Bydlení a zahrada

Znak sušičky a další znaky pro sušení

Znak sušičky a další znaky pro sušení

Symboly pro praní a sušení prádla jsou pro mnohé začínající hospodyně záhadou. Jasno ovšem v některých případech nemají ani ty zkušenější. Jak se v piktogramech vyznat?

Základní symboly pro údržbu prádla:

  • vanička s vodou – praní
  • trojúhelník – bělení
  • čtverec – sušení
  • žehlička – žehlení
  • kroužek – profesionální/chemické čištění

Jak vypadají piktogramy pro sušení

Pokud patříte ke zkušenějším lidem, kteří jsou již na vedení vlastní domácnosti zvyklí, zřejmě například u bavlněných triček způsob jejich praní a sušení příliš neřešíte a postupujete podle zvyku.

Citlivější materiály, které většinou běžně ve skříni nemíváme, si však zaslouží speciální zacházení. To nás může přimět se na piktogramy na štítku přece jen zaměřit. Pokud si tak koupíte oblečení z kůže, sametu, vlny nebo kašmíru, měli byste si ověřit, jakou údržbu vyžaduje.

Základní symbol naznačující, že je prádlo vhodné pro sušení v sušičce, je symbol čtverce s kruhem uvnitř.

Jestliže na štítku najdeme symbol kolečka ve čtverci a uvnitř kolečka bude jedna tečka, upozorňuje to na nutnost sušit pouze při nízkých teplotách. Naopak stejný piktogram se dvěma tečkami sděluje, že sušit můžete i při teplotě běžné.

Pokud výrobce vyobrazil na visačce základní symbol sušení (tedy kolečko ve čtverci) a doplnil jej jednou čárkou pod čtvercem, značí to možnost sušení šetrným způsobem. Stejný piktogram se dvěma čárkami pak říká, že se můžeme pustit do sušení pouze velmi šetrným způsobem.

Pokud je základní symbol sušení přeškrtnutý, znamená to jednoduše to, že prádlo do sušičky vůbec vložit nesmíte.

Nesušte ani neperte oblečení, u kterého nevíte, jak na to

Je-li na štítku pouze samostatné kolečko, napovídá to, že byste se nejen do sušení, ale ani do praní svépomocí pouštět vůbec, pozor, neměli. Takto se označují oděvy, které jsou vhodné pouze pro profesionální čištění.

Jestliže si nejste jisti, jak s oblečením zacházet, podívejte se na štítek u daného oděvu vždy. Pokud bychom zvolili pro materiál neadekvátní způsob praní nebo sušení, hrozí nám, že ho zničíme. Tkaninu můžeme vytahat nebo naopak srazit, případně nám může zblednout barva.

Symbol sušení:Význam:
kruh ve čtvercizákladní symbol sušení
čtverec s kruhem uvnitř a tečkousušení při nízké teplotě
čtverec s kruhem uvnitř a dvěma tečkamisušení při běžné teplotě
čtverec s kruhem a čárkou podsušení šetrným způsobem
čtverec s kruhem a dvěma čárkami podsušení velmi šetrným způsobem
přeškrtnutý kruh ve čtvercizákaz sušení
kruhpouze profesionální čištění