Svého zvířecího mazlíčka byste měli chránit před nepříjemnými parazity. K těm nejčastěji se vyskytujícím patří především klíšťata. Kousnutí klíštětem může být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Tito drobní živočichové jsou přenašeči mnoha chorob, jako je klíšťová encefalitida či borelióza.

Ty jsou pro psa často fatální, ale ohrozit mohou i vás. Zvenčí přinesené klíště totiž ochotně změní svého „hostitele“ a přesune se na člověka. A to hlavně za předpokladu, že jste s chlupatým kamarádem zvyklí sdílet nejen bydlení jako takové, ale třeba i postel. Jak účinně psa proti klíšťatům bránit?

  • Pokud chráníte před parazity svého psa, chráníte tím i sebe. Klíšťata mohou na vás i na něj přenášet řadu onemocnění.
  • Vhodné jsou pro psy obojky, pipety, spreje i šampóny.

Obojky

Obojky jsou účinné a stačí je použít jednorázově. I dlouhosrstému psovi vydrží celou sezónu, v průměru je bude mít na cca 8 měsíců. Alespoň pokud je obojek dobře nasazený a čistý.

Musíte ale počítat s tím, že jednorázově vydáte více peněz. Navíc pes není chráněn hned, ale až cca po 2 týdnech od nasazení obojku. Účinná látka se šíří na kůži, ale neproniká do krve zvířete. Pes navíc pochopitelně nesmí obojek ztratit.

Pipety

Pipety nebo též spot on jsou malé ampulky, které se aplikují mezi lopatky a na hřbet. Pipeta je řešením, které je zcela neviditelné a vhodné i pro štěňata. Psa nemusíte mít příliš pod dozorem, nic na sobě nemá, proto se nemůže venku na rozdíl od obojku zachytit. Navíc zvířeti nijak nevadí a hodí se proto i pro psa, který obojek nesnese.

Nevýhodou je nutnost častější aplikace, přípravek se musí aplikovat pravidelně, a to nejméně 1x měsíčně.

Spreje

K dalším typům antiparazitik patří i spreje. Aplikují se jednoduchým rozstříknutím na srst psa, je nicméně možné s nimi preventivně vystříkat také například psí pelíšek či jiné textilie a další předměty v domácnosti.

Sprej je použitelný rovněž pro štěňata. Naopak nevýhodou je pouze krátkodobá účinnost. Spreje fungují cca týden. Pak je nezbytné aplikovat je znovu. Nehodí se kromě toho pro citlivé psy.

Šampóny

Šampon není příliš vhodný jako přípravek preventivní. Využijete jej spíše až tehdy, kdy parazité zvíře napadnou. Tyto prostředky účinkují proti všem stádiím. Efekt může přetrvat i určitou dobu po koupeli. Šampony jsou též poměrně levné.

Účinkují však jen krátkodobě a aplikaci je potřeba v pravidelném intervalu aplikovat znovu. Opět nejsou určeny pro citlivá zvířata.

Další články