I když patří zlomenina malíčku k běžným úrazům a traduje se, že s ní vlastně nelze nic dělat, není radno tento typ zlomeniny podceňovat. Náhlá bolest, která se objeví v důsledku poranění, ve většině případů skončí hlavně otokem, nehybností anebo vznikem modřiny, která je vyvolána vnitřním krvácením. Co v takovém případě dělat?
Zlomenina malíčku
Bolest, která doprovází zlomeninu na malíčku, je vždy velmi intenzivní a prakticky znemožňuje člověku chůzi. Pokud se vám podobné poranění přihodí, chirurg by měl vždy pečlivě prohlédnout nejen malíček, u kterého zjistí pomocí RTG snímku v jaké je malíček poloze. Případně bude navíc nutný i RTG snímek celého chodidla. Podle rozsahu poranění potom určí lékař další postup léčby.
Menší a větší poranění
Poranění malíčku může být vážné méně, a může být vážné více. Konkrétní podoby zranění lze rozdělit do následujících kategorií:
Kategorie zranění | Podoba poranění |
---|---|
Méně vážná poranění: | Vlasová zlomenina Naštípnutá kost Pohmožděnina |
Vážnější poranění: | Rozdrcený prst Otevřená zlomenina |
Vážnější poranění jako zmíněný rozdrcený prst nebo otevřené zlomeniny již vyžadují urgentní péči v nemocnici, kde je ve většině případů tento tip úrazu i nadále sledován.
Vybočení prstu i jeho náhlé zhoršené prokrvení vedou také většinou k nutnosti akutního ošetření, u kterého je nutné zkontrolovat především průtok krve jednotlivými pasážemi. U otevřených zlomenin je vždy nutné zjistit rozsah krvácení, neboť to může později vést ke vzniku nekrózy a rozsáhlým zánětům. Rozhodující je dostatek kyslíku, který do tkání jednotlivě prostupuje. Na místech, kde se tak neděje, vede stav tkáně k jejímu postupnému odumření, proto u otevřených zlomenin hraje roli především čas.
Pomoc svépomocí
U lehčích poranění si lze první pomoc poskytnout pouhým zaledováním. Využít lze elastický obvaz, který bude led dobře fixovat k poraněnému místu. U lehkých forem úrazu dopřejte končetině několik dní klid. Nestoupejte si pokud možno na bolestivé místo, otok by se tím mohl zvětšit.
Po odeznění příznaků volte na nohy lehkou, volnou obuv, ve které bude při samotném nazouvání dostatek místa. Bezprostředně po úrazu mohou pomoci i ortopedické vložky.