Ani u člověka není určení věku, od kterého jej lze považovat za dospělého, úplně snadnou záležitostí. Někdo považuje za přechod mezi dětstvím a dospělostí úspěšné složení maturitní nebo jiné podobné zkoušky, někdo předpokládá, že „rozum“ a dospělost přicházejí až mnohem později spolu s životními zkušenostmi. Z pohledu právního je potom dospělost definována zákonem. A u psů, kteří žádnou maturitu neskládají a zákon na ně nepamatuje, je to ještě složitější.

  • Pes během svého života prochází několika fázemi, stejně jako lidé
  • Za dospělého považujeme psa ve chvíli, kdy je ukončen jeho růst
  • Doba dospívání a dosažení plné dospělosti závisí na plemeni

Psí život a jeho fáze

Každý pes prochází ve svém životě několika fázemi, které lze poměrně snadno odlišit a které nám mohou pomoci s definicí psí dospělosti. Každý pes nejprve saje mléko od své psí matky. Délka tohoto období se pohybuje okolo 12 týdnů, po které je štěně na matce zcela závislé.

Po odstavení štěněte od matky nastává samozřejmě zásadní změna v jeho stravě. Postupem času jí bude potřebovat čím dál tím více a jeho nároky se zvyšují. Důvod je prostý: pes pořád roste, ještě není dospělý.

Kdy je pes dospělý?

Pes, který roste, postupně zažívá prořezávání zubů, proporční změny, nárůst fyzické síly, neustále se mění jeho chování apod. Právě na konci této životní etapy čeká na psa jeho zvířecí dospělost, která je nejčastěji definována jako ukončení růstu. Nutno však podotknout, že u každého plemene bude trvat růst trochu jinou dobu, záleží přitom především na velikosti.

Například u nejmenších plemen, jejichž váha se pohybuje okolo 4 kg, se štěně stane dospělým psem za nějakých 8 měsíců. Naopak obří plemena vážící kolem 45 kg budou dospívat ve věku 18-24 měsíců. Obřím psům trvá dospívaní o dost déle, neboť růst kostí a páteře má delší trvání. Na ukončení svého vývoje potřebují někdy i dva roky.

Z výše uvedeného plyne mimo jiné i to, že je důležité znát alespoň přibližné datum narození. Je to cenná informace pro vás i pro veterináře. Lze pak snáze poznat, zda je vývoj psa normální a také se lépe určuje doba pro očkování.

Další články