Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho žije moucha? Někdo vám může tvrdit, že pouhý jeden den. To však není pravda, toto tvrzení však patří mezi velmi rozšířené mýty. Pro jednotlivé životní fáze by mouše jeden den určitě nestačil.

  • Moucha žije dva až čtyři týdny. Často jí hádají život krátký jako jediný den.
  • Ve svém životě prochází moucha hned několika cykly – vajíčko – larva – zakuklení – moucha.
  • Ačkoliv se to nezdá, také moucha je přínosem pro svět.

Jak dlouho tedy žije moucha?

Hodně lidí by mouše přálo pouze jednodenní život. Právě doba jednoho dne je velmi rozšířeným mýtem. Vzhledem k životním fázím mouchy je jeden den opravdu málo. Moucha tedy žije dva až čtyři týdny. Tedy za předpokladu, že ji dříve někdo nezaplácne plácačkou nebo ji nesezobne pták.

Jaké jsou životní fáze mouchy?

Po oplodnění klade moucha svá vajíčka do mršin, výkalů a zbytků potravin, aby byly její larvy po vylíhnutí hned u zdroje obživy. Dá se říct, že vajíčko je tedy první fází života mouchy. Po čtyřiadvaceti hodinách se z vajíčka líhne larva. Ta se začne krmit připravenou potravou, aby se mohla co nejrychleji zakuklit.

V kukle moucha pobývá 7 až 10 dní, poté z ní vylétává na svět. Věděli jste, že se moucha v průběhu svého života od místa narození nevzdálí více jak 500 metrů?

Má moucha vůbec nějaký přínos?

Když vám moucha otravně bzučí kolem hlavy, jen horko těžko budete hledat její přínosy světu. Ale světě div se, i otravná moucha má své výhody. Když pomineme její nepříjemný fakt, že je roznašečem nejrůznějších nemocí, i ona do přírodního kolotoče krásně zapadá. Kromě toho, že tvoří potravu některých zvířat, živí se mršinami a jinými nevzhlednými zbytky a pomáhá s úklidem nepořádku tohoto typu. Až vám tedy příště bude moucha poletovat kolem hlavy, už budete vědět, že její život trvá dva až čtyři týdny.

Další články