Zdraví a krása

Jak ve zdraví přežít zimu?

Jak ve zdraví přežít zimu?

PŘIZPŮSOBTE JÍDELNÍČEK

Asi to není zrovna velké překvapení, ale zdraví je, bylo a vždycky bude základem šťastného života. Abychom ale byli plní sil, musíme tomu přizpůsobit i náš životní styl a hlavně jídelníček. Zatímco některá zvířata mění v zimě srst, aby jim nebyla zima, lidé by měli změnit hlavně stravovací návyky. Obecně bychom měli kromě většího množství vitamínů a minerálů konzumovat také více kalorií. Neznamená to hned, že musíme přibrat několik kilo a “obalit” se do tuku. Naše tělo ale potřebuje v zimě více tepla, aby nám a našim orgánům nebyla zima, a tak bychom měli přijímat potraviny s větší energetickou hodnotou. Mezi ty řadíme takové, které obsahují například velké množství sacharidů – obiloviny, těstoviny, oblíbený kuskus nebo populární pohanka.

Tuky jsou také důležitým zdrojem energie, a tak bychom měli během zimních měsíců sníst například také více ryb.

Samozřejmě musíme posilovat naši celkovou imunitu i tak, že konzumujeme více ovoce a zeleniny, která je bohatá na vitamíny a minerály. Například česnek a cibule jsou přes zimu často úspěšnými bojovníky proti nachlazení. Tato kombinace by měla pro naši obranyschopnost přinést dostatečnou ochranu proti chřipkové nákaze. Zajímavou variantou může být využití sušeného ovoce. Tipy na nejlepší sušičky a procesy sušení najdete na portále Arecenze.cz.

ČERSTVÝ VZDUCH A POHYB

Je to tak. Sportem ku zdraví, a to i v zimě. Pohyb totiž stejně jako zdravá strava posiluje naši imunitu a chrání nás před zbytečným onemocněním. Nemusíte nutně chodit běhat ven (pokud ale chcete a chcete to dělat efektivně, je vhodné si přečíst různé tipy pro efektivní běhání), stačí když si sem tam zacvičíte doma nebo v posilovně. Neznamená to však, že byste se procházkám po venku měli v zimním období vyhýbat úplně. To právě naopak. Pobyt na čerstvém vzduchu je hlavně v  zimě velmi důležitý pro náš metabolismus a zdravé srdce. Naše tělo je potřeba prostě otužovat, aby nás neskolil hned první bacil a nevyřadil nás na čtrnáct dní z běžného procesu.

HLAVNĚ BUĎTE V POHODĚ

Zima je obdobím, kdy na nás častěji než v létě dolehne nějaká ta “depka”. Je to hlavně kvůli nedostatku slunečních paprsků, které mají pozitivní vliv na naše smýšlení. V zimě je prostě brzo tma a pořád chladno, což jsou skutečnosti, kvůli kterým má většina z nás raději letní a jarní měsíce. Avšak nic nemusí být tak horké, pokud zaujmeme správný postoj.

Musíme si prostě během těchto chmurných dní umět dělat radost sami sobě – dát si dobré jídlo, horkou vanu nebo, zalézt pod deku s napínavou knihou či zajít do kina na nějaký nový filmový trhák. Hlavně hodně spát a rozhodně se nestresovat!