Zavřená kadeřnictví v době pandemie nejednoho z nás donutila sáhnout po nůžkách. Výsledky nebyly vždy ideální, ale pro řadu lidí se svépomocný „zásah“ do vlasů stal přijatelnější než odrůstající zanedbaný účes. I kadeřníci měli pro amatérské zásahy na hlavách svých klientů v této náročné době pochopení.

Ať už se hrozíte další vlny lockdownu nebo jen nemáte čas pravidelně chodit k odborníkovi a potřebovali byste občas trochu „přistřihnout“, následující rady od profesionálů se vám budou hodit.

  • Stříhat se můžete nůžkami nebo strojkem.
  • Stříhejte vždy raději méně, pánové mohou volit strojek s nástavcem, dámy se ostříhají snadno pomocí culíku.

Čím se stříhat

Pánové zvládnou domácí stříhání nejlépe se strojkem, který nahradí i nůžky. S vhodným nástavcem si pak vytvoříte sestřih přesně podle svého přání. Kvalitní zastřihovače nabídnou až 20 nastavení délek v rozmezí 0 až do 45 milimetrů.

Dámy se bez nůžek neobejdou. Ať už proto, že chtějí upravit původní střih a kadeřník není dostupný, případně si „jen“ potřebují zastřihnout unavené konečky či upravit ofinu a s takto drobným zásahem se jim k odborníkovi jít nechce.

Vždy by to měly být kvalitní, dostatečně ostré nůžky. Zapomeňte tedy na „žvýkání“ vlasů obyčejnými nůžkami na papír. Jejich použití vede k roztřepení vlasů. Pořiďte si  raději profesionální kadeřnické nůžky.

Musí se vlasy stříhat mokré?

Vlasy se nutně před stříháním máčet nemusejí. Stříhat mokré vlasy je o něco jednodušší, na druhou stranu u suchých vlasů máte ihned představu o tom, jak se vám zastřižení podařilo.

Zejména u kudrnatých vlasů je na místě jednotlivé prameny jen lehce navlhčit. Po uschnutí se už tolik nezkrátí a vy budete mít lepší kontrolu nad výsledkem. Kudrnaté vlasy máčejte jen tehdy, když si je běžně žehlíte.

S rovnými vlasy je při střihu o něco méně práce, můžete je proto předem namočit. Je ale na místě dbát na to, že méně je při stříhání zkrátka více. Jednou ustřiženou část už nikdy nazpět nepřiděláte.

Jak na naučit stříhat vlasy

Zejména stříhání na dlouhých vlasech může být velmi náročné. Pánům pro jednoduchý střih stačí využít vrstvený účes, kdy se na temeni hlavy vlasy ponechávají vlasy delší a směrem ke krku se ve dvou vrstvách postupně zkracují se dvěma různými nástavci. Typicky to bývá délka 5 nebo 6 mm a ve druhé vrstvě se používá nástavec 4 či 3 mm. V partii krku se vlasy vyholují zcela.

Dámy mají možnost jednodušších střihů s pomocí culíku. Velice snadno pochopitelný a realizovatelný postup navrhl například kadeřník světových celebrit Lee Stafford. Ten doporučuje vlasy zčesat směrem dopředu a uprostřed čela vytvořit culík.

Poté stačí určit potřebnou délku střihu. To zvládnete snadno tak, že změříte vzdálenost od gumičky k místu, kde si přejete, aby první vrstva končila. Poté si ustřihnete potřebnou délku a ještě špičkou nůžek lehce vlasy prostříháte. Jednoduchý a efektní střih je takto během několika málo minut hotov.

Další články