Smoothie. Nápoj plný ovoce, zeleniny a dalších zdravých živin. Rozmixované suroviny do jemného nápoje jsou vitamínová bomba. Jenže, je tato bomba opravdu plná superlativ, která má pouze pozitivní účinky na naše zdraví? Pojďme se na tento hit podívat zblízka.
Smoothie jako zdravá svačinka
Smoothie může být buď čistě ovocné, zeleninové nebo kombinace obojího. Lze do něj přidat také mléko, jogurt, semínka či třeba oříšky. Do nápoje žádný cukr nebo sirup obvykle nepřidává, takže jde o samé zdraví prospěšné suroviny. Pokud si jej dáte občas, máte zaručené, že do sebe dostanete spousty vitamínů, živin a vlákniny.
Smoothie je také vhodné třeba pro děti, kdy jim do nápoje můžete přidat kus nějakého ovoce či zeleniny, například třeba brokolice, kterou by dítko samo o sobě nejedlo. Opět se ale jedná o variantu, kdy mu jej připravíte čas od času a nebude to pro něj každodenní svačinka či snídaně.
Na co si dát pozor
Ačkoliv se totiž může zdát, že je smoothie díky zdravím přísadám vhodné jako náhrada svačin či snídaní, není tomu plně tak. Ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství vlákniny. Tak je sice pro tělo prospěšná, ale všeho moc škodí. A pokud jí zkonzumujete ve velké míře, může způsobovat problémy. Ovoce navíc obsahuje velké množství sacharidů, takže vaše strava nebude tak vyvážená, jak se na první pohled může zdát.
Dalším problémem je pak kašovitá strava. Tím, jak potravu koušete, mozek pracuje trochu jinak a začnete mít dříve pocit sytosti. U tekuté stravy tato stopka přijde později a vy tak do sebe dostanete daleko větší množství surovin. Smoothie se pak klidně může skládat z jednoho banánu, pomeranče, jablka a pěti jahod. Za normálního stavu byste toto množství jen těžko zkonzumovali, pokud jde ale o nápoj, není problém jej vypít.
Co si z toho odnést
Smoothie samo o sobě obsahuje velké množství vitamínů i vlákniny, která naše tělo potřebuje. Je tedy vhodnou formou rychlé a zdravé svačinky, ale nemělo by plně nahrazovat ovoce a zeleninu v klasické formě a je dobré jej střídat s dalšími pokrmy.
Přestože jde o samé zdravé suroviny, v rozmixovaném množství jste schopnu zkonzumovat daleko větší množství a nápoj je tedy mnohdy kaloričtější, než si vůbec dokážete představit. Hlídejte si tedy, z jakého množství smoothie připravujete a nedávejte do něj více, než byste byli schopni zkonzumovat v klasickém stavu.
Jak smoothie připravit
K přípravě budete potřebovat čerstvé ovoce, zeleninu a případně nějaké oříšky nebo semínka, které máte rádi. Vše můžete hodit buďto do smoothie makeru, stolního mixéru nebo případně kuchyňského robota. Rozdíly mezi těmito produkty najdete sepsané například zde. Zapnete mixér a za pár minut máte hotovo. Pokud nebudete nápoj ihned konzumovat, uskladněte ho v ledničce, kde vám déle vydrží.
Co si o tématu myslí odborníci
Vzhledem k ročnímu období se jedná o aktuální, ale také velmi diskutované téma, oslovili jsme také několik odborníků s kvalifikací nutričního terapeuta, aby se k dané problematice vyjádřili.
Oslovená specialistka Apollena Stellarová uvádí, že smoothie může být skvělou součástí jídelníčku. Ale je potřeba dbát na jeho složení a v neposlední řadě také na množství. Jako je správně uvedeno v článku výše, smoothie může být a často také je zdrojem velkého množství energie. Ta pochází nejen ze sacharidů, často z velkého množství ovoce, ale také z tuků, jestliže do něj přidáme větší množství ořechů a/nebo semínek. Všechny ingredience většinou přidáváme v dobré víře, že uděláme dobře pro své zdraví. Ale opak je pravdou. I zde platí, že všeho moc škodí. Pokud se má smoothie stát opravdu vhodnou svačinkou, pak musí obsahovat vše, co ke svačině naše tělo potřebuje. A to nejen s ohledem na složení, ale také na množství. Součásti by měly být sacharidy ve formě ovoce, ovesných či jiných obilných vloček, bílkoviny v podobě mléčného výrobku jako je mléko, jogurt, zákys nebo třeba tvaroh a nakonec lze přidat semínka či ořechy jako zdroj tuků vhodných pro naše srdce a cévy.
O tom, jaké je pro vás optimální množství ať už ovocného nebo zeleninového smoothie, je vhodné se poradit s nutričním terapeutem. Ten by měl vždy zohlednit nejen vaše dosavadní stravovací zvyklosti, ale také denní režim, spánkový režim a samozřejmě cíl, kterého plánujete dosáhnout, dodává Stellarová.
Podobně se k problematice staví i nutriční terapeutka Gabriela Mádrová. Podle ní může smoothie občas náš jídelníček zpestřit. Rozhodně by ale nemělo nahrazovat příjem čerstvé neupravené zeleniny, ovoce nebo dokonce pitný režim. Měli bychom si uvědomit, že v rozmixovaném ovoci nebo zelenině se nachází méně vitaminů, minerálů ale i vlákniny. Samotným mixováním totiž dochází k rozrušení struktury ovoce a zeleniny a naše tělo nedostane tolik prospěšných látek, které by jinak získalo v její neupravené variantě. Do smoothie si lidé velice často přidávají semínka nebo ořechy a tím se zvyšuje energetická hodnota tohoto koktejlu. Doporučila bych smoothie zařadit do jídelníčku jednou týdně jako zpestření a nahradila bych jím jedno denní jídlo například snídani nebo svačinu.
Podle MUDr. Hany Mojžíšové smoothie určitě patří do nabídky zdravého stravování. Leckdo si ho oblíbil, protože chce zařadit spoustu různých zelenin, semínek, ořechů, koření, bylinek či třeba chlorelu nebo proteinový prášek a samotné ingredience nemá příležitost či neumí do jídelníčku zařadit. Je možné volit zeleninovo-ovocný základ s vodou či zakysaný mléčný nápoj třeba doplněný i obilovinou – např. vločkami, vařenou pohankou apod. Pokud máme informaci, že není výhodné pro naši postavu pít jen věci, které většinově chutnají a jsou náležitě sladké, tzn. ovocné smoothie (obvykle komerčně nabízené) tak za mě smoothie jako doplněk jídelníčku určitě ano. Je vhodné pro určité situace – osvěžení během dne místo svačiny či kávy, někdo kvalitně poskládaným nápojem řeší snídaně či situace v práci, kdy na jídlo čas nebude. Ingrediencí, kombinací a chuťových preferencí je celá řada. Takže si s recepty a barvami a chutěmi můžeme prohrát. Pestrost nám dodá celou škálu mikroživin a antioxidantů vč. tolik potřebných enzymů.