Rodina a děti

Jak se rozejít, když máme dítě: tyto 4 rady byste měli dodržet

Jak se rozejít, když máme dítě: tyto 4 rady byste měli dodržet

Vztah již nefunguje a oboustranně jste se dohodli, že nejlepším řešením bude rozchod? S partnerem však máte dítě a nevíte, jak celou situaci vyřešit? Pokud hledáte odpověď na otázku, jak se rozejít, když máme dítě, připravili jsme pro vás několik tipů:

  • kontaktuje odborníka
  • buďte k dětem upřímní a vysvětlete jim situaci
  • naslouchejte
  • vše si naplánujte a plán dodržujte

Kontaktujte odborníka

Hned na začátek je nutné konstatovat, že rozchod nebo rozvod rodičů může pro dítě představovat značný psychický nápor. Pokud tedy máte pocit, že si v dané situaci nevíte rady, nebojte se kontaktovat odborníka. Nejlepší volbou je obrátit se na dětského psychologa, který vám poradí, jakou zvolit správnou strategii a jak postupovat.

Mohlo by vás také zajímat: Fáze rozchodu u mužů

Buďte k dětem upřímní a vysvětlete jim situaci

Pokud máte strach, jak vaše dítě situaci přijme, možná vás napadlo o ní úplně pomlčet a nechat veškeré problémy v tajnosti. To však není správné řešení. Dítě dříve nebo později pravděpodobně odhalí, že něco není v pořádku a pokud nebude mít dostatečné vysvětlení, může to pro něj znamenat zmatečnou situaci.

Dítěti tedy řekněte pravdu, ale buďte citliví a vše dobře popište tak, aby nedocházelo k dohadům a nedorozuměním.

Naslouchejte

Zároveň nechtě dítěti prostor pro vyjádření jeho pocitů a naslouchejte mu nejen bezprostředně po rozchodu a nastalých změnách, ale i dlouhodobě. Mějte starost o to, aby rozchodem váš potomek příliš netrpěl a snažte se pro něj udělat maximum.

Vše si naplánujte a dodržujte

Střídavá péče vyžaduje plán. Nenechte nic náhodě a s partnerem nebo partnerkou se domluvte na detailním postupu výchovy. Stanovte kdy bude dítě u kterého z vás a následně stanovený plán dodržujte. Dítě díky tomu bude lépe zvládat situaci a postupem času si na ni v rámci možností zvykne.

Zdroj: Pittsburghparent.com