Zdraví a krása

Jak si zajistit kvalitní a zdravý spánek?

Jak si zajistit kvalitní a zdravý spánek?

Kvalitní spaní je pro náš život nepostradatelné. Jeho délka a také intenzita je pro naše zdraví velmi důležitá, jelikož nedostatek kvalitního spánku nám škodí více než možná tušíte. Dobrý spánek je zejména klíčový pro naše zdraví a také pro regeneraci našeho organismu. Problémy se spánkem má ovšem každý druhý z nás. Jakými způsoby bychom si tedy kvalitní a zdravý spánek měli zajistit?

Hektická doba nás jednoduše nenechá vyspat. Vyzrajte na stres!

Příčnou problémů se spánkem je zejména dnešní doba, která je více než hektická. Lidé se snaží zvládnout věci nad rozumnou míru a tím pádem se dostávají do vypjatých situací, mají starosti a jsou zahlceni povinnostmi. Síly samozřejmě s přibývajícím věkem ubývají a my se poté obracíme na naše lékaře s žádostí o pomoc při problémech se spaním. Ti nám ale často doporučí, abychom si kvalitní spánek zajistily jinou metodou než metodou léků.

Dodržujte pravidla a bude se vám dobře spát

Spánková hygiena je důležitá nejen pro děti, ale také pro dospělé. Každý člověk by tak měl dodržovat jistá pravidla před spaním, a to z toho důvodu, aby poté nepočítal ovečky až do rána. Jaká pravidla to jsou?

  • Choďte pravidelně každý den spát ve stejnou dobu
  • Večer nepracujte a vyhýbejte se modrému světlu, které vyzařují monitory PC, obrazovky a také mobilní telefony
  • Nejezte žádná těžká jídla
  • Nepijte kofein, vyhýbejte se alkoholu a také nikotinu
  • Před spaním si dopřejte krátkou večerní procházku či jinou fyzickou zátěž

K lepšímu spánku vás může dovést také jóga, relaxační vana či masáž. Cokoliv vás jen dokáže uvolnit, bude mít pozitivní vliv na vaše usínání a následnou kvalitu spánku.

Správná matrace je základ

Možná ani netušíte, že problém s vaším spánkem může souviset s vaší matrací. Pokud totiž každý večer usínáte na nekvalitní matraci, která již má svá nejlepší léta za sebou, bude se vám večer špatně spát a nejenže se nevyspíte, ale také si zakládáte na zdravotní komplikace. Pokud je tedy čas na výměnu vaší staré matrace, vyměňte ji!