Chovatelé psů mohou se svými čtyřnohými mazlíčky řešit různé problémy, a to v jakémkoliv věku. Dokud jsou psi mladí, obvykle se jedná především o to, jak je naučit správně se chovat v interiéru i venku, u starších se pak zaměřuje především na zdravotní stav. Během života pejska se můžeme setkat s jedním závažným problémem, kterým je nechutenství – to postihuje psy v různých obdobích života a může mít několik specifických příčin, které vyžadují odpovídající kompenzaci. Klíčem k řešení nechutenství je mnohdy pouze podpora chuti k jídlu, kterou lze dosáhnout poměrně jednoduchým přístupem.
Co u pejsků nechutenství způsobuje
Příčin nechutenství u pejsků může být hned několik a odvíjejí se zpravidla právě od věku zvířete. Na to, že pejsek nejí, přijde majitel obvykle tak, že nachází misku na jídlo vždy plnou. S vyhlídkou psí anorexie pak hledá řešení, které je mnohdy mnohem jednodušší než závažná nemoc. Nechutenství může mít dvě hlavní příčiny, které jsou buď spojeny s fyziologickým stavem zvířete, anebo s jeho preferencemi.
Z hlediska fyziologie mohou být u starších pejsků příčinou nechutenství zdravotní problémy (nemoc, bolest apod.), indikací je v tomto směru kompletní nechutenství, pejsek tedy odmítá veškerou nabízenou stravu. U mladších pejsků je nechutenství často psychologické, tzn. pejsek je jednoduše vybíravý a jí pouze to, co mu chutná. Pokud mu ovšem nedáte na výběr, po určité době začne jíst všechno, protože má jednoduše hlad. Příčinou nechutenství může být také nedostatek pohybu.
Mohlo by vás také zajímat: Kalkulačka jedovaté dávky čokolády pro psa
Jak podpořit chuť k jídlu u pejska
Pokud pozorujete, že pejsek jí méně nebo se jeho chuť k jídlu výrazně snížila, zkuste nejdříve pozorovat, jak se k jídlu staví během celého dne. Nabízíte-li mu jídlo a máte přehled o tom, kdo v domácnosti jej krmí, a on se žádného jídla nedotkne, nemusí to hned znamenat nepříjemné zdravotní potíže. Je-li pejsek jinak čilý, můžete mu zkusit nabídnout jiný typ jídla, nebo mu dopřejte více pohybu, případně mu naopak jídlo nějakou dobu vůbec nedávejte. Jakmile začne mít zvíře hlad, nejspíš si o jídlo řekne samo.
V případě, že je nechutenství dlouhodobé a zvýšená aktivita pejskovi neprospívá a jeho stav se nelepší, je na místě vyhledat veterináře. Pejsek může mít bolesti způsobené úrazem či závažnou nemocí, jež obvykle nechutenství způsobují.