Zvířata a domácí mazlíčci

Proč kočky nesmí vepřové maso

Proč kočky nesmí vepřové maso

Každý majitel domácího mazlíčka chce jednoznačně pro své zvíře to nejlepší. A platí to i při krmení. I u zvířat se však potvrzuje známé konstatování, že jsme to, co jíme. Správná strava je i u našich čtyřnohých přátel úzce propojena se zdravím. Kočky nejsou v tomto směru výjimkou, dobře krmené zvíře zůstane dlouho zdravé a v dobré kondici.

Mnozí majitelé se však v dobré víře mohou dopustit určitých chyb a vystavit svého zvířecího kamaráda zbytečnému riziku. Čím byste svou kočku určitě neměli krmit? Smí vepřové maso?

  • Kočku nekrmíme mlékem, cibulí, česnekem syrovým vejcem, čokoládou či kofeinem ani rozinkami.
  • Maso kočka smí, je ale nutné ho povařit.

Co rozhodně nepatří do kočičího jídelníčku

Začneme populárním mýtem. Obrázek kočičky, kterak si pochutnává na mléku, určitě znáte i z řady dětských knížek. Veterináři však nekompromisně varují: Svým kočkám mléko nedávejte. Alespoň pokud se jedná o to kravské. Kočce totiž chybí enzymy, které by jí umožnily zpracovat laktózu.

Ačkoli se na váš vás miláček bude dívat velkýma smutnýma očima, rozhodně zapomeňte na zbytky od stolu. Lidské jídlo je nadměrně kořeněné a slané, což kočičímu organismu nijak nesvědčí. Kočce určitě nedávejte syrová vejce a až budete péct, jednoznačně ukliďte z dosahu rozinky. Kočka by je neměla objevit. Do kočičího jídelníčku pochopitelně dále nepatří cibule, česnek, čokoláda a kofein. Opatrní buďte i s masem.

Vepřové maso pro kočku, ano nebo ne?

Pokud jde o zmiňované vepřové maso, kočka ho smí, ale výhradně vařené. Jinak hrozí, že by se mohla nakazit Aujeszkyho chorobou.

To je infekční onemocnění, které se projevuje u hospodářských i volně žijících zvířat. Přirozeným hostitelem jsou právě prasata, a to i ta domácí. Nakazit se mohou všichni savci s výjimkou člověka.

U kočky (ale i u psa) se nemoc může projevit dýchacími obtížemi, problémy s koordinací i nadměrným sliněním. Symptomy jsou zaměnitelné se vzteklinou. Léčba v současnosti není známa, veterinář může pouze tlumit příznaky nemoci.

Vaření je spolehlivou prevencí této choroby u vepřového masa i vnitřností neznámého původu. Pozor, přemražení určitě nestačí, virus může zůstat aktivní i několik měsíců. Po tepelné úpravě je již maso v pořádku, na vysoké teploty je totiž naopak virus citlivý.

Vaše kočka určitě uvítá i jiné druhy, například krůtí, kuřecí nebo lososa.  I u těch se spíše doporučuje tepelná úprava, byť kočky zpravidla více oceňují syrové maso. Z hlediska možné nákazy salmonelou či parazity to však není příliš vhodné.