Zdraví a krása

Co se stane, když nevytáhnu třísku: 2 nepříjemné scénáře

Co se stane, když nevytáhnu třísku: 2 nepříjemné scénáře

Každý už tu nepříjemnou věc určitě zažil. Zažívají ji především děti, které objevují svět a hrají si venku. Zažívají ji ale i dospělí při manuálních činnostech. Řeč je samozřejmě o třísce. Některé třísky jdou vytáhnout snadno, u některých je to obtížnější. Někdy si možná i říkáte: „Tak tam tu třísku prostě nechám. Co se stane, když nevytáhnu třísku?„. Pokud třísku včas, celou a bezpečně nevytáhneme z těla ven, může dojít například k:

  • infekcím
  • zánětům

Pokud máte problémy, navštivte doktora

Z výše uvedených důvodů je nutné konstatovat, že pokud máte kvůli třísce pocit začínajících problémů, měli byste vyhledat pomoc doktora. Diagnóza pomocí internetu vám neumožní zvolit správné individuální řešení.

Vždy nemusí jít o problém

Ve většině případů však není třeba panikařit a s každou třískou běžet k lékaři. Většina třísek totiž vyjde ven sama, nebo je lze s naší pomocí bezpečně vyndat. To platí pro případy, kdy je rána velmi malá, bezbolestná, nezpůsobuje žádné komplikace a fragment se nachází blízko povrchu kůže.

Mohlo by vás také zajímat: Bolest jazyka vzadu

Infekce

Infekce je asi nejhorší scénář, ke kterému může dojít, pokud třísku z těla nevyndáme včas a celou. Pokud totiž mikrobi proniknou kůží spolu s úlomkem nebo třískou, může dojít k infekci. Samozřejmě záleží, co daná tříska obsahuje. Pokud se jedná o „čistou“ třísku, zdravotní komplikace pravděpodobně nebudou tak strašné. Ovšem pokud tříska obsahuje nějaké postřiky, barviva, nebo jinou kontaminaci, můžeme si zadělat na velký problém. K typickým projevům infekce patří zarudnutí okolní rány, bolestivost, otoky, zkalená či hnisavá sekrece a zvýšená teplota. V tomto případě je ideální navštívit svého ošetřujícího lékaře, nebo pohotovost.

Zánět

Obecně je známo, že jakékoliv cizí těleso v našem těle dráždí naše tkáně. Tělo se snaží s cizími objekty bojovat a díky tomu může dojít k zánětu. Většinou se projevuje tak, že kůže kolem třísky začne červenat, rána otéká, bolí a může docházet i k nepříjemné svědění. Zvýšené teploty by se měly objevovat jen zřídka. I v tomto případě je ideální vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: Abc.net