umístění temena hlavy důležitá nejen pro kadeřníky, ale i pro jednotlivce při úpravě vlastního účesu. Například při zavazování šátků nebo turbanů, je temeno hlavy často místem, kde se látky sbíhají nebo kde se vytváří základní uzly. Stejně tak při aplikaci vlasových produktů je dobré vědět, kde temeno je, aby byla péče rovnoměrně rozložena po celé pokožce hlavy.

Vliv na zdraví a péči o vlasy

Temeno hlavy může být citlivé na různé podmínky, jako je přímé sluneční záření nebo chemické látky ve vlasových produktech. Správná péče o tuto oblast může přispět k celkovému zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Zdroj: Keeps.com