Zdraví a krása

Co se dělá na 13leté prohlídce

Co se dělá na 13leté prohlídce

Pravidelné preventivní prohlídky by měly být důležitou povinností a součástí správné péče o zdraví a vývoj dítěte. Období 13. roku života je brán jako přechodový můstek mezi dětstvím a začátkem puberty.  V tomto období je velmi důležité zajít ke svému dětskému lékaři na preventivní prohlídku. Lékař s vámi bude řešit:

  • růst a vývoj těla
  • reprodukční systém a případná rizika
  • očkování
  • duševní a sociální zdraví

13letá prohlídka u dívek

Růst a vývoj těla: Dívka  se změří, zváží, zjistí se její BMI a posoudí se její celkový růst. Provede se kompletní vyšetření pohybového aparátu, zraku, sluchu, lymfatických uzlin, štítné žlázy. Změří se tlak a pulz. Provede se průzkum moči. Lékař taktéž zkontroluje chrup a péči o něj, případně doporučí návštěvu stomatologa.

Mohlo by vás také zajímat: Co dělat, když se nudím v noci

Reprodukční systém a případná rizika: Lékař se doptá, zdali již proběhla první menstruace, případně informuje správné hygieně o rizicích a následcích spojených se sexuálním životem. Taktéž sleduje růst prsou a pubického ochlupení.

Očkování: Při prohlídce je zkontrolován očkovací průkaz a případně jsou doporučena další očkování. Duševní a sociální zdraví: Lékař se může dívky dotazovat na její nálady, míru stresu, pocity úzkosti. Může se zajímat o vztahy s rodinou a vrstevníky.

13letá prohlídka u chlapců

Růst a vývoj těla: Lékař chlapce změří a zváží, změří mu tlak a pulz, poslechne si plíce a srdce a provede kontrolu reflexů. 

Reprodukční systém a případná rizika: Lékař sleduje růst ochlupení v obličeji a v pubické oblasti, hloubku hlasu, vývoj varlat. Informuje o rizicích spojených se sexuálním životem.

Očkování: Při prohlídce je zkontrolován očkovací průkaz a případně jsou doporučena další očkování. 

Duševní a sociální zdraví: Lékař se může chlapce dotazovat na jeho nálady, míru stresu, pocity úzkosti. Může se zajímat o vztahy s rodinou a vrstevníky.

Zdroj: Kidshealth.org